Windows 10/8/7 için Ücretsiz Disk Alanı Analizi Programları

Disk alanım nereye gidiyor? Sabit Diskim neden dolu? Windows 10/8/7 bilgisayarımda Sabit Diskim’de yer kaplayan nelerdir? Bu sorularınız varsa, Windows bilgisayarınızdaki disk alanını bulmak, kontrol etmek ve analiz etmek için ücretsiz Disk Alanı Analizi yapma programlarının bir listesi buradadır. Windows 10 / 8.1 bilgisayarda bir kullanıcı arayüzü ile üçüncü parti araçlar arıyorsanız, Disk Alanı kullanımı ile ilgili çeşitli görevleri yerine getirmenize izin veren, bu ücretsiz programları kontrol edebilirsiniz.

Windows için Disk Alanı Analizi yapma programları

İşte, Windows bilgisayarınızdaki disk alanı analizi yapmak ve kontrol etmek için ücretsiz Disk Alanı Analizi programlarının bir listesi. Disk alanınızın nereye gittiğini bulun!


1] SpaceSniffer

SpaceSniffer, disk alanınızı kontrol etmek için ücretsiz bir yazılımdır. İk bakışta dağınık görünebilir, ancak anlaşılması kolaydır. Dosyalarınızın ve klasörlerin disk alanını nasıl kullandığına dair bir ağaç haritası görüntüsünü gösterir. Ağaç haritası, büyük dosyalarınızın ve klasörlerinin PC’nizde nerede olduğunu anlamanıza yardımcı olur. Taşınabilir bir uygulamadır, kurulum gerektirmez, yürütülebilir dosyayı bir yere koymanız yeterlidir.

İndirmek için: SpaceSniffer


2] Saleen File Pro

TreeMapFs (FilePro)  profesyonel disk manipülasyonu için tasarlanmış ücretsiz bir araçtır. Araç, klasör istatistikleri, dosya istatistikleri, ağaç boyutu, ağaç haritası ve daha pek çok açıdan PC diskinizi analiz eder. Program, Home sürüm ve ücretsiz sürüm olarak adlandırılan ücretsiz bir sürüm olarak mevcuttur. Kurulduktan sonra, Saleen File Pro yazılımı PC’nizin C: sürücüsünü tarar ve birkaç dakika içinde rapor oluşturur. Rapor, diskinizin en büyük kısmını tüketen dosyalar ve klasörler hakkında size bilgi verecek basit bir genel bakışla gösterilir.

İndirmek için: TreeMapFs (FilePro)


3] Disk Savvy

Disk Savvy, bilgisayarınızın disk sürücülerini ve dizinlerini analiz eder ve hangi dosyaların ve klasörlerin sürücüde daha fazla yer kapladığını anlamanıza yardımcı olur. Ayrıca dosyaları silebilir, taşıyabilir veya gruplar ve dizinler oluşturabilirsiniz. Disk Savvy yazılımının ücretsiz bir sürümü ve ücretli versiyonu mevcuttur. Ancak, Disk Savvy’nin ücretsiz sürümü, aynı anda 100.000’den fazla dosyayı analiz etmenize izin vermiyor.

İndirmek için: Disk Savvy


4] WinDirStat

Bu ücretsiz yazılım GNU lisansı altında yayınlanmaktadır. Yazılım çok basit bir arayüz ile geliyor. Dosyayı indirmeniz, dosyayı kaydetmeniz ve kurulumu çalıştırmanız yeterlidir. Kurulduktan sonra program otomatik olarak başlatılır ve bilgisayarınızın seçili dizinlerini taramaya başlar. Bununla birlikte, dizinleri el ile seçebilir veya seçimleri kaldırabilirsiniz. Tarama tamamlandıktan sonra, menü şeridindeki ‘Temizle’ sekmesine basarak dosyaları silebilirsiniz.

İndirmek için: WinDirStat


5] MeinPlatz

MeinPlatz, sisteminizdeki kayıp alanı keşfeden ve disk alanından tasarruf etmenize yardımcı olan, taşınabilir ve sorunsuz çalışan bir yazılımdır. Araç bilgisayarınızı taradıktan sonra tarar ve hangi dosyaların ve klasörlerin sabit diskinizdeki maksimum alanı kapladığını gösterir. Grafik arayüzü anlamak ve kullanmak oldukça kolaydır. İstediğiniz dizini seçmeniz yeterlidir; yazılım, dosya sayısı, dosya boyutu ve bu dosya ve klasörlerin kapladığı alan gibi ayrıntılı bilgileri size bildirir.

İndirmek için: MeinPlatz


6] Disk Space Fan

Disk Space Fan, disk alanını denetler ve farklı perspektiflerle analiz eder. Disk alanının nereye gittiğini belirlemenize yardımcı olur ve belki de dağınık gereksiz dosyaları ve klasörleri silmenize yardımcı olur. Bu araç, anlaması oldukça basit olan bir fan şeklinde rapor görüntüler. Genel olarak, disk alanını kontrol etmek ve alandaki klasörler arasında gezinmek güzel ve kullanışlı bir araçtır.

İndirmek için: Disk Space Fan


Disk alanı sorunlarıyla karşı karşıya iseniz ve disk alanının nereden gittiğini gerçekten bilmiyorsanız, bu ücretsiz programlar size yardımcı olabilir. Bunları deneyin ve bize daha fazla ücretsiz program eklememizi isterseniz bunu bize yorumla bildirin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir