Windows 10’da yüklü programları sıkıştırma ve disk alanı açma programı

Sabit diskinizde veya hard diskinizde her zaman boş alanınız var mı? Kullanılan her bilgisayarda ortalama yüklü programların sayısı yıllar içinde daha fazla olmuştur. Bundan dolayı, depolama alanınız boş yere tüketilmiş olur ve diğer dosyalarınız için daha az alan geriye kalır. Sıkıştırma, aynı diskte birkaç dosya daha depolamaya yardımcı olabilecek bir şeydir. Bu sıkıştırma, dosyaların bir ZIP veya RAR arşivlemesini içeren normal sıkıştırma değildir. Bahsettiğimiz dosya sistemi düzeyinde sıkıştırma işlemidir.

Windows 10 / 8.1, compact.exe adlı dahili bir araçla birlikte gelir. Bu aracın asıl görevi dosya ve klasörleri NTFS sıkıştırması kullanarak sıkıştırmaktır. Belirtildiği gibi, ayrı bir ZIP veya RAR dosyası oluşturmaz, ancak sıkıştırma algoritmalarını dosya sistemi düzeyinde kullanır. Bu da daha fazla boş alan üretir, ayrıca programlarınız ve uygulamalarınız yine de kullanılabilir olur. Compact, komut satırından veya bir klasörün özelliklerinden erişilebilir. Çoğu kullanıcı, erişmek zor olduğu için bu özellikten faydalanamaz. Bu yazımızda, compact.exe’yi daha kolay kullanmak için CompactGUI adlı ücretsiz bir araç hakkında konuşacağız.

CompactGUI ile yüklü programları sıkıştırma

CompactGUI uygulamasını Windows’un compact.exe arasındaki ara bir araç yada compact.exe için bir arayüz olarak düşünebilirsiniz. Arayüz, dosyalarınızı sıkıştırmayı çok kolay hale getirir. Araç tüm istatistikleri görüntüler ve ayrıca sıkıştırma algoritmasını seçmenizi sağlar. Bu yazıda daha sonra tartışacağımız birkaç ek argüman daha var.

Başlamak için sıkıştırmak istediğiniz bir klasör seçin. Herhangi bir şey, oyun veya yüklü bir uygulama veya başka herhangi bir klasör olabilir. Bir klasör seçtikten sonra, soldaki panelde istatistikleri görüntüleyebilirsiniz. Veya mevcut sıkıştırma durumunu görmek için ‘Analyse Folder‘ düğmesine basabilirsiniz. Program mevcut boyutu ve tahmini sıkıştırılmış boyutu görüntüler. Tasarruf edeceğiniz alan hakkında fikir edinebilirsiniz.

Şimdi bir sıkıştırma algoritması seçme zamanı. Temel olarak, mevcut dört sıkıştırma algoritması vardır ve bunlar:

  • XPRESS4K: Bu en hızlısıdır, ancak en zayıf sıkıştırmaya sahiptir.
  • XPRESS8K: Hız ve sıkıştırma arasında ara bir kombinasyon.
  • XPRESS16K: Daha güçlü sıkıştırma ama hızı daha yavaştır.
  • LZX: En güçlü ve en yavaş, yalnızca iyi bir işlem gücüne sahip makinelerde kullanılmalıdır.

Varsayılan olarak, compact.exe XPRESS8K algoritmasını çalıştırır ve en çok tavsiye edilen yöntemdir.

CompactGUI tarafından desteklenen bir kaç ek argüman vardır. Alt klasörler için sıkıştırmayı etkinleştirebilir / devre dışı bırakabilir veya dosyalar üzerinde işlem yapmaya zorlayabilirsiniz. Üstelik, sıkıştırma bölümünde gizli ve sistem dosyalarını da içerebilir. Ve sıkıştırma bittikten sonra bilgisayarınızı kapatma / yeniden başlatma / uyku için son seçenek sağlar. Artık tüm sıkıştırma işlemine başlamaya hazırsınız.

Compress Folder düğmesine tıklayarak sıkıştırma işlemini başlatın. Araç arka planda çalışır ve simge durumunda küçültebilirsiniz. Sıkıştırma işlemi tamamlandığında otomatik olarak sizi uyaracaktır. Ayrıca, bir klasörün sağ tıklama menüsüne CompactGUI kısayolunu ekleyebilirsiniz.

Sıkıştırma tamamlandıktan sonra sıkıştırılmış klasör hakkındaki tüm istatistikleri ve ayrıntıları görüntüleyebilirsiniz. Sıkıştırmadan önce ve sonra boyutları karşılaştırabilir ve boyuttaki yüzde azalmayı görebilirsiniz. Açma seçeneklerini kullanarak klasörlerinizi orijinal durumuna rahatlıkla geri sıkıştırabilirsiniz.

CompactGUI indir

CompactGUI, dahili compact.exe için harika bir arayüz sağlar. Artık klasörleri kolayca sıkıştırabilir ve disk alanından tasarruf edebilirsiniz. Ve en iyi yanı, sıkıştırma işleminden sonra bile dosya ve alt klasörler hala erişilebilir olacak. Bu araç zaman kazandıran ve alan tasarrufu da sağlıyor.

Windows 10 için CompactGUI indir (1.8 MB)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir