Windows 10 Göz Kontrol Özelliği, Göz hareketi ile PC’ye erişmenizi sağlar

Klavye veya fare kullanımında zorlanan insanlar artık Eye Tracker yardımıyla Windows 10 bilgisayarlarına erişebilecek. Microsoft kısa süre önce ‘Eye Control‘ özelliğini duyurdu. Özellik, Windows 10 PC’sini ekran klavyesi ve fareyle çalıştırmaya yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Windows 10’da Göz Kontrol özelliği

Özellik, Windows 10 PC için özel olarak tasarlanmıştır. Microsoft, kullanıcıların gözleri ile PC’ye erişmesine izin verebilen Eye Control adlı harika özelliği duyurdu.

Ancak, özellik aynı zamanda uyumlu bir göz izleyici gerektiriyor. Microsoft’tan bir yazılım mühendisi olan Dona Sarkar’a göre, kullanıcıların Windows 10’un yeni başlattığı bu özelliği kullanabilmek için uyumlu bir göz izcisine ihtiyaç duyacaklarını blogunda belirtti. Sarkar, bu özelliği kullanmak için ‘Tobii Eye Tracker 4C‘yi de önerdi.

Kullanmak için, kullanıcıların önce PC’deki Göz Kontrol (Eye Control) özelliğini açmaları gerekir; bu da kullanıcıların PC’ye erişebilmelerini sağlayan ekranda bir Launchpad getirir. Ekranda Launchpad göründüğünde, kullanıcılar bu özellik etkinleştirilene kadar ekrana bakmak zorundadır.

Etkinleştirildikten sonra, Göz Kontrolü özelliği, kullanıcıların fareyi Launchpad’den kullanmasını sağlar. Sadece imlecinizin olmasını istediğiniz yere gözlerinizi getirmeniz yeterlidir. Benzer şekilde, Launchpad’den ekran klavyesini seçebilir ve yazmak istediğiniz karakterleri sadece izleyebilirsiniz.

Şirket, bununla birlikte, bu yeni özelliğin güneş ışığında iyi çalışmayabileceğini ve halen bu sorunu çözmeye çalışmakta olduklarını belirtiyor. Ayrıca, kullanıcılar PC’yi farklı bir ışık durumuna getirdiğinde çalışmayabilir. Taşındıktan sonra aletin yeniden kalibre edilmesi gerekebilir. Şirket, bu gibi durumlarda aracı yeniden başlatmanızı öneriyor.

Microsoft, bu göz izleme teknolojisini kullanmak için yeni bir ekip oluşturdu ve Windows 10 bilgisayarları için harika Göz Kontrol özelliği ile geldi. Bu, kesinlikle Windows 10’da eklenen devrim niteliğindeki bir özelliktir ve özürlü kullanıcılar için büyük bir yardımcı olacaktır.

Microsoft zaman zaman işletim sistemine yeni ve yenilikçi özellikler ekliyor. Özellik şu an sadece Tobii göz izleyicisinin 4C sürümünü destekliyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir