Windows 10 Hızlı Başlatma özelliğini açma ve kapatma nasıl yapılır?

On yıl önce kullanmış olabileceğiniz PC’lerden ve dizüstü bilgisayarlardan farklı olarak, modern makineler (akıllı telefon ve tablet gibi) açılıp uyku modundan uyanmak için çok daha hızlıdır. Windows 10‘un Hızlı Başlatma modu vardır ve bunu nasıl açıp kapatacağınızı göstereceğiz.

Windows 10 bölünmüş görüşlere sahip olabilir, ancak bilgisayarınız veya dizüstü bilgisayarınız varsa, beğenecek çok özellik var. Hızlı Başlatma bunlardan sadece birisidir. Windows 10 bilgisayarda bulunan hızlı başlatma özelliğini nasıl açıp kapatacağımızı görelim.

Windows 10 hızlı başlatma özelliği açma ve kapatma

1.Adım: Denetim masasına gidin ve ‘Güç Seçenekleri‘ni açın (Eğer görünüm kategori olarak ayarlanmışsa, ilk başta göremezsiniz. Bunun için Görüntüleme ölçütünü küçük simgeler olarak değiştirin).

2.Adım: Sol tarafta ‘Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin‘ bağlantısına tıklayın.

3.Adım:Şu anda kullanılamayan ayarları değiştir‘ bağlantısına tıklayın.

4.Adım:Hızlı başlatmayı aç (önerilen)‘ seçeneği işaretleyin.

Varsayılan olarak Hızlı Başlatma Windows 10’da etkinleştirilmiştir, bu nedenle etkinleştirmeyi planlıyorsanız artık hiçbir şey yapmanız gerekmez.

Hızlı Başlatma, hazırda bekleme moduna bağlıdır ve bu nedenle PC’den daha fazla bir dizüstü bilgisayar özelliğidir. Yani, masaüstü PC’nizde bulamayacağınız anlamına gelir.

Denetim Masası’ndaki seçenekler altında Hızlı başlatmayı göremiyorsanız, bunun nedeni hazırda bekletme modunun herhangi bir nedenle devre dışı bırakılmış olması olabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir