Windows Mağaza haricindeki uygulamaların yüklenmesini engelleyin

Windows Mağazası henüz emekleme aşamasındadır. Windows Mağazasında bazı iyi uygulamalar bulunmaktadır. Facebook, Twitter ve Netflix gibi büyük isimler, Windows Mağazasından indirebileceğiniz UWP uygulamalarıyla doludur. Windows Mağaza uygulamaları, başka bir şey olmasa bile güvenlidir. Windows Mağaza’dan indirilen uygulamalar kötü amaçlı kodlarla paketlenmediği için herhangi bir zararlı yazılım içermezler. Bu sayede Mağaza’dan indirilen uygulamalar konusunda herhangi bir güvenlik riski olmaması, kullanıcıları çok rahatlatmaktadır. Gerçekten de özel bir uygulama mağazasının en iyi tarafı budur. Bu yılın nisan aylarında beklenen Windows 10 Sonbahar Güncellemesi, Windows Mağaza dışı uygulamaları engellemesine izin verecek yeni bir sınırlama getiriyor. Windows akıllı ekranı, kullanıcıları imzasız uygulamaları yüklemeye karşı korumaktadır. Bu özellik sayesinde, kullanıcılar Win32’yi veya masaüstü uygulamalarını engelleyebilir.

Windows Mağazada olmayan uygulamaların yüklenmesini engelleyin

Özellikle akıllı telefonlarda bu sistemin olduğunu fark etmişsinizdir. Örneğin, Android cihaza sadece Play Store üzerinde yükleme yapabilirsiniz ya da, Play Store haricindeki uygulamaların yüklenmesine izin verebilirsiniz. Şimdi aynı sistem, Windows Mağaza üzerinde de mevcut. Windows Mağaza uygulaması olmayanların yüklenmesini engellemek istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayın.

Windows 10 son güncellemeleri yüklemediyseniz bu seçenekleri göremeyeceğinizi unutmayın.

Ayarlar‘ uygulamasını açın. Daha öncede Sistem ayarlar grubu içinde olan Uygulamalar, şimdi ayrı bir ayar grubu olarak eklenmiştir. ‘Uygulamalar‘ ayarlar grubu seçin.

Ardından ‘Uygulamalar ve özellikler‘ sekmesine gidin. Bu sekmede ‘Uygulamalar yükleniyor‘ adlı yeni bir bölüm var. Bu bölümdeki açılır menüyü açın. Aralarından seçim yapabileceğiniz üç seçeneğiniz var; Her yerden uygulamalara izin ver, Mağaza’da olmayan uygulamaları yüklemeden önce beni uyar ve Yalnızca Mağazadan uygulamalara izin ver.

‘Her yerden gelen uygulamalara izin ver’ seçeneği, kullanıcının masaüstünde ve Win32 uygulamalarında Windows Depolarından uygulamalar yükleyebilmesini sağlar. İnternet’ten herhangi bir yerden program yüklemeye izin vermektedir. Bu seçenekte, uygulamalar nereden geldiklerine bakılmaksızın kurulabilir. Bu, Akıllı Ekran filtresini etkilemez. Yine de, imzalanmamış uygulamaları uyarır ve engelleyecektir.

‘Mağaza’da olmayan uygulamaları yüklemeden önce beni uyar’ seçeneği Windows Mağaza dışından uygulamaları yüklemeye çalıştığınızda uyaracaktır. Daha sonra, uygulamayı kurmak isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz.

‘Yalnızca Mağazadan uygulamalara izin ver’ seçeneği, Windows Mağaza dışı uygulamaları engeller. Herhangi bir masaüstü uygulama yüklemeye çalıştığınızda (ör. Chrome, GIMP) bu özellik yüklenmesini engelleyecektir.

Bu özellik sistem yöneticisi tarafından kontrol edilir. Muhtemelen bir sürü geliştiriciyi Windows Mağazasına doğru itecektir. Elbette, tüm geliştiriciler Mağaza’da olmayacak. MacOS’un uzun zamandır özel bir uygulama mağazası olduğu düşünülüyorsa da geliştiriciler halen uygulamaların dışında programlar kullanmaktadır. MacOS, Gatekeeper adı verilen benzer bir özelliğe sahiptir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir