Windows 10 Güvenli Mod’da nasıl açılır ve kapatılır?

Windows 10’u Güvenli Modda çalıştırma ve Güvenli Moddan çıkma konusunda yardımcı olacak bu rehberi takip edebilirsiniz. Kolayca Windows 10’u Güvenli Modda başlatın ve Güvenli Modu kapatın.

Windows 8 veya Windows 10 bilgisayarı Güvenli Mod’da başlatma, önceki Windows sürümlerinde olduğu kadar kolay değildir; ancak mümkündür. Bu rehberde, Windows 10’u Güvenli Mod’da başlatmayı ve Güvenli Mod’dan nasıl çıkmayı öğreneceksiniz.

Windows’un önceki sürümlerinden (XP, Vista ve 7) farklı olarak, Güvenli Mod gibi gelişmiş başlangıç seçeneklerini görmek için bilgisayarınız önyükleme yaparken sadece F8 tuşuna basamazsınız. Her şey Windows 8 ve 10 ile değiştirildi, ancak burada ne yapmanız gerektiğini ve F8 tuşuna basarak eski önyükleme seçenek ekranını nasıl geri alacağınızı açıklıyoruz.

Windows 10 PC’niz yanlış kapandığında veya düzgün açılmayı reddettiğinde, “Güvenli Mod” ile başlatma kullanılacak en iyi yöntemdir.

Güvenli Mod Windows’u sınırlı sayıda dosya ve sürücü ile başlatır. Güvenli Mod ile hiçbir program otomatik olarak başlatılmaz ve PC’niz veya dizüstü bilgisayarınız ağa bağlanmayacak, böylece bir enfeksiyon olmayacağı için sorun olmayacaktır. Bu, donanımınızı veya verilerinizi tehlikeye atmadan bilgisayarınızdaki sorunları bulup çözebileceğiniz anlamına gelir.

Windows 10 Güvenli Modda nasıl açılır?

1.Adım: Başlat menüsüne gidin, Ayarlar‘ı ve ardından Güncelleştirme ve güvenlik‘i tıklayın.

2.Adım: Kurtarma‘yı seçin, ardından Gelişmiş başlangıç altında yer alan Şimdi yeniden başlat düğmesine tıklayın ve bilgisayarınızın önyükleme seçeneklerini göreceksiniz.

Windows 10 Güvenli Modda başlatma
Windows 10’u Güvenli Modda başlatmak.

3.Adım: Sorun Gider seçeneğini seçin. Gelişmiş seçenekler > Başlangıç ayarları seçeneklerinden sonra Yeniden başlat düğmesini tıklayın.

4.Adım: Daha sonra açılacak Başlangıç Ayarları menüsünde Güvenli Modu Etkinleştir seçeneğinin 4 numarada olduğunu göreceksiniz. Klavyeden 4 rakamına tıklayarak Windows 10’u Güvenli Modda başlatabilirsiniz.

Windows 10 Güvenli Moddan nasıl çıkılır?

Windows 10’da Güvenli Moddan çıkmak için msconfig girmeniz gerekir.

1.Adım: Arama kutusuna msconfig veya Sistem Yapılandırması yazarak çıkan Sistem Yapılandırması sonucunu tıklayın. Eğer görünmüyorsa, alternatif olarak Windows Tuşu + R’yi tıklayın veya arama kutusuna Çalıştır yazın, açın ve ardından Çalıştır arama kutusuna msconfig yazın ve Enter tuşuna basın.

2.Adım: Msconfig’i açtıktan sonra üstteki Önyükleme sekmesine gidin ve Önyükleme seçenekleri altında Güvenli önyükleme işaretini kaldırın. Uygula ve ardından Tamam düğmesini tıklayın. Değişiklikleri uygulamak için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız istenir. Bilgisayarı manuel olarak yeniden başlatmanız istenmezse artık Güvenli Moddan çıkmış olacaksınız.

Windows 10 Güvenli Moddan Çıkma
Windows 10’u Güvenli Moddan çıkarma.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir