Windows 10’da sabit disk nasıl kopyalanır?

Daha büyük bir sabit disk almak veya bir SSD’ye yükseltmek mi istiyorsunuz? Eski sabit sürücünüzün Windows 10’daki yeni sabit sürücüye nasıl kopyalama yapılacağı aşağıda açıklanmıştır.

Bir sabit diskin bir kopyasını oluşturmak istemenin birkaç nedeni vardır. Ana diskte yaşanan herhangi bir sorundan dolayı, verilerinizin kaybolmaması için yapılacak en belirgin şey bir yedek almaktır. İkincisi, daha büyük bir diske ya da geleneksel bir harddisk/sabit diskten hızlı bir SSD’ye yükseltme yapmak isteyebilirsiniz.

Bütün bu durumlarda, muhtemelen orijinal diski yenisine kopyalamak isteyeceksinizdir. Bunu yapmanın çeşitli yolları vardır. Harddisk/sabit disk kopyalamak için ücretsiz ve ücretli seçenekleri sunmak istiyoruz. Ücretsiz seçenek temel kopyalama yapmak için herkesin kullanabileceği yöntemdir. Ancak ücretli kopyalama seçeneği, daha gelişmiş kullanıcılar için daha idealdir.

Windows 10 bir sabit diski koplayabilir mi?

Hayır. Microsoft, Windows’da bir sabit diskin tam bir kopyasını oluşturmak için bir araç eklememiştir. Dosyaları bir sürücüden diğerine kopyalama yapsakda, bu yeterli değildir.

Windows’u ve göremediğiniz gizli parçaları (bölüm tablosu ve gizli bölümler gibi) içeren orijinal diskin bir ‘kopyasını’ oluşturmak için özel bir yazılım veya donanıma ihtiyacınız vardır.

Sabit disk çoğaltma

Sabit sürücüyü kopyalamanın en kolay yollarından biri, bir çoğaltıcı satın almaktır. Bu, iki SATA sürücüsünü takmanızı ve içerikleri birinden diğerine kopyalama yapmanızı sağlayan bir donanım parçasıdır.

StarTech SATDOCK2REU3 buna en iyi örnektir.

Bu normal bir SATA konnektörü kullanan standart 3,5 inç veya 2,5 inç sürücüler kabul edecektir. Eski bir IDE diskiniz varsa bile bir SATA-IDE adaptörü (SAT2IDEADP) satın alabilirsiniz.

Çoğu çoğaltıcı yalnızca yeni sürücünün eski sürücü ile aynı (veya daha büyük) kapasitede çalışması gerekir.

Program kullanarak bir sabit sürücüyü nasıl kopyalarsınız?

Bir sabit sürücünün içeriğini başka bir klasöre kopyalamanın en ucuz yolu program kullanmaktır. Birkaç ücretsiz program vardır, ancak birçok ücretsiz harddisk kopyalama programını kullandığınızda sınırlı olduğunu göreceksiniz ve tam sürümü satın almadığınız sürece ihtiyacınız olan şeyi yapmayacaktır.

Esnek ve kullanımı kolay bir arayüz istiyorsanız, muhtemelen biraz para harcamak isteyeceksiniz.

Bazı SSD’leri çıplak sürücünün ötesinde olan ‘yükseltme kitleri’ olarak satın alabileceğinizi bilmeniz gerekir. Bazıları bir USB-to-SATA kablosu ve yazılımı içerir; böylece eski diski çıkarmaya gerek kalmadan dizüstü bilgisayarınızın diskini kopyalayabilir ve her iki sürücüyü bağlamanıza izin verecek bir bilgisayar bulabilirsiniz.

Ancak, bazı klonlama programı bulmanız gerekiyorsa, araştırmanız gereken bazı ücretsiz seçenekler aşağıda belirtilmiştir:

Ücretsiz sabit disk klonlama programları:

MiniTool Partition Wizard Free ile harddisk kopyalama nasıl yapılır konusunda bakabilirsiniz.

Ücretli sabit disk klonlama programları:

Paragon, klonlama yazılımında en tanınmış isimlerden biridir ve farklı senaryolara hitap eden iki pakete sahiptir.

Bunlardan birincisi Drive Copy Professional. Windows 10’u destekliyor ve 40$ ücreti bir çok kullanıcı için biraz fazla olabilir. Yeterli alan yoksa dosyaları hariç tutarak daha küçük kapasiteli bir diske kopyalama da dahil olmak üzere, beklediğiniz her şeyi yapar. Windows 10’da desteklenmeyen daha eski uygulamalarla çalışabilmeniz için sanal makinelere klonlamayı da desteklemektedir.

Daha ucuz bir seçenek, Paragon’un Migrate OS to SSD sürümü. Bu 25TL fiyatıyla, Windows yüklemelerini (tüm sabit diskler dahil) yeni bir diske taşımak için özel olarak tasarlanmıştır; bu, küçük kapasiteli bir SSD olsa bile. Bölümlerin yeni sürücüler üzerinde düzgün hizalanmış olmasını sağlayacaktır.

Başka bir seçenek ise Acronis Disk Director yazılımıdır. Acronis, True Image yazılımı ile ünlüdür, ancak burada tam diskli bir yedekleme oluşturmaya odaklanmıyor, ancak klonlama yapıyor. Paragon’un en yeni sürümü gibi bu da Windows 10’u destekliyor. İşinize yarayacak bir program olduğunu görmek için bir demo sürümünü indirebilirsiniz.

Kopyalama işlemi

Yeni sürücü bilgisayarınıza (veya dizüstü bilgisayarınıza) takıldığında disk kopyalama programını başlatabilirsiniz. Gördüğümüz her program tüm disk veya sadece belli bölümleri klonlamak istediğinizi öğrendikten sonra, kaynak ve hedef sürücüleri seçerek size adım adım bir sihirbaz sunar.

Yeni sürücünün eskisi gibi önyüklenebilir kalmasını istiyorsanız tüm sabit diski kopyalamak önemlidir. Programın onu desteklediğini varsayarsak, hedef sürücüye klonlamak için çok fazla veri varsa, kopyalama işleminden hangi dosyaların veya klasörlerin bırakılacağına da bir seçim yaparsınız.

Ardından genellikle, verilerin bütünlüğünün klondan sonra doğrulamanız gerekir. Bu, ekstra zaman eklese de bu seçeneği işaretlemeniz önerilir. Sonra, yeni sürücüyü denemeden ve kullanmadan önce kopyalamanın tamamen düzgün olduğundan emin olursunuz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir