Windows bilgisayarda Zip dosyasına nasıl şifre eklenir?

Kayıpsız ve güçlü veri sıkıştırması yapmak için hepimiz .zip, .rar gibi arşiv dosya formatlarını kullanıyoruz. Tek bir arşiv dosyasına, birkaç dosya ve klasör ekleyebilir ve paketin toplam boyutunu önemli ölçüde düşürebiliriz; bu da ağ üzerinden göndermeyi kolaylaştırır ve bulut sunucular gibi depolama alanlarında daha az yer kaplar. Ancak bazen dosyayı ağa yüklemeden veya göndermeden önce herkese açık hale getirmek ya da daha özel olmasını istiyorsunuz. Sıkıştırılmış dosyaya bir şifre eklemek tüm sıkıntıları ortadan kaldırır. Bu yazımızda, sıkıştırılmış veya arşivlenmiş bir dosyaya şifre ekleme hakkında konuşacağız.

Zip dosyasına şifre koyma

Yeni başlayanlar için, .zip dosyası tarafından desteklenen çeşitli şifreleme ve şifre koruma yöntemleri hakkında biraz bilgi verelim.

Birincisi, yaygın olarak kullanılan ve birkaç ZIP arşiv yazılımı tarafından desteklenen ZipCrypto‘dur. Ancak, güvenlik konusunda yeterli değildir. Word, oldukça basit ve bilinen düz metin saldırısı gibi saldırılara karşı savunmasız olduğunu ortaya koyuyor. Bunun için etkili ve daha güvenli bir alternatif gerekir.

Bunun için etkili, daha güvenli bir alternatif ve en iyi şifreleme yöntemi AES-256 şifrelemesidir. Buna rağmen, AES-256 kendi dezavantajları ile birlikte gelir. Windows’un kendi yerel sıkıştırma aracı bunu desteklemiyor, ancak 7-Zip, WinZip, WinRAR, vb. gibi birçok tanınmış araç bunu destekliyor.

Bu nedenle, ZipCrypto birkaç araçla uyumlu ancak güvenli değil, oysa AES-256 daha güvenli ama çok daha az sayıda araçla uyumludur.

7-Zip kullanarak zip dosyasını şifreleyin

WinZip ve WinRAR ücretsiz değildir ve bu nedenle açık kaynak kodlu ve ücretsiz 7-Zip kullanarak sıkıştırılmış ve arşivlenmiş dosyalarınıza nasıl şifre ekleyebileceğinizi göstereceğiz.

Dosya sıkıştırma yazılımı 7-Zip indirin ve bilgisayarınıza kurduktan sonra sıkıştırmak ve şifre eklemek istediğiniz dosya veya klasöre sağ tıklayın.

Sağ tıklama menüsünden, 7-Zip> Arşivle seçeneğini seçin.

Daha sonra, Şifreleme bölümünde şifrenizi girin. Şifreleme metodunu ZipCrypto veya AES-256 olarak seçmenize izin verir. Bunun dışında, 7z, tar, wim, zip arşiv biçimlerinden birini seçebilirsiniz.

İşlemi tamamladığınızda, sıkıştırılmış dosyayı ayarladığınız şifre ile oluşturmak için Tamam’ı tıklayın.

Sıkıştırılmış bir dosyaya bir şifre eklemek oldukça kolaydır, ancak bu algoritmaların pratik olarak uygulanması her zaman bir veya daha zayıf nokta ile sonuçlanır.

Zip dosyasına şifre koymak oldukça kolaydır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir