Windows 10 En İyi İnternet Kullanımı ve Ağ Trafiği İzleme Programları

Windows 10, Windows 8 veya Windows 7 sistemler için ücretsiz olarak kullanabileceğiniz en iyi İnternet kullanımını ve ağ trafiğini izleme programlarını sıralıyoruz.

Evde veya benzeri herhangi ortamda İnternet’e girdiğinizde, İnternet kullanım limitinizde daima bir sınır vardır. Özellikle kotalı İnternet kullanıyorsanız, İnternet paketinin veya kotasının bitmemesi için daha dikkatli bir şekilde İnternet kullanmak istersiniz. Ancak, hiç anlamadığımız bir şekilde bazen daha fazla İnternet kullanabiliyoruz.

Bunun birden fazla nedeni olabilir. Örneğin, bazı web siteler diğerlerinden daha ağırdır. Benzer şekilde, diğerlerinden daha fazla bant genişliğine sahip bazı cihazlar da vardır. Sebep ne olursa olsun, İnternet limitine erken ulaşmamak ve İnternet kotasının bitmemesi için İnternet kullanımını ve ağ trafiğini izlemek gerekebilir. İnternet servis sağlayıcıları İnternet kullanımını izlemenizi sağlayan araçlar sağlamaktadır, ancak detaylı bir kullanım sunmazlar. Bunun için ekstra bir uygulamaya gerek vardır.

İnternet kullanımını ve ağ trafiğini izlemeye yardımcı olması için Windows 10 için en iyi ücretsiz programlar. Ayrıca, sisteminizde mevcut olan uygulamaların İnternet kullanımını sınırlama imkanı da sağlamaktadırlar. Bu listeye göz atmanızı ve hangi programı kullandığınızı yorumlarınızla belirtmenizi istiyoruz.

1. NetBalancer

Bu alanda geliştirilen en güçlü ağ izleme araçlarından biri olan NetBalancer, bir ağ trafiği izleme ve kontrol programıdır. Birden fazla ağ adaptörü ve süreçler ile sistem hizmetleri gibi tüm sistemi izleyebilirsiniz. NetBalancer programı hem IPv4 hem de IPv6 protokolleri için hem LAN hem de Wi-Fi bağlantılarını aynı anda izleme imkanı sağlar.

İşinize yarayacak en iyi şeylerden biri de, süreçler için öncelikleri ve hız limitlerini ayarlama özelliğidir (ne yazık ki premium sürümde mevcuttur). Yine de, kayıt dışı sürümü kullanarak bile trafik kontrolü için sistem genelinde sınırlar belirleyebilirsiniz. Ayrıca, tüm uygulamalar ve hizmetler için ağ hızını, mevcut bağlantıları ve ayrıntılı trafik analizini kontrol etmek mümkündür.

NetBalancer, kolaylık ve otomasyon göz önünde bulundurularak oluşturulmuştur – trafik kurallarını, öncelikleri ve sınırları bir ağ dosyasından yükleyebilirsiniz. Yerel ağ bilgisayarlarını gruplandırabilir ve ağ trafiği ayarlamalarını senkronize edebilirsiniz. Kayıt yaptırarak ücretsiz kullanmaya devam edebilirsiniz.

İnceleme ve indirme: NetBalancer (Türkçe)

2. Bandwidth Monitor

Rokario tarafından geliştirilen Bandwidth Monitor sizin için bant genişliği kullanımını izleyen bir başka ücretsiz araçtır. NetBalancer kadar güçlü olmasa da, günlük kullanıcılar için bir dizi özellik sunar. Sisteminizin ağ hızını ve bant genişliği kullanımını izler, ancak süreç veya hizmete kadar izlemiyor.

Bandwidth Monitor düşük kaynak kullanır ve birden fazla ağ bağdaştırıcısı veya bağlantı desteği ile bant genişliği kullanımını izler ve kaydeder. Gereksinimlerinize uyacak şekilde özelleştirme seçeneklerini sunar. Örneğin, ağ kullanımını görmek için tercihinize göre yazı, şekiller veya grafikler ekleyebilirsiniz.

Bildirimleri nasıl alacağınızı ayarlamaya izin veren programlanabilir bildirim özelliği vardır. Örneğin, bant genişliği kullanımı izin verilen toplam kullanımı % 90 olduğunda bir bildirim isteyebilirsiniz. Geliştirilmiş günlük araçları ve web çıktı araçları ile birlikte bu özellik maalesef sadece profesyonel sürümüyle geliyor.

İndirmek için: Bandwidth Monitor

3. NetTraffic

NetTraffic bu listede bulunan en basit araçtır, ancak güçlü özelliklere sahiptir. LAN veya Wi-Fi bağlantıları gibi çoklu ağ adaptörlerinde veya bağlantılarda bant genişliği verilerini izlemek için destek sağlar. Ancak bu araç, uygulamaları ve hizmetleri takip etmez sadece genelleştirilmiş, sistem çapında bant genişliği kullanımını izler.

İstatistik penceresi bant genişliği kullanımını grafik tarzda detaylar ve bir gün, bir ay veya bir yıl olarak veri kullanımını gösterir. Ayrıca bir gün, ay ve yıl içinde kullanabileceğiniz bant genişliği kotasını tahmin eder.

NetTraffic son derece özelleştirilebilir ve gerçek zamanlı kayan pencerede Bandwidth Monitor gibi çok detaylı olarak tercihinize göre uyarlayabilirsiniz. Renkleri, ölçeklendirmeyi, grafik türünü ve çok daha fazlasını değiştirebilirsiniz. Ayrıca, bildirim alanındaki simgesi ağ etkinliğini açıklar ve fareyle gezindiğinizde geçerli indirme ve yükleme hızını gösterir.

İndirmek için: NetTraffic (Türkçe)

4. NetworkUsageView

NetworkUsageView, yukarıdaki programların aksine, tam teşekküllü bir ağ monitörü yerine bir ağ kullanımı görüntüleyicisidir. Windows, eski sürümlerde bant genişliği kullanımı verilerini toplayamaz, çünkü bu araç sadece Windows 8 ve Windows 10 sürümlerde çalışır. Bununla birlikte, gerekli bant genişliği kullanım bilgisini gösterir ancak kayan bir pencerede sunmuyor.

NetworkUsageView diğer programlardan daha hızlıdır ve daha az kaynak kullanır (temelde sadece bir kullanım günlüğü görüntüleyicisi olduğu için). İnanılmaz izleyici penceresi, uygulamalar ve hizmetler de dahil olmak üzere bant genişliği kullanımı hakkında tam bilgi gösterir. Bununla birlikte, her ağ kullanım etkinliğini görebilir ve İnternet’i kötü amaçlı kullanan bir uygulamayı bulabilirsiniz.

NetworkUsageView ayrıca, her bir kayıt için ağ bağdaştırıcısını gösterir ve uzak bir bilgisayarın bant genişliği kullanımı da dahil olmak üzere, çok kullanıcılı bir ortamda bant genişliği kotasını aşırı kullanan kullanıcıları izlemeye yardımcı olur. Ayrıca, araç bant genişliği kullanım verilerini bir CSV dosyasına aktarma imkanı sağlar.

NetworkUsageView İndirmek için:  32 Bit64 Bit

5. NetWorx

Networx programı, kendi bilgisayarınızda bant genişliğini izlemek istiyorsanız bu ücretsiz programı kullanabilirsiniz. Bant genişliği tüketim durumunu değerlendirmeye yardımcı olan basit, ancak çok yönlü ve güçlü bir araçtır. Bant genişliği kullanım verilerini toplamak ve İnternet hızını veya diğer ağ bağlantılarını ölçmek için kullanabilirsiniz.

NetWorx, olası ağ sorunlarını belirlemeye, İnternet servis sağlayıcınız tarafından belirtilen bant genişliği sınırlarını aşmamasına veya Truva atlarının ve korsan saldırılarının şüpheli ağ etkinlik özelliklerini izlemeye yardımcı olabilir.

Program, tüm ağ bağlantılarınızı veya sadece kablosuz veya mobil geniş bant gibi belirli bir ağ bağlantısını izlemeyi sağlar. Programda, son derece özelleştirilebilir görsel ve sesli uyarılar da bulunuyor. Ağ bağlantısı kesildiğinde veya şüpheli etkinlik (alışılmadık derecede ağır veri akışı gibi) olduğunda sizi uyaracak şekilde ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, tüm çevirmeli bağlantıları otomatik olarak kesebilir ve sistemi kapatabilirsiniz.

İndirmek için: NetWorx ve NetWorx Portable


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir