Windows 10 Harddisk Birleştirme Nasıl Yapılır?

Windows 10 Harddisk birleştirme, sabit disk sürücüsü birleştirme veya en iyileştirme nasıl yapılır göreceğiz. Yıllarda harddisk birleştirme, bir bilgisayarı optimum durumda tutmak için yapılan düzenli temizleme işlemlerinden biriydi. Sabit disk birleştirme bilgisayar performansını artırabilir, ancak düzenli yapılmadığı sürece yavaşlamalar başlamaktadır. Bu nedenle Microsoft’un en son sürümü Windows 10 PC’de harddisk birleştirme yazısını hazırlamak istedim.

Günümüzde milyonlarca kullanıcı Windows 10 sistemini kullansa da, en çok kullanılan sistemlerden birisi olan Windows 7 ve sonraki sürümü Windows 8’de de harddisk birleştirme neredeyse aynı şekilde yapılmaktadır.

Windows 10 PC’de harddisk birleştirme nasıl yapılır göreceğiz, ancak ilk önce birleştirme hakkında kısa bir bilginiz olmasını istiyorum.

Disk Birleştirme nedir?

Temel terimlerle, birleştirmeyi tanımlayacak olursak; Birleştirme, verilerinizin sabit diskinizde parçalara ayrıldıktan sonra geriye dönüşmesidir. Dosyalar kaydedildiğinde veya sürücünüzde silindiğinde küçük bilgi paketleri, dağınık olarak diskin her yerine rastgele yerleştirilir.

Birleştirme, dosyaların tek bir yerde bir araya getirilmesi anlamına gelir. İşletim sistemi, dosyalar arasındaki boşlukları ortadan kaldırdığından, veriler etkin şekilde sıkıştırılır. Bu da, marjinal bir miktarla bile olsa, bilgisayarınızın veya dizüstü bilgisayarınızın hızını iyileştirmeye yardımcı olmaktadır.

Sabit diskimi birleştirmem gerekiyor mu?

Bilgisayarınızda bir HDD yerine bir SSD varsa, kesinlikle birleştirme yapmayın. SSD’ler hiçbir şekilde yardımcı olmaz ve sürücünün ömrünü tüketir. Windows’un daha sonraki sürümleri otomatik olarak optimizasyon yordamlarını SSD’lerde otomatik olarak çalıştırıyor.

Mekanik harddisk/sabit diskli bilgisayarlar için, yapmak gerektiğini de söylemek gerekir. Ancak hız konusunda büyük bir artış beklememenizi tavsiye ederim. Bilgisayarınız çok yavaşladıysa, hızlandırmanın en iyi yolu bir SSD takmaktır. Normal harddisk ile SSD arasındaki performans farkı gece ile gündüz arasındaki fark gibidir.

Başlangıç süresi açısından en büyük farkı görmüşsünüzdür, ancak bilgisayarı temizlemek ve hızlandırma için 5 ücretsiz yolu deneyebilirsiniz. Artı, sabit sürücünün sağlık durumunu da kontrol edebilirsiniz.

Windows 10’da Harddisk birleştirme nasıl yapılır?

Windows 10’daki sabit disk birleştirme Windows 8’inkine oldukça benzemektedir. Yapmanız gereken ilk şey Başlat Menüsünü tıkladıktan sonra veya aramaya tıklayarak ‘Birleştir‘ diye arama yapın. Sürücüleri Birleştir ve İyileştir adlı bir seçenek görmelisiniz. Aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi çıkan sonuca tıklayın.

Windows geçerli sürücülerin bir listesini gösterir. SSD’ler en son geliştirildikleri andan itibaren gün sayısı ile gösterilir, geleneksel sabit disklerde parçalanma yüzde olarak görüntülenir. Gösterilmiyorsa, yapmanız gereken tek şey sürücüyü seçin ve Çözümle düğmesini tıklayın. (Ben düzenli olarak iyileştirme yaptığım için herhangi bir parçalanma mevcut değil.)

%10’dan fazla parçalanmış sürücüler optimize edilmelidir diye söylenti bir kural vardır. Ne olursa olsun, birleştirmek istediğiniz harddisk/sabit disk sürücüsünü seçin  En İyi Duruma Getir düğmesini tıklayın.

Windows 10 bilgisayarda harddisk birleştirme, sabit disk sürücüsü birleştirme veya diskleri en iyi duruma getirme denilen şey bu. Yapacaklarınız bu kadardı.

Windows 10’da Harddisk birleştirmek için program mı kullanıyorsunuz yoksa bu dahili aracı mı kullanıyorsunuz?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir