Windows 10’da OGG, Vorbis ve Theora kodlu videoları oynatma

Microsoft’un Ekim 2017’de piyasaya sürülen Windows 10 Fall Creators Update’ten başlayarak HEVC kodlu videolar için dahili desteğin kaldırılmıştı. Önceden Windows 10’da mevcuttu ancak şimdi Microsoft Mağazasından ayrı olarak indirilip yüklenmesi beklenen bazı codec bileşenler var. Bunlar, OGG, Vorbis ve Theora medya dosyalarını çalıştırmak için gereken codec bileşenleridir.

Windows 10 sistemle bazı alışkanlıklarımız ortadan kalkıyor. Dahili Mağaza uygulamaları, kullanım açısından pek çok farklılıklar ortaya koymaktadır. Örneğin, Windows 10 bilgisayarda OGG, Vorbis ve Theora kodlu videoları izlemek için harici bir codec bileşeni yüklemek gerekir. Aslında Windows 10 eski sürümlere göre dahili olarak daha çok video formatlarını desteklemektedir. Ancak, herhalde kullanım yoğunluğunun az olmasından dolayı, bu ve benzeri özellikler kaldırılmaktadır. Bu uygulamanın şuan ücretsiz olmasını avantaj bilmenizi tavsiye ediyorum. Yakın zamanda, tekrar ücretli olabilir.

Windows 10’da OGG, Vorbis, Theora kodlu videoları oynatma

Bir Codec, kodlama, kod çözücü, açıcı ve sıkıştırıcının bir birleşimidir. Bir şarkı yada video gibi bir dijital medya dosyasını sıkıştırmak için kullanılan bir yazılımdır. OGG, Vorbis ve Theora kodlanmış videoları Windows 10 v1709 ve sonrası sürümlerinde oynatabilmek için Codec’i manuel olarak kurmanız gerekir. Bunun nedeni, Windows 10 Fall Creators Update ile Microsoft, OGG, Vorbis ve Theora Codec için dahili desteğini kaldırmasıdır.

Web Medyası Uzantıları

Microsoft Mağaza, şimdi HEVC Codec’de olduğu gibi, Web Medyası Uzantıları‘nı kullanıyor. İndirme sayfasındaki açıklama şunu söylüyor;

Web Medyası Uzantıları paketi, genellikle web’de karşılaşılan açık kaynaklı formatları desteklemek için Microsoft Edge ve Windows 10 hizmetini genişletir. Kullanıcılar, bu Medya Uzantısı paketini yükleyerek OGG kapsayıcısında veya Vorbis ya da Theora kod çözücülerini kullanarak teslim edilen içeriği yerel olarak yürütebilecekler. Bu uzantı, yüklendikten sonra hem Web siteleri hem de kullanıcı eylemi gerektirmeyen uygulamalar tarafından otomatik olarak kullanılır.

Windows 10 Fall Creators güncellemesini ve daha yeni sürümlerini çalıştıran Windows 10 bilgisayarda OGG, Vorbis ve Theora gibi medya dosyalarının açık kaynak formatlarını oynatmak için bir uzantıdır. Microsoft’un Surface telefonunu açana kadar Windows 10 Mobile taahhütünü bir süre duraklattığını biliyoruz. Bu uzantı uygulaması Windows 10 Mobile cihazlarını desteklemez.

Bu uygulama İnternet’te yaklaşık 14,99 dolara satılmaktadır, Microsoft sınırlı bir süre için ücretsiz veriyor. Ve üçüncü taraf bir çözüm kullanmak isterseniz, İnternet’te bunlardan birçoğu var. Ücretsiz olarak piyasaya sunulan VLC Media Player, SMPlayer veya Media Player Classic gibi programlar da çözüm olabilir.

Ancak, bu medya biçimlerini Netflix veya Hulu’ya benzeyen Microsoft benzeri uygulamalarda bulunan hizmetler ile kullanmak istiyorsanız, bu uzantıyı Microsoft Mağazasından almaktan başka seçeneğiniz yok.

Her neyse, hala bu tür codec bileşenleri için dahili desteğin daha iyi olmasını dileriz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir