Windows 10 Dil ve Dil Paketini Kaldırma Nasıl Yapılır?

Windows 10 sistem dilini değiştirmeyi görmüştük. Daha önceden kullanmak istediğiniz ama sonra vazgeçtiğiniz dili ve dil paketini kaldırmak isteyebilirsiniz. Şunu hatırlatmak isterim ki, dil ve dil paketi kaldırma ayrı işlemlerdir.

Windows 10 sistemden hem dili hem de dil paketini nasıl kaldıracağınızı göstereceğiz. Sizde aşağıdaki adımları uygulayarak kolayca yapabilirsiniz.

Windows 10 Sistem Dilini Değiştirme (Adım Adım Resimli Rehber)

Windows 10’da Dil Kaldırma

Bilgisayarınızda birden fazla dil olduğunda, dil ayarlarına erişmenin en kolay yolu, Görev Çubuğu üzerinde saatin yanındaki dil göstergesini tıklamak ve ardından Dil tercihleri‘ni seçmektir.

Kaldırmak istediğiniz dil varsayılan olarak kullanılan dil ise, ilk önce varsayılan olarak farklı bir dil seçmelisiniz. Mevcut sistem dilini kaldıramazsınız. Yapmanız gereken tek şey varsayılan olarak başka bir dil seçmektir. Çıkış yapmanız ve tekrar giriş yapmanız gerekmez.

Kaldırmak istediğiniz dil varsayılan olmadığında, Bölge ve dil ekranında o dili tıklayın ve ardından Kaldır‘ı tıklayın.

Windows 10’da Dil Paketi Kaldırma

Bir dili bir daha asla kullanmayacağınızı düşünüyorsanız, kaldırabilirsiniz. Ancak, dili tekrar kullanmayı düşünüyorsanız yapmamak en iyisidir. Çünkü, bir çok kullanıcı dil paketini kaldırdıktan sonra yeniden dil paketini yüklemek istediğinde sorun yaşıyor.

1. Adım: Bir dil paketini silmeye karar verirseniz, Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Windows tuşu + R tuşlarına basın. Kutuya “cmd.exe” yazın ve Tamam veya Enter’a tıklayın.

2. Adım: Komut isteminde aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın:

Lpksetup /u

3. Adım: Görüntüleme dillerini yükle veya kaldır iletişim kutusu görüntülenir. Kaldırmak istediğiniz dili işaretleyin ve İleri‘yi tıklayın. Kaldırma işlemi başlayacaktır ve bittikten sonra pencereyi kapatabilirsiniz.

Daha sonra, kaldırma işlemini tamamlamak için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Windows 10 sistem dilini değiştirmek için yardımcı olacak adım adım rehbere göz atabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir