Windows bilgisayarda Harddisk seri numarasını öğrenme

Bir PC kurma söz konusu olduğunda, hangi bileşenlerin daha önemli olduğunu tartışabilirsiniz. Daha iyi bir PC için her zaman daha fazla para harcanır. Bununla birlikte, herhangi bir PC veya dizüstü bilgisayarda, tek önemli yeri doldurulamayan donanım bileşeni sabit disk yani Harddisk’tir. Veriler sürücünüzde saklanır. Sürücünüz ömrünün sonuna yaklaştıysa veya onunla ilgili sorun yaşıyorsanız, garanti tamir seçeneklerine göz atmanın vakti gelmiş olabilir. Herhangi bir garantide olduğu gibi, donanımınızı tanımlamanız gerekir. HDD’ler ve SSD’ler seri numarası aracılığıyla tanımlanır. Harddisk – Sabit disk seri numarasını bulmak için masaüstünüzü veya dizüstü bilgisayarınızı açmak istemiyorsanız komut satırını kullanabilirsiniz.

Volume seri numarası

Windows’da Komut İstemi’ni açın. Windows arama çubuğunda CMD yazın ve listelenen sonuçlardan Komut İstemi’ni seçin. HDD ve SDD’nin iki seri numarası numarası vardır. İlki, bir ‘hacim’ numarasıdır. HDD / SDD’niz ek sürücüler olarak ayrılmıştır. Bunlar temel olarak hacimlerdir. Her birimin işletim sistemi tarafından atanmış kendi seri numarası vardır. Gerçek donanımla ilgisi yoktur ancak yine de komut satırından bulabilirsiniz.

Aşağıdaki komutu girin;

vol C:

Windows bilgisayarda Harddisk seri numarasını öğrenme

‘C’ ‘yi, seri numarasını bulmak istediğiniz sürücünün harfiyle değiştirebilirsiniz.

Sistemimdeki C sürücüsü seri numarası varken, etiketinin olmadığını farkedeceksiniz. Cebinizde bir etiket yoksa, endişelenmeniz gerekmez. Bir etiket sürücüler için bir seçenek alanıdır. Bu sadece sürüye verdiğiniz isim. Genelde kullanıcılar sistem sürücülerine isim vermezler. Adlandırdığınız bir USB sürücüsünde aynı komutu çalıştırırsanız, büyük olasılıkla bir etiket alırsınız.

Sabit Sürücü / Harddisk Seri Numarası

Sabit disk sürücü – Harddisk seri numarası veya SSD seri numarası, ses seri numarasından farklıdır. Sabit disk sürücü seri numarasını veya yarı iletken sürücü seri numarasını bulmak için Komut İsteminde aşağıdaki komutu girin.

wmic diskdrive get serialnumber

Windows bilgisayarda Harddisk seri numarasını öğrenme

Garantinizi kullanmak istiyorsanız veya onlarla ilgili sorunları onarmaya / gidermeye çalışıyorsanız, aygıt üreticisine verebileceğiniz seri numarasıdır.

Tek gereken bu. Bu yalnızca dahili HDD‘ler veya SSD‘ler için çalışır, harici depolama alanı için değildir. Harici depolama için seri numarasını bulmak için, onu PC / dizüstü bilgisayarınıza bağlayın ve Aygıt Yöneticisi’ne gidin. Depolama cihazınızı bulun ve özelliklerine gidin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir