Windows 10 Fall Creators Update ile kaldırılacak özellikler!

Windows 10 Fall Creators Update (Windows Sonbahar Güncellemesi) kısa bir süre sonra bilgisayarınıza ulaşacaktır. Bilgisayarınıza birçok yeni özellik ve işlevsellik getiriyor. Ancak, her büyük Windows Güncelleme ile bazı eski ve işlevsiz bileşenler kaldırılıyor. Bu yazımızda, Windows 10 Fall Creators Update ile kaldırılacak ve kullanılmayacak özellikler hakkında konuşacağız.

Windows 10 Fall Creators Update ile kullanımdan kaldırılacak özellikler

3D Builder uygulaması

3D Builder uygulaması varsayılan olarak artık yüklenmeyecek. Onun yerine Paint 3D uygulamasını kullanmanız önerilir. Ancak yine de bu uygulamayı kullanmak istiyorsanız yine de Windows Mağaza’dan indirebilirsiniz.

Microsoft Paint

Evet, bu araç koskoca bir mazi demek. Ancak Microsoft bu aracı kullanımdan kaldırmayı ve sonuç olarak gelecekteki güncellemelerden kaldırmayı planlıyor. MS Paint’i çok sevseniz bile, diğer araçlarla da fırsat vermenin zamanı geldi artık.

Enhanced Mitigation Experience Toolkit (EMET)

EMET, savunmasız üçüncü parti uygulamaları engelleyen bir Windows güvenlik aracıdır. EMET’in yerini alan Windows Defender Exploit Guard’ı kullanmayı düşünmeye başlasanız iyidir.

Outlook Express

Outlook Express birkaç yıl önce durdurulan bir e-posta istemcisiydi. Ve en yeni Windows sürümü ile işlevsel olmayan eski kodlarda kaldırılacak.

Ekran Koruyucu

Bilgisayarınızdaki ekran koruyucularına elveda diyebilirsiniz, çünkü bunlar artık ‘Temalar’ bölümünde bulunmayacak. Ancak, Ekran Koruyucuların yalnızca Grup İlkeleri’nden çıkarılması nedeniyle bazı geçici çözümler olabilir. Ancak Microsoft’un Ekran Koruyucularını Windows’dan tamamen kaldırmasını bekleyebiliriz ve Ekran Kilitleme modunu kullanmaya başlamanın zamanı geldi.

Sistem Görüntüsü Yedeklemeleri

Sistem yedeklerini oluşturmak için kullanılan yerleşik yardımcı program, Fall Creators Update’de kaldırılmıştır ve Microsoft, tam sistem yedeklemelerini gerçekleştirmek için üçüncü taraf yazılımları kullanmanızı öneriyor.

Syskey

Syskey, varsayılan olarak Windows kayıt defterinde saklanan bir 128-bit RC4 şifreleme anahtarı kullanarak, Windows sistemindeki bir SAM veritabanında karma parola bilgilerini şifreleyen yardımcı programdır. Syskey’in fidye yazılımı risklerini artırabileceği ve bu nedenle sonbahar güncellemesinden kaldırıldığı iddia edildi.

Okuyucu uygulaması

Okuyucu uygulaması, Windows ile birlikte önceden kurulu olarak gelmekteydi. Microsoft Edge’de okuma işlevselliğini kullanıma sunduğundan, Microsoft, bu uygulamayı sistemden kaldırmayı planlıyor.

Okuma listesi

Aynı durum Okuma Listesi uygulaması için de geçerlidir, tüm okuma işlevleri Microsoft Edge’den edinilebilir ve bu uygulama sonbahar güncellemesinden kaldırılacaktır.

Windows PowerShell 2.0

PowerShell 2.0, bu güncelleştirmeden kaldırılmıştır; bu nedenle, uygulamanızı ve bileşenlerini PowerShell sürüm 5.0 veya daha yeni bir sürümüne yükseltmek isteyebilirsiniz.

Bunlar Windows 10 Fall Creators Update-Sohbahar güncellemesinden kaldırılacak veya kullanımdan olmayacak birkaç şeydi. Kaldırılacak tüm liste için burayı tıklayın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir