Windows 10 dizüstü bilgisayar Ekran Parlaklığı nasıl ayarlanır?

Günümüzde modern cihazların çoğunda, ekran parlaklığını gözlerinizi yormak şekilde ayarlamanızı sağlayan parlaklık kontrolü ile geliyor. Buna benzer seçenekler Windows sistemlere sahip laptop-dizüstü bilgisayarlarda mevcuttur. Bu yazımızda dizüstü bilgisayarların ekran parlaklığını nasıl ayarlanacağını göstereceğiz.

Windows laptop bilgisayarda Ekran Parlaklığını ayarlama

Windows 10/8/7 dizüstü bilgisayarlarda, ayarlar, Denetim Masası, klavye tuşlarını kullanarak ekran parlaklığını nasıl değiştireceğinizi, parlaklığı artırmayı veya azaltmayı ve ayarlamayı göreceğiz.

1. Klavye tuşlarını kullanarak ekran parlaklığını ayarlama

Dizüstü bilgisayarların çoğunda parlaklığı ayarlamak için fiziksel klavye düğmeleri bulunur. Ve bu tuşlar genellikle en üstteki sırada bulunur. Bunlar genellikle Fn düğmelerine bağlıdır ve işlev tuşları ile bu düğmeler arasında geçiş yapmak için klavyede ayrı bir anahtar bulunur.

Örneğin, benim dizüstü bilgisayarımda, bu tuşlardan birisi beyaz, diğeri de siyah renklidir. Beyaz tuşa her bastığımda ekran parlaklığını artırmakta, siyah olana her bastığımda ise parlaklığı azaltmaktadır.

2. Görev Çubuğu ile Pil simgesi ile ekran parlaklığını ayarlama

Windows Görev Çubuğu Sistem Tepsisinde Pil simgesini sağ tıklayın ve Ekran parlaklığını ayarla‘yı seçin.

İlgili Güç Seçenekleri penceresi açılacaktır.

Ekran parlaklığı kaydırıcısını sola tarafa çektiğinizde parlaklık azalmaya, sağ tarafa çektiğinizde ise parlaklık artmaya başlayacaktır.

3. Windows 10 Ayarları kullanarak ekran parlaklığını ayarlama

Bu yöntem, laptop bilgisayarın ekran parlaklığını kontrol etmek için Windows 10 Ayarlar kullanmayı içerir. ‘Ayarlar‘a gidin.

Ardından ‘Sistem‘i seçin. Şimdi ‘Ekran‘ altında, en üstte ‘Parlaklığı değiştir‘ kaydırma çubuğu bulacaksınız. Cihazınızın parlaklığını ayarlamak için kaydırıcıyı hareket ettirin.

Cihazınızda ışık şiddeti algılama özelliği olan sensörler varsa, kaydırıcının altındaki ‘Değişiklikleri aydınlatırken otomatik olarak parlaklığı değiştir’ onay kutusunu da görebilirsiniz (Bu özellik benim bilgisayarımda yok). Parlaklığın otomatik olarak ayarlanmasını istiyorsanız, bu Uyarlanabilir parlaklık özelliğini etkinleştirin. Uyarlanabilir parlaklık, Windows’un bilgisayarınızın çevresindeki ışık koşullarını kontrol ettiği ve parlaklık ve kontrast seviyesini otomatik olarak ayarladığı bir özelliktir.

4. İşlem merkezini kullanarak ekran parlaklığını ayarlama

Ayarlar’ın yanı sıra, ekran parlaklığını değiştirmek için bir başka hızlı yol daha var. Sağ alt köşedeki ‘İşlem Merkezi‘ni açın ve ardından parlaklık düğmesine basın.

Bu düğme, bilgisayarınızın parlaklığını belirgin seviyelerde (25 değerinde) değiştirmenize izin verir. Bunun dışında, ekranın gece rahatça kullanılabilmesi için ekran renklerini ayarlayan ‘Gece Işığı’nı da etkinleştirebilirsiniz. ‘Gece Işığı’nı kullanmak, uyumadan önce stresinizi azaltacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir