Windows 10 bilgisayarda yazı tipleri yükleme ve yönetme

Windows işletim sistemi, tıpkı diğer işletim sistemlerinde olduğu gibi, herhangi bir programın doğrudan kullanabileceği bir fontlar-yazı tipleri ile birlikte gelir. Windows’la birlikte gelmeyen diğer yazı tiplerine erişmek istiyorsanız, bu yazı tiplerini kullanılabilir hale gelmeden önce yüklemeniz gerekir.

Programlar bazen yazı tiplerini yüklemeden kullanmanıza izin verir. Bununla birlikte, yazı tiplerinin sisteme açık hale gelmesini istiyorsanız veya bu seçenekleri desteklemeyen programlarda kullanmak istiyorsanız, öncelikle bunları Windows’a yüklemeniz gerekir.

Not: Çok fazla yazı tipi yüklediğinizde performans sorunlarını fark edebilirsiniz. Bir font CD’sinden veya dağıtımından bir sürü yüklerseniz veya işletim sistemine bir sürü yazı tipi ekleyen programlar yüklediğinizde bu durum geçerli olabilir.

Windows 10’da yazı tipleri nasıl yüklenir ve yönetilir?

Windows 10 – Windows’un tüm modern sürümleri aslında – üç temel yazı tipi biçimini destekliyor: TrueType fontlar, OpenType fontlar ve PostScript fontlar.

  • TrueType yazı tiplerinin uzantısı .ttf veya .ttc’dir. PostScript yazı tipi biçimine rakip olarak 80’lerin sonlarında Microsoft ve Adobe tarafından geliştirildi. Yazarlar yazı tiplerinin nasıl görüntülendiğine ilişkin olarak daha yüksek bir kontrol derecesi sağlıyordu.
  • OpenType yazı tiplerinin uzantısı .otf’dir. Bu, biçime tipografik davranış için veri yapıları ekleyerek biçimi genişleten TrueType yazı tipi biçiminin ardılıdır.
  • PostScript yazı tiplerinin uzantısı .pfb veya .pfm’dir. Profesyonel dijital dizgi için Adobe tarafından geliştirildi.

Windows tüm sistem yazı tiplerini C:\Windows\Fonts dizinine depolar. Dizini açtığınızda yüklü tüm yazı tiplerinin önizlemesini görebilirsiniz.

Bu dizini bulmak için Dosya Gezgini çubuğuna (Denetim Masası\Görünüm ve Kişiselleştirme\Yazı Tipleri) bunu yazabilirsiniz.

Windows 10’da yazı tipleri yükleme

Windows 10 bilgisayarlarına yazı tipi yüklerken iki temel seçeneğiniz vardır. Bir font yüklemek için sürükleyip bırakma veya sağ tıklama menüsünü kullanma.

İnternet’ten indirdiğiniz bir veya daha fazla yazı tipi dosyasını sağ tıklayın ve Yükle seçeneğine tıklayın.

Windows 10 yükleme yazı tipi iletişim kutusu görüntüler. Yazı tipi C:\Windows\Fonts’a eklenir ve o andan itibaren kullanılabilir.

Sürükle ve bırak yöntemi ise ikinci seçenektir. İndirdiğiniz yazı tiplerini sisteme yüklemek için font dosyalarını C:\Windows\Fonts dizinine sürükleyip bırakmanız yeterlidir.

Not: Bir yazı tipi zaten yüklüyse, bir istem görüntülenir. Yeni yazı tipi ile değiştirebilir veya bunun yerine atlayabilirsiniz.

Windows 10’da yazı tiplerini yönetme

Dosya Gezgini’nde C:\Windows\Fonts’u açarak yazı tiplerini yönetebilirsiniz. Arayüz, bilgisayarda yüklü yazı tiplerini önizleme, silme, gösterme veya gizleme olanağı sağlar. Bu seçenekler ne anlama gelir?

  • Önizleme: Yazı tiplerini önizlemek için bir font üzerinde sağ tıklayın ve bağlam menüsünden önizleme seçeneğini seçin.
  • Sil: Korunan sistem yazı tipleri dışındaki tüm yazı tiplerini silebilirsiniz. Korunan bir sistem fontunu silmeye çalışırsanız, silinemeyeceğini bildiren bir istem görüntülenir. Bunun temel nedeni, bu yazı tiplerinin Windows tarafından kullanılmasıdır. Yinede kaldırmak isterseniz her türlü soruna neden olabileceğini unutmayın.
  • Gizle: Yazı tiplerini Windows 10’da gizleyebilir ve tekrar gösterebilirsiniz. Yazı tipi seçiciyi kullandığınızda gizli yazı tipleri listelenmez. Örneğin bir resim düzenleyicisinde veya Word programında gizlenen yazı tipleri görünmez. Onları dahili olarak kullanan uygulamalar yine de erişebilirler. Windows yazı tiplerini, kullanılan dile göre otomatik olarak gizler.

Tüm seçeneklere, yazı tiplerini sağ tıklayarak veya yazı tiplerini seçerek ve bunun yerine ana düzenleme araç çubuğundaki işlem bağlantılarını kullanarak erişebilirsiniz.

Windows 10, Dosya Gezgini’ndeki kenar çubuğunda ilgili seçenekleri görüntüler. Windows tarafından desteklenen tüm diller için yazı tipi ayarlarını değiştirmek, ClearType ayarlarını yapmak, belirli bir karakteri bulmak için kullanabilir veya “Bütün diller için yazı tipleri indirin” seçeneğini kullanarak yazı tiplerini indirebilirsiniz.

İkincisinin biraz zaman alabileceğini ve bunu yapmanın sabit sürücüyü bir sürü yazı tipi ile dolduracağını unutmayın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir