Windows 10’da Temiz Önyükleme nasıl yapılır?

Windows 10‘da Temiz Önyükleme nedir? Temiz Önyükleme nasıl yapılır? Windows’da Güvenli Mod ve Temiz Önyükleme Durumu arasındaki fark nedir? Pek çoğumuz Windows’daki Güvenli Modu biliyoruz. Windows bilgisayarı yeniden başlatıp F8 tuşuna basmaya başladığınızda, Güvenli Mod’a girersiniz. Güvenli önyükleme modu, Windows işletim sistemini başlatmak için önceden tanımlanmış en az sayıda aygıt sürücüsü ve hizmetini kullanır.

Not: Olası her durum için bir sistem geri yükleme noktası oluşturmanızı tavsiye ederiz.

Windows 10 Temiz Önyükleme

Öte yandan gelişmiş Windows sorunlarını tanılamak ve gidermek için kullanılan Temiz Önyükleme Durumu da vardır. Bilgisayarınız normal şekilde başlamıyorsa veya bilgisayarınızı başlattığınızda özdeşleşemediğiniz hatalar alırsanız, bir “temiz önyükleme” gerçekleştirmeyi düşünebilirsiniz.

Bilgisayarı temiz önyükleme ile başlattığınızda, bilgisayar önceden seçilmiş en az sayıda sürücü ve başlangıç programı kümesiyle başlar. Ancak bu durumda bazı programlar beklediğiniz gibi çalışmayabilir.

Temiz önyükleme sorun giderici, performans sorununu gidermek için tasarlanmıştır. Temiz önyükleme sorunlarını gidermek için, birkaç işlem yapmanız ve her eylemden sonra bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekir.

Temiz Önyükleme nasıl yapılır?

Temiz önyükleme durumu girmek için, başlangıç aramasına msconfig yazın (veya Win+R tuşlarına basarak Çalıştır kutusuna msconfig yazın ve Enter’a tıklayın) ve Sistem Yapılandırması’nı açın.

Genel sekmesinde Seçmeli Başlangıç seçeneğini tıklayın. Başlangıç Öğelerini Yükle onay kutusunun işaretini kaldırın ve “Sistem Hizmetlerini Yükle” ve “Özgün önyükleme yapılandırmasını kullan” seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun.

Ardından, Hizmetler sekmesini tıklayın. Tüm Microsoft hizmetlerini gizle kutusunu işaretleyin. Şimdi Tümünü Devre Dışı Bırak düğmesini tıklayın.

Uygula ve ardından Tamam’ı tıklayın ve bilgisayarı yeniden başlatın. Bu, Windows’u Temiz Önyükleme Durumuna getirecektir.

Temiz önyükleme hatayı düzeltmenize yardımcı olduysa, sorun değil! Sorun devam ediyorsa, Genel sekmesinde, Sistem Hizmetlerini Yükle kutusunun işaretini kaldırın ve yeniden başlatın.

Windows’u normal başlatma durumunu kullanacak şekilde yapılandırmak için, değişiklikleri geri almanız yeterlidir.


1 Yorum

  1. Geri bildirim: Windows 10 Bellek Sızıntısı Sorunlarını Nasıl Düzeltebilirim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir