Windows 10 sisteminizin kullandığı Sanal Bellek miktarını ayarlama

Windows 10’daki sanal bellek ayarları biraz tutumlu bir konudur. Makinenizde bol miktarda RAM bulunan ancak diğerleri için bu bir dar geçit haline gelebilir ve performansı etkileyebilir. Neyse ki bunu onarmak kolaydır.

Windows 10 sisteminizin Sanal Bellek miktarını ayarlamak, sisteminizin daha düzenli çalışmasını sağlayabilir. Bunu yapmak çok kolaydır. Aşağıdaki adımları takip ederek yapabilirsiniz.

Windows 10 Sanal Bellek ayarlama

1.Adım: Başlat Menüsünü açın, Ayarlar‘ı seçin ve ardından Performans yazın. Şimdi, Windows görünümünü ve performansını ayarla seçeneğine tıklayın (Arama kutusuna ‘Performansını’ yazarak, çıkan ‘Windows’un görünümünü ve performansını ayarla’ sonucuna tıklayın).

2.Adım: Gelişmiş sekmesine geçin ve ardından Değiştir butonuna tıklayın.

3.Adım: Pencerenin alt kısmında Önerilen değerin ne olduğunu ve Şu anda ayrılan değerin ayarlanmadığını kontrol edin. Önerilen miktar azsa ‘Tüm sürücülerde disk belleği dosyası boyutunu otomatik yönet’ işaretini kaldırın. ‘Özel Boyut‘u tıklayın, ardından Önerilen değeri ‘Başlangıç boyutu’ kutusuna, ‘En büyük boyut’ kutuda ise daha büyük bir rakam girin. Tamam‘ı tıklayın, gidebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir