Windows 10’da Disk Hata Denetimi Yapma (ChkDsk Çalıştırma)

Windows 10/8 kullanıcıları, Disk Hata Denetimi’nin Windows’un önceki sürümlerinden biraz farklı olduğunu fark etmiş olabilir.Windows 7 ve önceki sürümlerdeki hatalar için her seferinde sabit diskinizi kontrol etmek, bazı bilgisayar sorunlarının -genellikle uygun olmayan veya ani kapatmalar, bozulmuş yazılımlar, meta veri bozulması vb- özümlenmesine ve Windows bilgisayarınızın performansını artırmasına yardımcı olarak iyi bir uygulamadır.

Windows 10 / 8’de Disk Hata Denetimi Yapma

Windows 8’de Microsoft, esneklik için farklı bir modeli izleyerek geleneksel chkdsk yardımcı programını çalıştırmaya gerek duymadığı için chkdsk yardımcı programını yeniden tasarladı.

Disk, Otomatik Bakım sırasında dosya sistemi hataları, bozuk kesimler, kayıp kümeler vb. için periyodik olarak kontrol edilir ve artık gidip çalıştırmanız gerekmez. Aslında, Windows 8 artık dosya sistemi ve diskin durumunu eylem merkezi üzerinden veya Dosya Gezgini’nde sürücü özellikleri altında ortaya koyuyor. Olası hatalar ortaya çıkarsa, size bu konuda bilgi verilecektir. Tarama arka planda yapılırken bilgisayarı kullanmaya devam edebilirsiniz. Hatalar varsa, bilgisayarınızı yeniden başlatmanız için bir uyarı mesajı iletmeniz istenebilir.

Yine de bir taramayı elle çalıştırmak isterseniz bunu yapabilirsiniz. Daha önce sistem sürücüsü ve dosyaları veya işlemleri veya klasörleri açılmış olan sürücüler için Disk Hata Kontrolü’nü zamanlamanız gerekiyordu. Windows 10 ve Windows 8’de hata denetimi sistem sürücüsünde bile hemen başlar – ve başlangıçta daha uzun süre planlanması gerekir. Yalnızca bazı hatalar bulunursa, Windows 10 ve Windows 8’in hataları düzeltmesi için yeniden başlatmanız gerekir.

Dosya sistemi hatalarını denetleme

1.Adım: Taramaya başlamak için, kontrol etmek istediğiniz sürücüyü sağ tıklayın ve Özellikler‘i seçin.

2.Adım: Ardından, Araçlar sekmesini tıklayın ve Hata denetimi altında Denetle düğmesini tıklayın. Bu seçenek sürücüde dosya sistemi hataları olup olmadığını kontrol edecektir.

3.Adım: Bu sürücüyü taramanız gerekmiyor mesajı göreceksiniz. Bununla birlikte, sürücüyü kontrol etmeyi seçebilirsiniz. Bunu yapmak için Sürücüyü tara seçeneğini tıklayın.

Tarama başlar. Herhalde sürücüdeki dosya sayısı fazla olduğu için, benim bilgisayarda uzun sürdü.

Tarama tamamlanınca, Windows bir mesaj görüntüler. Hiçbir hata bulunmadı.

Hatalar bulunursa, aşağıdaki mesajı görürsünüz:

Dosya sistemini onarmak için bilgisayarınızı yeniden başlatın. Hemen yeniden başlatabilir veya bir sonraki yeniden başlatmada hata düzeltme zamanlayabilirsiniz.

Ayrıntıları Göster seçeneğine tıkladığınızda, Olay Görüntüleyicisi ilgili günlüğü gösterecektir.

Windows 8/10’da, Microsoft, Disk Hatası denetleme ve dosya sistemi hatalarını düzeltme işlemini daha az uğraştırıcı yapmıştır; böylece kullanıcılar, bu tür bir hata hakkında endişelenmeden bilgisayarlarında çalışmaya devam edebilir.

ChkDsk çalıştırma

Sistem Sürücünüzde Disk denetimini (C) çalıştırmak için, komut satırını kullanarak (Komut İstemi’ni açın) şunu yazın ve Enter tuşuna basın:

chkdsk /f C:

Gerekirse, bilgisayarınızı yeniden başlatın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir