Windows 10 Görev Yöneticisinde neden GPU yok?

Henüz duymadıysanız veya fark etmediyseniz Windows 10’daki Görev Yöneticisi Fall Creators Update’de GPU performansını göstermeye başlayacaktır. Görev Yöneticisi Windows’un bir parçasıydı ancak uzun süredir GPU’lar desteklenmiyordu. GPU, bir PC’de ayrılmaz bir bileşen olup, Windows’un size ne kadar iyi performans gösterdiğini göstermemesi çok mantıklı değildi. Bu eksiklik, son olarak Sonbahar Güncelleştirmesinde düzeltilecek. Görev Yöneticisi’ndeki GPU performansını görüntülemek için yapmanız gereken tek şey, Sonbahar güncellemesi geldiğinde güncelleme yapmaktır. Windows Insider programıyla Fall Creators Update’de zaten bulunuyorsanız, ancak görev yöneticisinde GPU yoksa, o zaman sizin için kötü haberlerimiz var.

Bu yeni özellik hem yerleşik hem de ayrılmış GPU’ları destekliyor. Çip sürücünüz WDDM 2.0 veya daha yeni bir sürümü desteklemelidir. GPU sürücünüz WDDM 2.0 veya daha yeni bir sürümünü desteklemiyorsa, GPU performansınızı görev yöneticisinde görüntüleyemezsiniz.

Windows 10’daki Görev Yöneticisi’nde GPU yoksa, aşağıdakini deneyin.

WDDM 2.0 desteğini kontrol edin

Çalıştır iletişim kutusunu Win + R klavye kısayoluyla açın. Dxdiag.exe yazın ve Enter tuşuna dokunun. Ekranınızda herhangi bir türden bir istem görürseniz, ‘Evet’i tıklayın.

Dxdiag aracı açıldığında, Görüntü sekmesine gidin. Sürücüler bölümünde, Sürücü Modeli’ni arayın. WDDM 2.0 veya 2.0’ın üstünde değilse, sürücünüz bu yeni özellikle uyumlu değildir.

Eğer dizüstü kullanıcısı iseniz, bilgisayarınızda ayrılmış ekran kartı olup olmadığını kontrol edin. Örneğin ben dizüstü bilgisayar kullanıyorum ve ayrılmış bir ekran kartı olduğu için 1 Görüntüsü ve 2 Görüntüsü diye iki seçenek yer almaktadır. Bunlardan birincisi Intel grafik kartına aittir, diğeri ise eğer ekran kartı varsa onunla ilgili bilgiyi gösterecektir.

Ancak, GPU seçeneğinin gözükmesi için Intel grafik kartının WDDM sürümü 2.0 ve üzeri olması gerekmektedir. Bu nedenle bizde de olduğu gibi GPU seçeneği gözükmemektedir.

Aşağıdaki görüntüde olduğu gibi, GPU seçeneğinin olması gerekiyor. İlerleyen zamanlarda yapılacak güncellemeler ile ekleneceğini umuyoruz.

Sürücüyü güncelleyin

Şansınız varsa, bir sürücü güncellemesi olup olmadığını kontrol etmeyi deneyebilirsiniz. Belki de yonga setiniz yeni özellik ile uyumludur ve sadece güncelleştirilmesi gereken sürücüdür. Fall Creators Update bu yıl ilerledikçe, çip üreticinizin sizin belirli modeliniz için bir sürücü güncellemesi yayınladığını görmek için birkaç ay bekleyin.

Geçmişte, yonga üreticileri büyük bir Windows 10 güncellemesinden sonra sürücü güncellemelerini yayınladılar. Microsoft’a göre Windows 10 sistemlerinin yaklaşık %70’inin bu yeni özellikle uyumlu olmasına rağmen sizi uyarması gerekir. Sisteminiz çok eskiyse, sürücü güncellemesi yardımcı olmayabilir.

Üçüncü taraf araçlar

Daha önce de belirtildiği gibi, Windows’un GPU performansını görev yöneticisinde gösterecek ilk sürümüdür. Öte yandan kullanıcılar bu bilgilere ihtiyaç duyuyorlardı, doğal olarak, yalnızca bu amaçla kullanılabilen üçüncü parti uygulamalar da var. Sisteminiz yeni varsayılan özellik için çok eskiyse, bir üçüncü taraf GPU performans ölçme aracı kullanabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir