Windows 10 Dosya Gezgininde Farklı Dosya Türleri Aynı Anda Arama

Windows arama oldukça mükemmel bir özelliktir. Windows 10 Cortana masaüstünüzde bir uygulama veya dosya bulamaz. Dosya Gezgini üzerinden Windows arama özelliği, Cortana içermediği için, Windows arama işleminin aksine Windows Dosya Gezgini arama özelliği, gelişmiş arama parametreleri kusursuz bir ama yapmanızı sağlar.

Peki Dosya Gezgininden farklı dosya türlerini aynı anda armayı hiç düşündünüz mü? Artık düşünün. Dosyaları türe göre aramak için joker karakterler kullanabilirsiniz, ancak Dosya Gezgininde bir fazla dosya türünü aramak biraz alışılmadık yöntemdir.

Aslında bunu yapmak çok kolaydır. Bir cümle yazar gibi aramaya benzer ancak, püf noktası ne kullanmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Dosya Gezgini’nde birden fazla dosya türünü aramak için arama ölçütlerinizi ayırmak için ‘OR’ yani ‘VEYA’ etiketini kullanmanız gerekir.

Birden Fazla Farklı Dosya Türünü Aynı Anda Arama

Dosya gezgini içinde birden çok dosya türünü joker karakter kullanarak veya bir dosya adı belirleyerek arayabilirsiniz. Örneğin, aşağıdaki arama parametresini kullanırsanız, tüm TXT ve PNG dosyalarını bir klasörde bulabileceksiniz.

*.txt OR *.png veya *.txt VEYA *.png

Ayrıca ad ve türe göre bir dosyayı aramak için kullanabilirsiniz. Örneğin, ‘Test’ adlı bir metin belgesi ve JPG dosyasını bulabilirsiniz.

test.txt OR test.jpg veya test.txt VEYA test.jpg

OR yada VEYA Arama Değiştirici

Arama değiştirici ‘OR’ yada ‘VEYA’ tüm harfler büyük yazılmalıdır. ‘or’ yada ‘veya’ yazarsanız işe yaramaz. Bu değiştirici yalnızca Dosya Gezgini’nde çalışır; Windows Arama / Cortana’da çalışmaz. Cortana belirli bir dosya türünü arayabilir, ancak yalnızca bir türle sınırlıdır.

Virgül yada benzeri ayırıcılar, Dosya Gezgininin tanıdığı arama değiştiriciler değildir. Çoğunlukla arama motorları tarafından tanınır ve Windows’da da çalışacağını düşünebilirsiniz ancak durum böyle değildir.

Arama sadece metin belgesi veya resim dosyaları ile sınırlı değildir. Dosya uzantısını biliyorsanız, herhangi bir dosya türünü aramak için bunu kullanabilirsiniz. Dosya adı gelince, büyük / küçük harf duyarlı değildir, ancak bulabilmek için doğru dosya adını bilmelisiniz. Dosya Gezgini, bir dosya adında belirli bir kelimeyi arayabilir. Örneğin, ‘İndirÜcretsiz’ adlı dosyanız varsa, indirücretsiz.txt yazarak dosyayı bulmak yeterli olacaktır. Bu aynı ilke OR yada VEYA değiştiricisi ile de çalışır. Örneğin, indiücretsiz.txt VEYA indirücretsiz.jpg araması yaparsanız, Dosya Gezgini tüm metinleri ve JPG dosyalarını ‘indirücretsiz’ kelimesiyle bulacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir