Windows 10 Güncellemelerinin Otomatik Yüklenmesini Durdurma

Windows 10, Microsoft’un kendi Windows 7 sisteminin dışında en yaygın olarak kullanılan işletim sistemlerinden biridir. Önceki sürümlerine nazaran önemli bir ilerleme kaydetmesine rağmen tamamen mükemmelde değildir.

Windows 10 sürümü çok sık güncelleme almaktadır ve oldukça sinir bozucu olmaktadır. Bazen bilgisayarda önemli işimiz oluyor ve güncellemelerin otomatik olarak yüklendiği zamanlarda hiçbir şey yapamıyoruz. İyi haber, Windows 10 güncellemelerin otomatik olarak yüklenmesini durdurma imkanının olmasıdır.

Güncellemeler bir işletim sistemine daha iyi bir güvenlik ve istikrar sağlamaktadır. Bazen, Microsoft tarafından toplanan güncellemeler, herhangi bir bildirimde bulunulmaksızın bilgisayarınıza indirilir ve yüklenir. Bu, Windows’un yavaşlamasına ve sık yeniden başlatılmalarına neden olabilir. Her şey arka planda gerçekleştiğinde, aksi takdirde indirmediğiniz pek çok güncelleme de gerçekleşir. Bunlar bir ayarı bile değiştirebilir veya kullanmayı sevdiğiniz bir özelliği kaldırabilir.

Bunun için çok sayıda kullanıcı tarafından yapılan eleştirilerden sonra Microsoft, sonunda Windows güncellemelerini durdurmak için değiştirebileceğiniz birkaç seçenek sağladı.

Windows Update hizmetini kullanarak Windows 10 otomatik güncellemelerini durdurma

Windows serisinde yeni sürümler çıkmayacağından, Microsoft Windows 10’u bir servise dönüştürmeye karar verdi. Aldığınız tüm güncellemeler bu hizmetin bir parçası. Dolayısıyla onları tamamen durdurmak, Windows’un hizmetlerinden birini durdurmak anlamına gelecektir. Hangisini durduracağınızı öğrenmek için aşağıda belirtilen adımları takip edin.

1. Adım: Klavyenizde Windows + R tuşlarına basarak Çalıştır komutunu açın. Buraya, “services.msc” yazın ve “Tamam” düğmesine tıklayın.

2. Adım: Bu, Windows Hizmetler penceresini açacaktır. Gördüğünüz hizmetler listesinden “Windows Update” seçeneğine çift tıklayın.

3. Adım: Şimdi, Windows Update Özellikleri penceresini görmelisiniz. Burada, “Başlangıç ​​türü” açılır menüsünden “Devre dışı” seçeneğini belirleyin. Artık bu değişiklikleri kaydetmek için Tamam‘ı tıklayabilirsiniz. (Dilerseniz Elle seçeneğini seçerek, güncellemelerin yüklenmesini kendiniz sağlayabilirsiniz.)

Bu kadar basittir, mevcut farklı seçenekleri deneyebilirsiniz. Ve Windows 10 bilgisayarınızı güncellemek isterseniz, daima “Başlangıç türünü” “Otomatik” olarak değiştirebilirsiniz.

Kayıt Defteri Düzenleyicisini kullanarak Windows 10 otomatik güncellemelerini durdurma

Hemen hemen her Windows ayarı Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nden değiştirilebilir. Windows güncellemeleri söz konusu olduğunda durum yine aynıdır. Kayıt Defteri ayarlaması ile, güncellemeleri tam kontrol altına alabilirsiniz. Nasıl yapıldığını öğrenmek için aşağıdaki adımları takip edin.

1. Adım: Klavyenizde Windows + R tuşlarına basarak Çalıştır komutunu açın. Buraya, “regedit” yazıp Enter tuşuna basın.

2. Adım: Bu, Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açar. Burada Adres Çubuğu’nu etkinleştirdiyseniz, aşağıdaki yolu kopyalayın ve adres çubuğuna yapıştırın, eğer yoksa, elle aşağıdaki kısımlara gidin.

Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows

3. Adım: Burada, Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nin sol bölmesinde, “Windows”u sağ tıklayın, “Yeni” ve ardından “Anahtar” seçeneğine tıklayın.

4. Adım: Bu, yeni bir anahtar oluşturacaktır. “WindowsUpdate” olarak yeniden adlandırın. İşlem tamamlandıktan sonra buna sağ tıklayın, “Yeni” ve ardından “Anahtar” seçeneğini tıklayın.

5. Adım: Bu sefer “WindowsUpdate” altında, bu anahtarı “AU” olarak adlandırın, ardından üzerine çift tıklayın ve sağdaki bölmede herhangi bir yeri sağ tıklayın. Şimdi “Yeni” ye gelin ve “DWORD (32 bit) Değeri“ni seçin.

6. Adım: Bu anahtarı “AUOptions” olarak adlandırın ve sonra düzenlemek için üzerine çift tıklayın. Tabanı “Onaltılık” olarak seçin, aşağıda belirtilenlerden herhangi birini “Değer verisi” olarak girin ve ardından “Tamam” düğmesine tıklayın.

  • ‘2’: indirmek için haber ver ve güncellemeleri otomatik olarak yükle.
  • ‘3’: güncellemelerin yüklenmesi için otomatik olarak indirme ve bildirme.
  • ‘4’: güncellemelerin yüklenmesini otomatik olarak indirir ve zamanlar.
  • ‘5’: yerel yöneticinin bu ayarları yapılandırmasına izin ver.

Bu yöntem, Windows sürüm 10 güncellemelerini, önceki sürümünde olanlara benzer şekilde kontrol etmenizi sağlar. Şahsen, hangi güncellemeleri indirmek istediğinize karar vermek istiyorsanız “Değer verisini” 2 olarak ayarlayın.

Ayarlar’ı kullanarak Windows 10 otomatik güncellemelerini durdurma

Bu yöntem, özellikle İnternet kota sorunu yaşayanlar için yardımcı olacaktır. Bu yöntem ile tüm güncellemeler otomatik olarak indirilmez, ancak bazı öncelikli güncellemelerin bu yöntemin kullanılmasına bakılmaksızın yine de indirileceğini unutmayın. Bu ısizin için bir sorun değilse, bu yöntemi uygulamak için aşağıdaki adımları takip edin.

1. Adım: Windows + I tuşlarına basarak bilgisayarınızın ayarlarını açın. Burada, “Ağ ve İnternet“e tıklayın.

2. Adım: “Ağ ve İnternet” altında, sol taraftan “Wi-Fi” seçeneğini seçin ve bağlı olduğunuz ağın adına tıklayın. (Bunu farklı bir ağ için yapmak istiyorsanız, “Bilinen ağları yönet”e tıklayarak bilgisayarınızın önceden bağlandığı ağların listesini bulabilirsiniz. Bu seçeneği seçerseniz, istediğiniz ağ adını ve sonra “Özellikler”e tıklayın.)

3. Adım: Burada, “Tarifeli bağlantı” altında, “Tarifeli bağlantı olarak ayarla” adı verilen bir geçiş bulacaksınız. Bunu açmanız yeterli olacaktır.

Şimdi Windows 10, bu ağda sınırlı bir veri planınızın olduğunu ve otomatik olarak tüm güncellemeleri indirmeyeceğini varsayacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir