Windows 10 için Ücretsiz En İyi Güvenlik Duvarı Programları

Sanal dünya tehlikeli olduğu kadar aydınlatıcı bir alan olduğundan, kendimizi dünya çapında İnternet’te gizlenen tüm tehlikelere karşı proaktif olarak korumamız şarttır. Siber suçlar arttıkça, her kullanıcı çevrimiçi güvenlik konusunda, en iyi güvenlik programlarını kurmak zorunda kalıyor. Çoğu PC kullanıcısı bir takım anti-virüs yazılımları yüklerken, çok azı ise güvenlik duvarlarının çevrimiçi güvenliğin önemli bir parçası olduğunun farkındadır. Hangi platformda olursanız olun, kendi güvenliğiniz ve gizliliğiniz için cihazınızda çalışan bir güvenlik duvarı bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Bu yazımızda, Windows PC’lere yükleyebileceğiniz ücretsiz en iyi güvenlik duvarı programlarını sıralamak istedik. Eğer kullandığınız ve listede olmayan etkileyici güvenlik duvarı yazılımları varsa, yorumlarınıza bildirebilirsiniz.

Güvenlik duvarı nedir ve neden ihtiyaç duyarız?

Güvenlik Duvarı, bir ağa (genellikle İnternet’e bağlı) olan cihazlardan gelen ve giden trafiği izleyen ve saldırıları önlemek için bir saldırı mekanizması olarak işlev gören ağ güvenlik sistemidir. Bu tür teknoloji, kişisel hesaplama aygıtlarına yüklenebilen bir yazılım paketi biçiminde olabilir veya tüm bilgisayar ağlarını bilgisayar korsanlarından korumak için özel olarak çalışan donanım tabanlı güvenlik duvarı olarak kullanılabilir. Sonuncusu genellikle saldırı girişimleri engellenmekte daha başarılı olmakla birlikte, çoğunlukla ücretsiz güvenlik duvarı yazılımlarına göre çok daha pahalı ve son derece karmaşıktır. Bu yazımızın amacı doğrultusunda, Windows bilgisayarlarınıza yükleyebileceğiniz en iyi ücretsiz güvenlik duvarı programlarını sıralıyoruz.

Windows 10 için en iyi ücretsiz güvenlik duvarı programları

Güvenlik duvarları bilgisayarınızın güvenliğinin önemli bir parçasıdır ve kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımıyla birlikte doğru bir şekilde kullanıldığında, cihazınızı potansiyel olarak tehlikeli birçok durumda koruyabilir. Aslında en iyi korumayı kendiniz sağlayabilirsiniz. Daha dikkatli İnternet kullandığınız zaman, bir çok tehlikeden korunabilirsiniz. Elbette, bilinmeyen o kadar çok tehdit var ki, Güvenlik Duvarı veya Antivirüs programları kullanmayı gerektiriyor.

Her iki durumda da, size Windows bilgisayarlar için en iyi ücretsiz güvenlik duvarı programlarının listesini sunduğumuza göre, varsayılan Windows Güvenlik Duvarı’ndan (Windows Defender) memnun kalmazsanız bunlardan bazılarını denemek size kalmış.

Windows 10 için ücretsiz en iyi Güvenlik Duvarı (Firewall) programlarını sıraladık. Sizde katkı yapmak istiyorsanız, yorumlarınızı bekliyoruz.

1. ZoneAlarm Free Firewall: En İyi Ücretsiz Temel Güvenlik Duvarı

ZoneAlarm, Windows’un en eski ve en iyi bilinen güvenlik duvarı programlarından biridir ve iki farklı versiyon içermektedir. Modern bir güvenlik duvarından beklediğiniz temel özelliklerin çoğunu ücretsiz olarak sunan bir sürüm ve daha fazlasını sunan ücretli bir sürüm . Ücretsiz sürümü, açık bağlantı noktalarını gizleme ve şüpheli trafiği tanımlama ve izole etme yeteneği ile birlikte gelir. Yeni tehditlere karşı gerçek zamanlı güvenlik güncelleştirmeleri almak için yazılımın son sürümleri DefenseNet ile de bağlantı kurabilir. Sonuç olarak, PC’nize yükleyebileceğiniz en kapsamlı ve özelleştirilebilir güvenlik duvarı programlarından biridir.

ZoneAlarm Free Firewall, gerçek zamanlı koruma ve Wi-Fi bağlantıları için ek araçlar içeren ücretsiz bir güvenlik duvarıdır. Her güvenlik programı gibi, ZoneAlarm da sorunsuz değildir. Öncelikle, HIPS (Host Intrusion Prevention System) koruması ile birlikte gelmeyen ücretsiz sürüm, programın bazı en iyi özelliklerini ücretli sürüme saklamış. Program geleneksel olarak bazı virüsten koruma programları ile çatışmalar yaşıyor ancak Windows Defender ile sorunsuz çalışıyor.

ZoneAlarm Free Firewall’ın geçerli sürümü, açık bağlantı noktalarını gizler, potansiyel olarak tehlikeli trafiği tanımlar, kötü amaçlı programları devre dışı bırakır ve DefenseNet’e bağlanır. Bu güvenlik tehditleri algılandığında gerçek zamanlı güvenlik güncelleştirmeleri sağlar. Ayrıca, bilgisayarınızı genel Wi-Fi ağlarında korur.

ZoneAlarm Free Firewall Türkçe dil desteği yoktur. Windows 10/8/7/Vista/XP sistemleri ile uyumludur. Toplamda yaklaşık olarak 67 MB boyutundadır.

Windows 10 için ZoneAlarm Free Firewall indir (5.7 MB)

2. Comodo Free Firewall: HIPS Koruması ile En İyi Ücretsiz Güvenlik Duvarı

Ücretsiz güvenlik duvar konusunda gerçekten iyi olan ve yıllardır hizmet veren ZoneAlarm tercih edilmektedir. Ancak, ücretsiz sürümde HIPS koruması olmadığı için, düşünmeniz gereken seçenek Comodo Free Firewall’dır. Bu başarılı güvenlik programı, HIPS koruması sağlayarak korunma ve aktif izleme ile birlikte gelir. Comodo ayrıca, hangi programların İnternet’e erişeceğini kontrol etmeyi sağlar ve “bellek güvenlik duvarı” özelliği ile birlikte ara bellek taşması saldırılarına karşı koruma sağlamaya çalışır. Program aynı zamanda sanal koruma, reklam engelleyici ve özel DNS sunucuları sunuyor.

Comodo Free Firewall, zararlı yazılımları parçalarını durdurmak için kolay sandbox özelliği içermektedir. Comodo Free Firewall, masaüstünüzün sağ üst köşesinde küçük bir pencere olarak görülür; daha güvenli bir sörf için Chrome, Firefox ve Comodo tarayıcısının sandbox haline getirilmiş sürümlerine tek tıklamayla erişim sağlar. Ayrıca başka herhangi bir programı bir sanal alanda çalıştırabilirsiniz – eğer özgür yazılım denemekten hoşlanıyorsanız ideal ve faydalı bir özelliktir.

Comodo Firewall, büyük olasılıkla, bugün PC’nizde kullanabileceğiniz en iyi, en eksiksiz ücretsiz güvenlik duvarını ancak varsayılan ek yüklemeden ziyade ‘manuel kurulum’ seçeneğini seçtiğinizden emin olun; böylece programla birlikte gelen tüm ek yüklemeleri engelleyebilirsiniz.

Comodo Free Firewall Türkçe dil desteği sağlamaktadır. Windows 10/8/7/Vista/XP sistemleri ile uyumludur.

Windows 10 için Comodo Free Firewall indir (5.3 MB)

3. GlassWire: En Yeni Güvenlik Duvarı

Listedeki diğer güvenlik duvarları on yıldan fazladır kullanılmaktadır ancak, GlassWire daha birkaç sene önce kullanılmaya başlandı. Çoğunlukla bir ağ izleme aracıdır, ancak şüpheli bulduğunuz gelen veya giden trafiği manuel olarak engellemenizi sağlayan bir ağ aracıdır. Gerçekten tam teşekküllü bir güvenlik çözümü değil, herhangi bir yöntemle de olsa, hangi uygulamaların veya hizmetlerin sizin izniniz olmadan ağınızda arama yaptığını görmeyi sağlar. Ağ trafiğini izlemek ve güvenlik duvarı programı olarak kullanabileceğiniz başarılı programlardan biridir.

GlassWire, istemci bilgisayardaki ağ etkinliğini not alır ve trafik türü, uygulama ve coğrafi konuma göre kategorize edilen kolay anlaşılabilen grafikler oluşturur. Daha ayrıntılı bir denetim için bağlantılarınızı izlemek için harika bir küçük araç olmasına rağmen, tam özellikli bir güvenlik duvarı değildir ve aslında tüm engellemeyi yapmak için Windows Güvenlik Duvarı’na güvenir.

Açıkçası GlassWire’ın ücretsiz bir katmanı var, aksi takdirde en iyi ücretsiz güvenlik duvarı programları arasında yer almayı hak etmiyordu. GlassWire, hangi programların ağınız üzerinden veri gönderip, alıp almadığını ve ne kadar sıra dışı bir şeyi tanımlamayı kolaylaştırdığını gösteren kaygan görünümlü ücretsiz bir güvenlik duvarıdır. İlk bakışta endişe verici görünen çok miktarda bilgi var, ancak tüm GlassWire’ın günlüklerini birkaç saniye içinde silebilirsiniz.

GlassWire Türkçe dil desteği vardır. Windows 10/8/7/Vista/XP sistemleri ile uyumludur ve Android cihazlar için destek sağlar.

Windows 10 için GlassWire indir (29 MB)

4. Tinywall: En Hafif Güvenlik Duvarı

TinyWall, bilgisayarınızı en az yoran ve çok az kaynak kullanan en hafif güvenlik duvarı programıdır. Bununla birlikte, bu özellik, bazı özelliklerini kontrol etmek için dahili Windows Güvenlik Duvarı ile aynı anda çalışacak şekilde tasarlanmış bir yazılım olarak, bağımsız bir güvenlik duvarı değildir. Bu listede adı geçen diğer yazılımların aksine, TinyWall rahatsız edici pop-up’lar kullanmaz. Çoğu güvenlik duvarı programı, kullanıcıların ücretsiz sürümden ücretli sürüme geçmesi için yalan yere bilgisayarınızda güvenlik açığı olduğu, tespit edilen zararlı yazılımların olduğunu söyler. Bunların hiçbirine itibar etmemenizi tavsiye ederim.

TinyWall, programının tam anlamı ile bir arayüzü yoktur. Sistem tepsisi üzerindeki simgesi ile özelliklerine ve seçeneklerine erişebilirsiniz. Bu tarz programlara alışmak biraz zor olsa da, sunduğu özellikler açısından başarılı bir programdır.

TinyWall, herhangi bir uzman bilgisi gerektirmeden Windows’un kendi güvenlik duvarı özelliklerini iyileştirmek ve diğer paketlerle aynı özelliklere sahipken, kullandığınız uygulamaların zorluk çekmeden çevrimiçi olmasını sağlamak için tasarlanmıştır.

Tinywall Türkçe dil desteği sağlamaktadır. Windows 10/8/7Visa/XP sistemleri ile uyumludur.

Windows 10 için Tinywall indir (1 MB)

5. Windows Defender: Dahili Güvenlik Duvarı

Windows 10 sistemi yüklü olan bilgisayarlar dahili güvenlik duvarı aracı olan Windows Defender ile birlikte gelir. Windows’un eski sürümlerinde etkileyici bir çözüm olarak görünmese de, Windows 10 ile tam bir koruma sağlayacak gelişmiş araçlara ve özelliklere sahiptir. Program, “tam özellikli” güvenlik duvarının aksine bir grup pop-up uyarı ile rahatsız etmez.

İnternet ortamında her zaman güvende kalmanızı sağlayacak yardımcı yeni özelliklere ve en son güvenlik geliştirmeleri sunar. Windows Defender güvenlik duvarı programının virüsten koruma özelliği vardır. Bu özellik sayesinde, e-posta, uygulama, bulut ve web üzerinden yayılan virüsler, kötü amaçlı yazılımlar ve casus yazılımlar gibi zararlı yazılım tehditlerine karşı kapsamlı, kesintisiz ve gerçek zamanlı koruma sağlar.

Windows Defender hakkında daha fazla bilgi için Microsoft Windows Defender sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Windows Defender Çevrimdışı ile bilgisayarınızın korunmasına yardımcı olabilirsiniz.

Siz hangi Güvenlik Duvarı programını kullanıyorsunuz? Yorumlarınızla bize katılın!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir