Windows 10 Sistem Dilini Değiştirme (Adım Adım Resimli Rehber)

Windows 10’u kurduğunuzda bir sistem dili seçmeniz istenir. Daha sonra Windows 10 sistem dilini değiştirmek istiyorsanız, bunu nasıl yapacağınız göstereceğiz. Eğer, bilmediğiniz bir şekilde sistem dili değişmişse, sistem dilini nasıl değiştireceğinizi öğrenmek için ekran görüntülerini takip edebilirsiniz. Simgeler ve düğme yerleri Arapça, Farsça gibi diller hariç tüm dillerde aynıdır.

Hepimizin başına gelmiştir. Normal Türkçe kullanırken veya İngilizce kullanırken, farklı bir dile geçmiş olabilir veya yanlışlıkla farklı dil seçeneğini seçmiş olabiliriz. Endişelenmenize gerek yok, bu yazımızda, kolayca Windows 10 sistem dilini değiştirmeyi göreceğiz.

Windows 10 Dil ve Dil Paketini Kaldırma Nasıl Yapılır?

Windows 10’da Sistem Dilini Değiştirme

Windows 10’da sistem dilini değiştirmek kolaydır. Aşağıda kısa adımları takip edebilir veya geçerli dili anlamıyorsanız, aşağıdaki ekran görüntüsünü izleyebilirsiniz. İşin uzamasını istemeyenler için sadece adımları sıralıyorum.

1. Adım: Başlat > Ayarlar > Zaman ve dil seçeneklerine gidin.

2. Adım: Bölge ve dil sekmesine geçin.

3. Adım: Diller altında, Dil ekle seçeneğine tıklayın ve listeden istediğiniz dili seçin.

4. Adım: Bölge ve dil sekmesine geri gidin, dil paketini indirmeniz gerekip gerekmediğini kontrol etmek için yeni dilin üzerine tıklayın ve ardından Seçenekler düğmesini tıklayın.

5. Adım: Yeni dili sisteme uygulamak için Varsayılan olarak ayarla düğmesine tıklayın. Değişikliğin işe yaraması için oturumu kapatmanız ve tekrar girmeniz gerekecek.

Belirli bir dil için klavye ekleme veya tüm kullanıcı hesaplarına yeni bir dil uygulama gibi Windows 10 sistem diline yönelik daha fazla değişiklik yapmak için okumaya devam edin.

1. Adım: Zaman ve dil seçeneklerine erişme

Başlat düğmesini tıklayın ve ardından Başlat menüsünün sol tarafındaki dişli çark simgesini (Ayarlar) tıklayın.

Windows Ayarları ekranında Zaman ve dil‘i tıklayın.

2. Adım: Dil ekleme

Bir dil eklemek için, Zaman ve dil ekranının sol tarafındaki Bölge ve dil‘i tıklayın ve Dil ekle seçeneğine tıklayın.

Dil ekle ekranı üzerinde mevcut dillerin uzun bir listesi görüntülenir. Dillerin tümü anadillerinde ve mevcut sistem dilinde listelenmiştir. Bu şekilde, sistem şu anda bilmediğiniz bir dili gösteriyor olsa da, listede istediğiniz dili bulabilirsiniz.

Listede, eklemek istediğiniz dili bulun ve tıklayın.

Ayrıca, pencerenin üst kısmındaki Arama kutusunu kullanarak istediğiniz dili arayabilirsiniz. Dil adını yazın ve ardından istediğiniz sonuca tıklayın.

Bazı diller birden fazla ülkede konuşulur ancak her biri biraz farklıdır. Böyle bir durumda, ek seçenekler içeren başka bir ekran görürsünüz. İstediğiniz ülkenin dilini tıklayın.

3. Adım: Dil paketi indirme

Seçtiğiniz dil, Bölge ve dil ekranında Diller‘in altındaki listeye eklenir.

Yeni eklenen dil için bir dil paketi indirmeniz gerekiyorsa, dil adı altında Dil paketi görürsünüz. Dil paketini indirmek için dili tıklayın ve ardından Seçenekler‘i tıklayın.

Dil seçenekleri altındaki dil özellikleri için Dil paketi, el yazısı seçeneklerinin altında İndir düğmelerini görürsünüz. İstediğiniz her seçenek için İndir düğmesini tıklayın. Dili, yüklü dil paketi olmadan kullanamazsınız.

Dil paketi indirme işlemi başlayacaktır ve bitene kadar bekleyin.

 

Dil paketi kurulumu tamamlandığında, Dil paketinin yüklendi mesajı görüntülenir. El Yazısı ve Konuşma seçenekleri, seçilen dil için kullanılamayabilir.

Bölge ve dil ekranına dönmek için pencerenin sol üst köşesindeki sol oku tıklayın.

4. Adım: Bir Dili Varsayılan Olarak Ayarlayın

Dil paketi indirildikten ve yüklendikten sonra, dil kullanıma hazırdır. Yeni eklenen dili varsayılan dil olarak ayarlamak için Bölge ve dil ekranında, dili seçin ve ardından Varsayılan olarak ayarla‘yı tıklayın.

Geçerli kullanıcı hesabındaki yeni dili kullanmak için çıkış yapın ve tekrar açın.

Varsayılan olarak ayarlamayı seçtiğiniz dil şimdi ilk kez dillerde listeleniyor ve bir daha ki sefer oturum açtıktan sonra görüntüleme dili olacağını söyleyen bir ileti ile listeleniyor.

Bölge ve dil ekranında listelenen birden fazla dil olduğunda, geçerli varsayılan dil, Görev Çubuğunun tarih ve saatinin yanında sağ tarafında görüntülenir. Farenizi dil göstergesi üzerine getirdiğinizde, o dilde görüntülenen bir pop-up görürsünüz.

Kullanılacak Dili Tüm Sisteme Uygulama

Dili şimdiye kadar açıkladığımız şekilde değiştirmek, yalnızca geçerli kullanıcı hesabı için geçerlidir. Ayrıca, karşılama ekranını ve şimdi oluşturduğunuz yeni kullanıcı hesaplarını da o dilde görüntülemek isteyebilirsiniz. Bu şekilde, sistemdeki her şey istediğiniz dilde olacaktır.

Denetim Masası aşamalı olarak kullanılıyor olsa da, dil sistemindeki değişiklikleri uygulamak için yine de kullanıyoruz.

Görev çubuğundaki Arama kutusuna “denetim” yazın. Ardından, çıkan sonuçlardan Denetim Masası‘nı tıklayın.

Denetim Masası penceresinin sağ üst köşesinde, Görüntüleme ölçütü listesinden Küçük simgeler‘i seçin.

Bilgisayarınızın ayarlarını düzenleyin ekranında Bölge‘yi tıklayın.

Bölge iletişim kutusunda, Yönetimsel sekmesini tıklayın. Ardından, Ayarları kopyala‘yı tıklayın.

Geçerli kullanıcı, Karşılama ekranı ve Yeni kullanıcı hesapları için geçerli ekran dilini gösteren Karşılama ekranı ve yeni kullanıcı hesapları ayarları iletişim kutusu görüntülenir. Bu ayarları tek tek değiştiremezsiniz, ancak Karşılama ekranı ve sistem hesapları ve Yeni kullanıcı hesapları kutularını işaretleyerek geçerli ekran dilini yeni sistem varsayılanı olarak ayarlayabilirsiniz.

Tamam’ı tıklayın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Seçtiğiniz dil, bilgisayarınız yeniden başlatıldıktan sonra tüm sistem için varsayılan olarak ayarlanacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir