Windows 10 Fotoğraflar uygulaması ile fotoğrafları yeniden boyutlandırma

Bizim gibi web site içeriğine fotoğraf eklemek isteyenler, fotoğrafları yeniden boyutlandırması gerekebiliyor. Windows 10’da bir fotoğrafı yeniden boyutlandırmak gerekiyorsa, Fotoğraflar uygulamasının basit ve hızlı bir kırpma özelliği mevcuttur. Kırpma özelliği, bir fotoğrafı kolayca kırpmayı sağlar, yani bir fotoğraftan istediğiniz bir parçayı kesip diğerlerini korur. Windows 10 Fotoğraflar uygulaması ile yapılacak bazı şeylere değinmiştik.

Microsoft, her güncellemesi ile yeni özellikler eklemektedir. Şimdi ise, bu uygulamaya 3D efektler ve fotoğrafları yeniden boyutlandırma özelliği ekledi. Yeniden boyutlandırma özelliği fotoğraftaki hiçbir şeyi kesmez, sadece fotoğrafın boyutunu küçültmeye yardımcı olmaktadır. Bu sayede fotoğraflar disk alanında fazla yer kaplamaz. Daha önceden bunu Paint programı ile yapabiliyorduk. Ama Windows 10 ile Paint programı kalkınca, yerine alternatif olarak bu programı kullanabilirsiniz.

Windows 10’da fotoğrafları yeniden boyutlandırma

Windows 10 bilgisayarınızda bir fotoğrafı yeniden boyutlandırmak için Fotoğraflar uygulamasını açın ve yeniden boyutlandırmak istediğiniz resmi seçin. Devamı (üç nokta) düğmesine tıkladıktan sonra Yeniden boyutlandır seçeneğine tıklayın. (Açmak için bir fotoğrafı açmanız da yeterli olur. Şunu da belirtmek isterim ki, eğer doğrudan Fotoğraflar uygulamasını açarsanız.)

Yeniden boyutlandırma yapmak için üç farklı seçenek göreceksiniz. Profil resimleri ve küçük resimler, e-postalar ve mesajlar, görüntüleme için fotoğraf boyutlandırma seçeneklerini göreceksiniz. Bunlar hazır ayarlar olarak sunulmaktadır.

Fotoğrafın orijinal disk boyutuna bağlı olarak, fotoğrafı yeniden boyutlandırma yaptıktan sonra hangi boyutta olacağını size gösterir.

Yeniden boyutlandırma seçenekleri orijinal fotoğrafın boyutlarına göre değişmektedir. Örneğin, benim resmi boyutlandırmak istediğimde, 0.75 MP boyutuna sahip olduğu için sadece ilk seçeneği kullanabiliyorum. Yani anlayacağınız, fotoğrafınızın boyutundan daha büyük bir boyutlandırma seçeneğini seçmeniz mümkün değil.

Çok kullanışlı olduğunu söylemek zor. Çünkü, ben istediğim boyutları girmek isterim ama bunu yapmak mümkün değil. Sadece burada belirtilen seçeneklerle hızlı bir şekilde boyutlandırma yapmak isteyenler için faydalı olacaktır. Örneğin, profil resmi yapmak istediğiniz bir fotoğrafı hemen boyutlandırma yapabilirsiniz. Yada, mesajdan göndermek istediğiniz resimlerin boyutlarını tek bir tıklama gerçekleştirebilirsiniz.

Boyut küçültme, orijinal görüntünün boyutuna bağlıdır, ancak küçük boyut yaklaşık %20 civarında, ortam %50-60 arasında ve büyük boyut %70 civarında olur.

Fotoğraflar uygulamasının bu yeni özelliği, özgürce boyutlandırma yapma imkanı sunmuyor. Önceden ayarlanmış seçenekler belirli bir kullanıma özgüdür. Özgürce fotoğrafları yeniden boyutlandırmak istiyorsanız sitemizde yer alan fotoğraf boyutlandırma içeriklerine göz atabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir