Windows 10 Renk Filtresi Nasıl Açılır ve Kullanılır?

Windows 10 renk filtresi özelliğini açma ve kullanımı ile ilgili yardımcı olmaya çalışacağız. Microsoft, Windows 10 ile sağladığı yerleşik özelleştirme seçenekleri ile ilgi çekmeye devam  ediyor. Windows 10 Fall Creators Update ve sonraki güncellemeler ile pek çok şey değişiyor. Yeni özelliklerin eklenmesi ve bazı özelliklerin kaldırılmasını görüyoruz.

Ekran öğeleri daha net görebilmek için renk filtrelerini uygulamanızı sağlayacak harika bir kişiselleştirme sunuyor. Windows 10 görünümünü bir anlamda tema rengini değiştirmenizi sağlayacak bir özelliktir.

Renk filtresi ekranınızın görünümünü tamamen değiştirir ve görsel deneyiminizi önemli ölçüde arttırabilir. Windows 10 ile gelen bu dahili Renk Filtresi özelliğini nasıl açacağınızı ve kullanacağınızı göstereceğiz.

Windows 10 Renk Filtresi

Windows 10 Fall Creators Update veya sonraki güncellemeleri yüklendiğinden emin olun. Eğer son bahar güncellemeleri yüklenmemişse bu ayar seçeneğini göremezsiniz.

1. Adım: Görev çubuğu üzerindeki dahili arama düğmesine tıklayın ve “renk filtreleri” yazın ve Renk filtrelerini açın veya kapatın seçeneğine tıklayın.

2. Adım: Renk ve yüksek karşıtlık alanında Renk filtreleri bölümünü göreceksiniz. Renk filtresi uygula seçeneği varsayılan olarak Kapalı’dır. Açık duruma getirerek renk filtresini uygulayabilirsiniz.

3. Adım: Hemen altında Bir filtre seç açılır menüsünü göreceksiniz. Buraya tıkladığınızda Gri tonlamalı, ters çevir, ters gri tonlamalı, yeşil renk körlüğü, protanopi ve sarı mavi körlüğü seçeneklerini göreceksiniz. Bu renk filtrelerinden istediğinizi seçebilirsiniz. Microsoft’un renk körlüğü olanlar içinde seçenekler sağlamasını tebrik ediyoruz.

4. Adım: Windows 10 varsayılan renk seçeneği ile seçtiğiniz renk filtresi arasında değişiklik yapmanızı sağlayan kısayol tuşu sağlamaktadır. Windows tuşu + CTRL + C tuşlarına basarak, renk filtreleri arasında geçiş yapabilirsiniz.

Örneğin, bir ters çevir filtresini uyguladık. Masaüstü ekranında kısayol tuşlarına basarak filtreler arasında kolayca geçiş yapabiliyoruz. Keşke tüm filtreleri tek tek uygulayabileceğimiz bir kısayol tuşu olsaydı diyoruz. Ancak, sadece varsayılan renk ile en son seçtiğiniz renk filtresi arasında değişiklik yapmaktadır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir