Windows 10 Oyun Çubuğu Nasıl Kapatılır?

Windows, PlayStation of Xbox gibi bir platformda bir PC’yi tercih ederseniz, oyun için mükemmel. Bir PC’yi tercih eden oyuncular bunun bir Xbox’dan daha iyi olduğunu iddia edecektir. Bir bilgisayarda oynamayı tercih ederseniz, Windows en iyi seçenektir. Mac ve Linux ile gerçekten karşılaştırılmaz. Son zamanlarda insanlar oyun yayıncılığına geçtiler. Twitch, oyuncuların çevrimiçi oynarken ne kadar izlemeyi sevdiğinin bir kanıtıdır. Bu popüler özelliği göz ardı etmeyen Microsoft, Windows 10’a düzgün bir oyun kaydı ve yayın özelliği ekledi. Oyun oynamayı kaydedebilir ve yayınlayabilir veya hoşunuza gitmeyecek bir Windows 10 Oyun Çubuğu‘nu kapatabilirsiniz.

Windows 10’da Oyun Çubuğu’nu kapatmak oldukça kolaydır. Tek bilmeniz gereken yer. Bu yöntem, Windows 10 Creators Update‘te çalışır. ‘Ayarlar‘ uygulamasını açın ve ‘Oyun‘ ayar grubuna gidin.

Windows 10 Oyun Çubuğunu kapatma

Oyun Çubuğu sekmesinde ‘Oyunun kliplerini ve ekran görüntülerini kaydedin ve Oyun çubuğu kullanarak yayınlayın‘ seçeneğini kapatın.

Windows 10 Oyun Çubuğunu kapatma

Win + G kısayoluna veya Xbox denetleyicinizdeki X düğmesine dokunursanız, Oyun çubuğu ne olursa olsun açılmaz.

Windows 10 Oyun Çubuğunu kapatma

Oyun çubuğunu beğendiyseniz, ancak denetleyicinizdeki X düğmesine bastığınızda açılmasını istemiyorsanız, bu seçeneği devre dışı bırakabilirsiniz. ‘Denetleyici üzerindeki bu düğmeyi kullanarak Oyun çubuğunu açın‘ seçeneğinin işaretini kaldırın. Bu, Windows 10’daki Oyun çubuğunu kapatmaz ancak Xbox denetleyicinizdeki X düğmesine bastığınızda Oyun çubuğunun açılması durdurulur.

Sisteminiz Oyun DVR’ye sahip olup olmadığına bakılmaksızın Oyun çubuğu açılır. Oyun DVR, Windows 10 çalıştıran tüm sistemlerde çalışmaz. Belirli bir donanıma kilitlenir, ancak bu biraz gereksizdir. Oyun DVR’yi küçük bir uygulama ile desteklenmeyen bir sistemden alabilirsiniz, ancak bu da işe yaramayabilir.

Oyun Çubuğu’nun Oyun Modu ile hiçbir ilgisi yoktur. Windows 10’da Oyun çubuğunu kapatırsanız, Oyun Modu’nu kapatmaz. Oyun modunu kapatmak için, Oyun ayarları grubundaki Oyun Modu sekmesine gitmeniz gerekir. Windows 10’da Oyun çubuğunu kapatmanın bir nedeni, oyunlarla tam ekran modunda çakışmasıdır. Bu özellik, Microsoft’un hoş bir yanıdır; ancak hataları vardır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir