Windows 10’da Zip Dosyalarını Otomatik Ayıklama Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinde paylaşılan dosyalar veya uygulamalar, fazla yer kaplamaması için arşiv dosyası olarak eklenmektedir. Mac sistemlerde bir zip dosyasını indirdiğiniz zaman, arşiv içindeki dosyalar otomatik olarak ayıklanmaktadır. Aynı özelliğin Windows sistemlerde de olmasını istiyorsanız bunu yapmak mümkündür. Bu durum bir tarayıcı ve hangi klasöre indirme yapacağınıza bağlıdır. Zip dosyasını otomatik olarak ayıklamak için toplu script-komut ve zip dosyasını algılayabilen ve çalıştırılacak script-komutu tetikleyebilen bir uygulamaya ihtiyacınız var.

1] İlk önce ortam değişkenine 7-zip ekleyin

Komut, 7-zip uygulamasının desteklediği komutları kullanacaktır. Temelde 7-zip uygulamasını çağırmak için komut dosyasını kullanıyorsanız, işletim sisteminde uygulamayı her yerden arayabilmek gerekiyor. Bunu yapmak için, Windows 10’da ortam değişkenlerine 7-Zip eklemeniz gerekir. Bunu yapmak kolaydır, aşağıdaki adımları uygulayarak sizde yapabilirsiniz.

1. Dosya Gezgini‘ni açın ve aşağıdakileri konum çubuğuna yapıştırın ve Enter’a basın.

Denetim Masası\Sistem ve Güvenlik\Sistem

2. Açılan pencerede, soldaki ‘Gelişmiş sistem ayarları’ seçeneğini tıklayın.

3. Sistem özellikleri penceresinde, Gelişmiş sekmesine gidin ve alttaki ‘Ortam Değişkenleri’ üzerine tıklayın.

4. Ortam değişkenleri penceresinde, listede bulunan Path seçeneğini arayın. Onu seçin ve Düzenle düğmesine tıklayın.

5. Ortam değişkenini düzenle penceresinde, Gözat düğmesine tıklayın ve sisteminizdeki 7zip klasörünü seçin ve Tamam düğmesine tıklayın. Eğer, farklı bir konuma yüklemediyseniz aşağıdaki konumda olmalı;

C:\Program Files\7-Zip

2] Sonra toplu komut dosyası oluşturun

Yeni bir Not Defteri-Notepad++ dosyasını açın ve aşağıdakileri yapıştırın. Bu komut dosyasını düzenlenmek yeterli olacaktır.

7z x -o”İndirilen-zip-dosyaların-konumu\*” “Ayıklanan-dosyaların-konumu\*.zip”

Açıkçası yukarıdaki komutu, dosyaları indirdiğiniz klasör için doğru konumla değiştirmeniz gerekir. Dosyaları varsayılan İndirilenler klasörüne kaydederseniz sorun yoktur. İndirilenler klasörünü bulmak için sonraki bölümü kontrol edin. Aşağıda, dosyayı düzenlediğinizde neye benzemesi gerektiği ile ilgili bir örnek verilmiştir. Dosyayı BAT uzantısıyla kaydedin ve özel bir klasöre kaydedin.

7z x -o “C:\Users\srkn\Desktop\*” “C:\Users\srkn\Desktop\*.zip”

3] İndirilen konumu öğrenin

Tarayıcınız üzerinden indirilen dosyalarını konumunu bulmak için tarayıcınız üzerinden indirilenler seçeneğini bulmanı gerekir.

Chrome

Chrome’u açın ve sağ üstteki diğer seçenekler yani üç nokta düğmesini tıklayın. Menüden ‘Ayarlar’ı seçin. Aşağı doğru aşağı kaydırın ve Gelişmiş bölümünü genişletin. İndirilen dosyaları nereye kaydettiğinizi kontrol etmek için İndirilenler bölümüne gidin.

Firefox

Firefox’ta, sağ üstteki Menüyü aç simgesini tıklayın ve menüden ‘Seçenekler’i seçin. Seçenekler sekmesinde, dosyaların nereye kaydedildiğini görmek için İndirme bölümüne gidin.

Microsoft Edge

Edge’i açın ve sağ üstteki daha fazla seçenek düğmesini tıklayın. Menüden Ayarlar‘ı seçin. Aşağı kaydırın ve ‘Gelişmiş ayarları görüntüle’yi tıklayın. Edge’in indirmeyi hangi klasöre kaydettiğini görmek için İndirilenler bölümüne gidin.

4] Komut Dosyası Tetikleyicisi

Komut dosyasını almak için gereken son şey, yeni bir zip dosyası kaydedildiğinde toplu komut dosyasını tetikleyecek bir şeydir. Bunun için File Watcher Utilities adlı bir uygulamaya ihtiyacınız var. Buradan doğrudan indirin ve tüm dosyaları toplu iş dosyasını yerleştirdiğiniz klasöre ayıklayın.

Aşağıdaki ekran görüntüsü gibi bir şey görünmelidir.

FileWatcherUtilities.exe dosyasını çalıştırın, yeni bir Daemon oluşturmak için Ctrl + N tuşlarına tıklayın ve aşağıdaki adımları izleyin;

1. Deamon adını girin ve Browse kutusunda, dosyaları indirdiğiniz klasörü seçin.

2. Filters sekmesine gidin ve Main file name filter string dizesinde *.zip yazın.

3. Ardından, Processes sekmesine gidin ve Process executable bölümündeki toplu iş dosyayı seçin.

4. Aynı sekmede, Process working directory bölümünde aynı indirme yerini seçin.

Daemon’u başlatın ve bir zip dosyasını indirin. Bir dosyayı değiştirmek istediğinizi onaylamak için bir Komut istemi penceresi göreceksiniz. Devam etmek için Y yazın.

Birkaç Komut İstemi penceresinin açık olduğunu görürseniz, arka planı durdurmanız, seçmeniz ve Özellikler’i tıklamanız gerekir. File system events sekmesine gidin ve ‘File or folder deleted‘ yanı sıra ‘Files or folder created’ etkinliğinin işaretini kaldırın.

Komut İstemi penceresini devre dışı bırakmak ve otomatik olarak dosyanın ayıklanmasına izin vermek için, daemon’un özelliklerinde Process Advanced sekmesine gidin ve Create no window seçeneğini seçin.

İşlemlerin baya uzun sürdüğünün bende farkındayım ama yapacak bir şey yok. Evet bunları eksiksiz bir şekilde yaptığınız zaman artık Windows bilgisayara indireceğiniz zip dosyaları otomatik olarak ayıklanacaktır. Bu kadar şeyle uğraşmak yerine, zip dosyasını kendim açarım daha iyi diyenleri şimdiden duyuyorum. Umarım ihtiyacı olanlar için faydalı olacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir