Windows 10 Duvar Kağıdı Geçmişi Nasıl Silinir?

Daha önce kullanılan masaüstü arka planlarını Kişiselleştirme’de görmek istemiyorsanız veya son kullanılan duvar kağıtlarını silmek istiyorsanız, Windows 10’daki duvar kağıdı geçmişini nasıl sileceğinizi göstereceğiz.

Bilgisayarımızı ilk aldığımız andan itibaren, en çok duvar kağıtlarını kullanmaya özen gösteririz. Bilgisayar ekranının daha iyi görünmesini sağlamak için en güzel duvar kağıtları ile süslemek isteriz. Ancak, bilgisayarda her ne yapıyorsak arka planda kaydedildiğini elbet biliyoruz. Windows 10 bilgisayarda bir çok farklı duvar kağıdı kullansanız, bunlar kayıt defterinde bir girdi olarak saklanır. Kişiselleştirmek istediğimiz zaman, eskiden kullanılan duvar kağıtlarının bir geçmişi olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Sizde benim gibi, eskileri tamamen silmek istiyorsanız, bu yazımızda Windows 10’da duvar kağıdı geçmişini kaldırmayı göreceksiniz.

Doğa Manzaralı HD ve 4K Duvar Kağıtları

Windows 10’da Duvar Kağıdı Geçmişini Kaldırma

Varsayılan olarak, Kişiselleştirme > Arka Plan penceresini açarsanız, Windows Ayarları, Arka Plan resim alanında toplam beş duvar kağıdını gösterir. Daha önce kullanılan dört duvar kağıdı ve şu anki duvar kağıdını içeriyor. Duvar kağıdını değiştirdiğinizde sonuncusu bu listeden çıkarılır. Masaüstü arka planını hızlı bir şekilde değiştirmek için bu konumdaki varsayılan tüm duvar kağıtlarını geri almak isterseniz kolaydır.

Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kullanmanız gerekir. Kullanmadan önce bir kayıt defteri yedekleme veya sistem geri yükleme noktası oluşturduğunuzdan emin olun. Herhangi bir şey ters giderse, her zaman geri yükleyebilirsiniz.

Başlamak için Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açın. Bunun için Windows + R‘ye basın, regedit yazın ve Enter tuşuna basın. Alternatif olarak, görev çubuğu arama kutusundaki regedit’i arayabilir ve sonuca tıklayabilirsiniz.

Kayıt Defteri Düzenleyicisi‘ni açtıktan sonra, aşağıdaki konuma gidin:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Wallpapers

Wallpaper’yı açtıktan sonra, sağ tarafta BackgroundHistoryPath1, BackgroundHistoryPath2, BackgroundHistoryPath3 ve BackgroundHistoryPath4 adlı dört farklı değeri bulacaksınız. Bunlar, daha önce kullanılan dört duvar kağıdıdır. Bende 3 tane var.

Şimdi bu değerleri sağ tıklayıp, tek tek silmeniz gerekiyor.

1. ve 3. duvar kağıtlarını silmek istediğinizi varsayalım. Bu durumda, BackgroundHistoryPath1 ve BackgroundHistoryPath3 değerlerini silin.

Mevcut bir duvar kağıdını silerseniz, yerine varsayılan Windows 10 duvar kağıdı gelir.

Doğa Manzaralı HD ve 4K Duvar Kağıtları Sizi Bekliyor!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir