Windows 10’da varsayılan tarayıcı nasıl değiştirilir?

Belirli protokoller ve dosya uzantılarıyla ilişkili varsayılan programları değiştirmeniz gerekebilir. Çoğumuz, varsayılan tarayıcıyı değiştirme konusunda sıkıntı yaşayabiliriz. Özellikle bilgisayara indirilen yeni web tarayıcılar, varsayılan tarayıcı olarak yüklenmeye çalışır. Bu durumu düzeltmek Windows 10’da varsayılan tarayıcıyı değiştirmek için bu yazımızı hazırladık.

Windows 10 Ayarlar ile varsayılan tarayıcıyı değiştirme

Windows 10, Microsoft Edge’i web bağlantılarını açmak için varsayılan tarayıcı olarak ayarlar. Başka bir tarayıcıya nasıl değiştireceğinizi de söyler. İlgili uygulamayı cihaza yüklediyseniz, istediğiniz herhangi bir uygulamaya değiştirebilirsiniz. Örneğin, varsayılan tarayıcıyı Chrome, Firefox, Opera, Yandex, Safari, Internet Explorer vb yapmak isterseniz, varsayılan ayarlar listesinden seçebilmeniz için tarayıcının bilgisayarınızda kurulu olması gerekir. Hem Ayarlar hem de Denetim Masası üzerinden varsayılan tarayıcıyı değiştirmek mümkündür. İlk olarak Ayarlar üzerinde varsayılan tarayıcıyı değiştirmeyi göstereceğiz.

Varsayılan tarayıcıyı değiştirmek için:

Ayarlar uygulamasını açmak için Win + I tuşlarına basın ve Uygulamalar‘ı seçin. Ardından, sol bölmede Varsayılan uygulamalar üzerine tıklayın.

Windows 10'da varsayılan tarayıcı nasıl değiştirilir

Sol bölmede Varsayılan uygulamalar’ı tıkladığınızda, sağ bölmenin içeriği popüler protokolleri listelemek üzere değişecek ve aşağıdaki resim gibi görünecektir:

Windows 10'da varsayılan tarayıcı nasıl değiştirilir

Web Tarayıcı’ya gitmek için sağdaki bölmeyi aşağı kaydırın.

Yüklü tarayıcıların listesini göreceksiniz.

Windows 10'da varsayılan tarayıcı nasıl değiştirilir

Varsayılan tarayıcı olarak ayarlamak istediğiniz tarayıcıyı tıklayın ve çıkın. Yapmanız gereken tek şey bu. Sistem bir dahaki sefere bir tarayıcı başlattığında, ayarladığınız varsayılan tarayıcıyı açacaktır.

Windows 10 Denetim Masası ile varsayılan tarayıcıyı değiştirme

Değiştirmek istediğiniz varsayılan iletişim kuralı Ayarlar uygulamasında kullanılamazsa, Windows 10’daki varsayılan programları değiştirmek için Denetim Masası’nı kullanabilirsiniz.

Yöntem önceki sürümlerdeki ile aynıdır. Arama kutusuna Denetim Masası yazarak açın.

Denetim Masası ekranında arama kısmına Varsayılan Programlar yazın ve çıkan sonuç altındaki Varsayılan programlarınızı ayarlayın seçeneğine tıklayın.

Windows 10'da varsayılan tarayıcı nasıl değiştirilir

Denetim Masası, yüklü uygulamaları ve programları bulur ve listeyi görüntüler. Yüklü programın listesini sol bölmede göreceksiniz ve sağ bölme programın bir açıklaması ve programın işleyebileceği dosya / protokoller için varsayılan olarak bu programı ayarlamanıza izin veren seçenekler içeriyor olacak

Varsayılan olarak ayarlamak istediğiniz programı seçin ve sonra Bu programı varsayılan olarak ayarla seçeneğine tıklayın. Bu, işleyebildiği dosya ve protokoller için programı varsayılan olarak ayarlar.

Windows 10'da varsayılan tarayıcı nasıl değiştirilir

Dosyaları ve protokolleri daha fazla değişiklik yapmak için Bu programın varsayılanlarını seçin tıklayın.

Program tarafından kaydedilen dosya uzantılarının ve protokollerinin listesini görüntüleyen bir pencere görürsünüz. Programın varsayılan olarak işlemesini istediğiniz dosya ve protokoller için kutuları işaretleyin. Önceki ekrana dönmek ve Denetim Masası’nı kapatmak için Kaydet’i tıklayın.

Windows 10 varsayılan tarayıcıyı değiştirme konusu yardımcı oldu mu?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir