Windows 10 masaüstü ekranı nasıl döndürülür?

Windows 10 bilgisayarınızın masaüstünü istediğiniz gibi döndürmek için ekranın nasıl döndürüleceğini gösteriyoruz.

Windows 10’da masaüstünüzü döndürmek için yerleşik Ekran ayarlarını grafik kartınız tarafından sağlananlara veya hatta desteklenen bir klavye kısayoluna çevirmek için birkaç farklı yol vardır.

Dizüstü bilgisayarınızı veya PC ekranınızı döndürmeye çalışmanın ilk yolu vardır. Bunlardan birincisi klavye kısayoluyla yapılır. Bu iş sizin için olsun olmasın PC’nizdeki donanım ve yazılıma bağlıdır. Nvidia ve AMD sürücüleri gibi bazı yazılımlar, ekranı Shift-Alt-Ok tuşları gibi kısayol kullanarak döndürmek için ‘Kısayollar’ oluşturmanıza izin verir.

Bununla birlikte, bir kısayol tuşu seçeneği bulunmaması, yazılımın yüklü olmamasından kaynaklanabilir. Örneğin, Intel grafikleri varsa, Intel’in Grafik ve Ortam Denetim Masasının kurulması gerekir.

Diğer yöntem, yönlendirmenizi değiştirmek için Denetim Masası’nı incelemenizi gerektirir; bu, monitörünüzü manzara görünümünden dikey olarak (veya tam tersi) düzenli olarak döndürdüğünüzde acı verici olabilir.

Windows görüntü ayarları ile ekranı döndürme

Windows 10’da ekranın döndürülmesinin en hızlı yoludur. Bunun için aşağıdaki adımları uygulayın.

1.Adım: Masaüstünde sağ tıklayın ve Görüntü ayarları seçeneğini seçin (Windows 7 veya 8’de, masaüstünde sağ tıklayın ve Ekran çözünürlüğü’nü seçin.) Ölçekle ve düzenle ayarı altında Yön seçeneğini görmeniz gerekir.

2.Adım: Yön, varsayılan Yatay olarak ayarlanmıştır. Yani şuan ki ekranın görünümüdür. Bu açılır menüye tıkladığınızda, Yatay, Dikey, Yatay (döndürülmüş), Dikey (döndürülmüş) seçeneklerini görürsünüz.

Ekrana ne yana döndürmek istiyorsanız bu seçeneklerden birini seçtiğiniz an ekran o yöne dönecektir. Değişiklikleri koru ve Geri al seçenekleri ile bu yönü kullanabilir veya geri al seçeneği ile eski haline döndürebilirsiniz.


1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir