Windows 10 Oyun DVR’si ile daha uzun oyun klibi nasıl kaydedilir?

Windows 10‘daki Oyun DVR, oyunu kaydetme ve yayınlama yeteneğine sahiptir. Oyunlardaki önemli olayları kaydetmek isterseniz veya oyun akışını izlemek isterseniz bu oldukça kullanışlı bir araçtır. Oyun DVR, Win + G kısayolunu kullanarak getirebileceğiniz oyun çubuğu üzerinden çalışır. Oyun çubuğuna hangi uygulamaların oyun olduğunu öğretebilir ve hatta oyunları olmayan uygulamaları kaydetmek için kullanabilirsiniz. Oyun çubuğunun iki kayıt modu vardır; biri oyun oynamak için, diğeri kısa bir klip kaydetmek için. Varsayılan olarak, kısa kliplerin uzunluğu yalnızca 30 saniyedir. İsterseniz, Game DVR ile Windows 10’da daha uzun klip kaydı yapabilirsiniz. Alternatif olarak, daha kısa klipler de kaydedebilirsiniz.

Oyun DVR ile daha uzun klipler kaydetmek için Xbox uygulama ayarlarına veya Windows Ayarlar’a gitmeniz gerekir. Biz Windows Ayarlar üzerinden göstereceğiz.

Oyun klipleri kayıt süresini değiştirme

1.Adım: Ayarlar > Oyun alanında, Oyun DVR sekmesine gidin. ‘Arka plan kaydı‘ bölümüne gidin. ‘Ben oyun oynarken arka planda kaydet’ seçeneğini Açık durumuna getirin.

2.Adım: Oyun kliplerini en fazla 10 dakikaya kadar kaydedebilirsiniz. Sonuncuyu kaydet açılır menüsünden istediğiniz zamanı seçebilirsiniz.

 

Bu klipler için varsayılan değer 30 saniyedir. Oyun DVR ile daha uzun klip kaydetmek için, diğer zaman seçeneklerinden birini seçin. Daha kısa bir klip kaydetmek isterseniz, yalnızca bir seçeneğiniz vardır; 15 saniye. Varsayılan 30 saniyeden daha kısa olan tek uzunluk budur.

Oyun kayıt süresini değiştirme

Oyun klipleri ve oyunu kayıtlarının Xbox-Windows Ayarlar uygulamasında biraz farklı olduğunu belirtmeliyiz. Seçenekler iyi etiketlenmemiş ancak oyun saatini 2 saate kadar kaydedebilir ve oyun kliplerini 10 dakikaya kadar kaydedebilirsiniz. Yukarı yaptıklarımız oyun klipleri kayıt süresini değiştirmekti.

Şimdi yapacağımız ise, oyun saatini kaydetmektir. Bunu nasıl değiştireceğimizi görelim.

1.Adım: Yine aynı Ayarlar > Oyun > Oyun DVR alanında Arka plan kaydı seçenekleri altında Bunu kaydet alanını göreceksiniz.

2.Adım: ‘En uzun kayıt uzunluğu‘ açılır menüsünden 30 dakika, 1 saat ve 2 saat seçeneklerini seçebilirsiniz.

Oyunları kaydetmek veya oyun kliplerini kaydetmek sisteminizin kaynaklarını kullanacaktır. Bunun nedeni, oyunun arka planda sürekli olarak kaydedilmesidir. Oyun çubuğundaki kayıt klibi düğmesine tıkladığınızda, o kayıt birkaç dakika önce alınır. Tam tersi olarak, oyun çubuğundaki kayıt özelliği, kaydetmeyi seçtikten sonra 2 saatlik bir süre içinde her şeyi kaydeder.

Sisteminiz en yeni ve en iyi oyun donanımını paketlemiyorsa, arka plan klipleri size daha az oyun deneyimi sağlayabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir