Windows 10 Varsayılan Yazı Tipini Değiştirme Nasıl Yapılır?

Bir Windows bilgisayarda yapabileceğiniz çok sayıda şey vardır. Windows 10 sistemlerde eski Windows sürümlerinden daha çok özelleştirme seçeneği vardır. Yapacağınız en basit şeylerden birisi, varsayılan yazı tipini değiştirmektir. Belki değiştirmeyi hiç düşünmemiş olabilirsiniz, ancak bundan sonra düşünün. Windows 10 bilgisayarı sevdiğiniz yazı tipi ile kullanmak iyi olmaz mıydı? Bu yazımızda Windows 10’daki varsayılan yazı tipini nasıl değiştireceğinizi göstereceğiz.

Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kullanarak Windows 10 yazı tipini değiştirme

Windows 10 varsayılan yazı tipi “Segoe UI” dir. Eskiden beri kullanılan bu yazı tipinden sıkıldıysanız normaldir. Değiştirmek istiyorsanız, bunu Kayıt Defteri Düzenleyicisi ile yapmanın yolu vardır. Windows 10 yazı tipini değiştirmek için aşağıda belirtilen adımları takip edin.

1. Adım: Başlat menüsünü açın ve “Yazı Tipleri” arayın. Bir öneri olarak “Yazı Tipleri” adlı bir Denetim Masası klasörü görürsünüz. Açmak için üzerine tıklayın.

2. Adım: Yazı Tipleri klasörü açılır. Burada, kullanmak istediğiniz yazı tipini bulun ve yazımın nasıl yazıldığını dikkatle not edin, çünkü bu çok önemlidir.

3. Adım: Şimdi boş bir Not Defteri dosyasını açın ve içine aşağıdaki satırları yapıştırın:

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Fonts]
“Segoe UI (TrueType)”=””
“Segoe UI (TrueType)”=””
“Segoe UI Black (TrueType)”=””
“Segoe UI Black Italic (TrueType)”=””
“Segoe UI Bold (TrueType)”=””
“Segoe UI Bold Italic (TrueType)”=””
“Segoe UI Historic (TrueType)”=””
“Segoe UI Italic (TrueType)”=””
“Segoe UI Light (TrueType)”=””
“Segoe UI Light Italic (TrueType)”=””
“Segoe UI Semibold (TrueType)”=””
“Segoe UI Semibold Italic (TrueType)”=””
“Segoe UI Semilight (TrueType)”=””
“Segoe UI Semilight Italic (TrueType)”=””
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\FontSubstitutes]
“Segoe UI”=”Verdana”

Not: Bilgisayarımdaki varsayılan yazı tipini “Verdana” olarak değiştirmek istedim. Başka bir yazı tipi istiyorsanız, son satırdaki yazı tipini buna göre değiştirin. Örneğin, “Calibri”yi seçerseniz, son seçenek “Segoe UI” = “Calibri” olur.

4. Adım: Şimdi Not defterini farklı kaydedin. Farklı Kaydet penceresinde “Kayıt türü“nü “Tüm Dosyalar” olarak değiştirin.

5. Adım: Ardından, dosyayı istediğiniz herhangi bir isimle adlandırın ve sonra kaydedin. Burada hatırlanması gereken en önemli şey “.reg” uzantısıyla kaydetmektir. “ChangeFont.reg” adını verebilirsiniz.

6. Adım: Şimdi bu kaydedilmiş dosyayı çift tıklayın ve onay istendiğinde “Evet” i tıklayın.

Şimdi değişikliklerin etkili olması için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekecek. Varsayılan Windows yazı tipine geri dönmek isterseniz, dosyayı tekrar Not Defteri’nde açın ve son satırı aşağıdaki gibi değiştirin:

“Segoe UI”=-

Dosyayı kaydetmek ve kayıt defterine eklemek için aynı adımları tekrarlayın ve ardından varsayılan yazı tipini sıfırlamak için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Windows 10’daki varsayılan yazı tipini nasıl değiştireceğinizi öğrendiğinize göre, farklı yazı tipleri eklemeye başlayabilirsiniz.

Siz Windows bilgisayarınızın yazı tipini hangi yazı tipi ile değiştirdiniz? Yorumlarınızla bize bildirebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir