Windows 10 ürün anahtarı nasıl bulunur?

Herhangi bir nedenden dolayı Windows 10 ürünü anahtarını bulmak gerekebilir. Windows’u yeniden yüklemeniz veya anakartı yükseltmeniz gerekiyorsa vb yardımcı rehberimiz Windows 10 ürün anahtarın bulma yöntemlerini gösterecektir.

Çoğu insan için, Windows 10 ya ücretsiz bir yükseltmeydi ya da yeni PC’nize ya da dizüstü bilgisayarınıza geldi. Şimdiye kadar bir ürün anahtarı istendiğinde, onu bulmak için ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız hemen öğreneceksiniz.

Windows 10 ürün anahtarını bulma

Windows 7 veya 8’den Windows 10’a yükselttiyseniz, çevrimiçi olarak Microsoft sunucularına bağlandıktan sonra Windows 10 otomatik olarak etkinleşecektir. Windows 7 veya 8’in orijinal bir tüketici kopyasına sahip olduğunuz için Windows 10’a sahip olduğunuz için bir ürün anahtarı girmeniz gerekmiyordu.

Bununla birlikte, ürün anahtarına ihtiyaç duyacağınız birkaç örnek var. Windows 7 veya 8’den yükselttiyseniz ve bilgisayar bileşenlerinizi yükseltmeyi planlıyorsanız, böylece sabit sürücünüzü siliyorsanız, Windows 10 ürün anahtarınız gerekir.

Yeni bir sistem kuruyorsanız, Windows 10 ürün anahtarınıza da ihtiyacınız olacaktır.

Hedefiniz ne olursa olsun, ürün anahtarını bulma yöntemi aşağıda açıklanmıştır.

Windows 10 ürün anahtarımı nasıl ortaya çıkarırım?

Windows 10 çalıştıran bir PC, dizüstü bilgisayar veya tablet satın aldıysanız, ürün anahtarı içeren bir orijinal Sertifika olmalıdır veya birlikte verilen paketleme veya belgelerle birlikte bir yere dahil edilmelidir.

Ancak, bu her zaman böyle değildir. HP’nin, güvenlik sebebiyle ürün anahtarını dizüstü bilgisayarlara veya PC’lere koymadığını söyleyenler var. Dijital yetkiyle (şimdi Dijital Lisans olarak anılır) olduğu gibi, ürün anahtarı “bilgisayarın bir yerinde” saklanır ve gerekirse otomatik olarak etkinleştirilir. Bu sabit disk başarısız olsa bile çalışır.

Windows 10’un kutulu bir kopyasını satın aldıysanız, kutuda bir etiket bulunur. Microsoft’tan Windows 10 çevrimiçi dijital kopyasını satın aldıysanız, ürün anahtarını bir e-postayla almalısınız.

ProduKey ile Windows 10 ürün anahtarını bulma

Yukarıdakilerden hiçbirine sahip değilseniz, Windows 10 ürün anahtarını makinenize yüklenmiş çeşitli yazılımlarda görüntüleyen ücretsiz bir yazılım olan ProduKey‘i kullanarak her zaman öğrenebilirsiniz.

Sisteminize uygun olan sürümü indirin. Aynı klasör içerisinde hem program hem de Türkçe yama arşiv dosyasını ayıklayın. Programın exe dosyasını çalıştırın. Windows 10 ürün anahtarı anında gösterilecektir. Üzerine sağ tıklayıp özellikler diyerek, küçük bir pencerede tüm bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

Windows 10 için ProduKey 32-Bit indir (65KB)

Windows 10 için ProduKey 32-Bit indir (78KB)

ProduKey Türkçe Yama indir

Windows 10 ürün anahtarını bulma
ProduKey ile Windows 10 ürün anahtarını bulma

Not: Program, anahtarları ayıklamak için kullanılan bir araç olduğu için anti-virüs programı tarafından engelleniyor olabilir. Bazı anti-virüsler bunu bir virüs veya kötü amaçlı yazılım olarak algılar, ancak güvenli olduğundan emin olabilirsiniz.

Ürün Anahtarını bir kağıt üzerine yazın ve güvenli bir şekilde saklayın. Windows 10’u başka bir makineye yeniden yüklemeniz veya sabit sürücünüzü silmeye karar verdiyseniz, Windows 10’u doğrudan bir Win10 ISO’dan yükleyebilirsiniz.

Windows 10’u temizlemek için bir ürün anahtarına ihtiyacım var mı?

Microsoft, bilgisayarınızın ilk yükseltmeden önceki ‘dijital imzası’ olduğundan, temiz bir yükleme yaptıktan ve Windows’u otomatik olarak etkinleştirirken bileşenlerden oluşan bileşimi tanır. Bu, kurulum işleminin başlangıcında bir ürün anahtarı isteyen ekranı güvenle atlayabileceğiniz anlamına gelir.

Windows 10, PC’nizde herhangi bir değişiklik yapmadığınız sürece etkinleşmelidir. Bir sabit diskten bir SSD’ye geçiş herhangi bir şeyi etkilemez ve grafik kartınızı değiştirmez. Bununla birlikte, anakartınızı ve işlemcinizi yükseltmek büyük olasılıkla önemli olarak sayılır ve Windows’un artık etkinleştirilmediğini ya da yeniden yüklediğinizi görürseniz Microsoft’un destek hattına ulaşmanız gerekir.

Windows 10’un etkinleştirilip etkinleştirilmediğini nasıl kontrol edebilirim?

Başlat düğmesine sağ tıklayın ve görüntülenen menüden Sistem’i seçin. Windows etkinleştirme altında “Windows etkin” olarak görmelisiniz. Not: Son Güncellemeleri yüklediyseniz, biraz farklı bir ekran görürsünüz: soldaki menüde İlgili ayarlar altındaki Sistem bilgileri seçeneğine tıklayın. Windows etkinleştirme altından “Windows etkinleştirildi” görmelisiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir