Windows Mağazadan Windows 10 için Ubuntu indirin

Microsoft geçtiğimiz günlerde Windows 10 için Linux Subsystems’i duyurdu. Özellik geliştiricilere sunulurken Microsoft Windows Mağazada yayınladı. Windows 10 için Ubuntu alt sistemini doğrudan Windows Mağazasından indirebilirsiniz. Şimdilik, Windows Insider programına kaydolmuş olmanız gerekmektedir, ancak Microsoft son olarak, Creators Update’den gelen tüm kullanıcılara sunmayı planlıyor.

Windows 10 üzerinde Ubuntu

Windows’daki Ubuntu, Windows 10 kullanıcılarına Ubuntu komut satırı araçlarını sağlar. Kurulumdan sonra, ‘Ubuntu Terminali’ ve diğer bazı komut satırı araçlarını çalıştırabilirsiniz. Bu özellik, Ubuntu’da oldukça uzun süredir çalışmakta olan kullanıcılara kullanışlı gelmektedir. Bunun bir sanallaştırma kabı değil bir çeviri katmanı olduğunu unutmayın. Yani, Ubuntu terminali Windows’unuza paralel olarak çalışıyor ve Ubuntu komutlarını Windows sistem çağrılarına çeviriyor.

Windows’da zaten Ubuntu var, şimdi ne yapmalıyım?

Halihazırda / eski Ubuntu’yu kurduysanız, olduğu gibi çalıştırmaya devam edebilirsiniz. Üstelik, Windows Mağazadan dağıtımları yükleyebilirsiniz ve bunlar birbirlerinden tamamen izole edilecektir. Ancak Microsoft, bir Windows Mağazası dağıtımına geçiş yapmanızı öneriyor çünkü eski dağıtımlar elbet bir noktada kullanımdan kaldırılacak. Ayrıca, yeni WSL, birden fazla dağıtımı birbirine doğru desteklemek üzere geliştirildi. Dolayısıyla, birden fazla dağıtımı kullanmayı planlıyorsanız, geçiş yapmanız gerektiğini düşünüyorum.

Eski dağıtımı bilgisayarınızdan kaldırmak istiyorsanız, komut isteminden ‘lxrun / uninstall‘ komutunu çalıştırmanız yeterlidir.

Windows Mağazadan Ubuntu’yu nasıl alırım?

İlk adım, Windows Insider programına kayıtlı değilseniz kaydolun. Bunu yapmak için, Ayarlar‘ı açın ve ardından Güncelleme ve Güvenlik ve ardından Windows Insider Programı‘nı seçin. Kayıt işlemini tamamlamak için ekrandaki adımları izleyin ve bilgisayarın gerekli değişiklikleri yaparak güncelleyebilmesi için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Şimdi bir sonraki adım, İsteğe bağlı özelliklerden ‘Windows Subsystem for Linux’u etkinleştirin (Arama kutusuna ‘isteğe bağlı özellikleri yönet’ yazın ve gidin). Bu komutu bir yönetici PowerShell penceresinden çalıştırın:

Enable-WindowsOptionalFeature -Online -FeatureName Microsoft-Windows-Subsystem-Linux

Özelliği etkinleştirdikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bilgisayarınızda Windows Subsystem for Linux etkinleştirilmiş olacaktır.

Geriye kalan son adım, dağıtımı Windows Mağazasından indirin.

Windows 10 için Ubuntu indirin

Windows Mağazasını açın ve ‘Ubuntu’ arayın. İndirmek için ‘Al’ düğmesine tıklayın ve kurulum tamamlandıktan sonra, UNIX kullanıcı hesabınızı ayarlamaya başlamak için ‘Launch’ düğmesine tıklayın.

Bütün bu adımların ardından, Windows 10’da Ubuntu’yu kullanmaya başlayabilirsiniz. ‘Başlat Menüsü’nden veya bir CMD penceresinden başlatabilirsiniz.

Kısacası, yaptığımız ilk önce Insider Programına kaydolmak, böylece gerekli yapı numarasına sahibiz. Ardından Linux için Windows Subsystem adlı isteğe bağlı bir özelliği etkinleştirdik. Sonunda Windows 10’da Ubuntu’yu indirip yükledik.

Bir blog yazısında Microsoft, SUSE ve Fedora’yı Windows’a getirmek için çalıştıklarını belirtti. İş bitmek üzere ve bu dağıtımları Mağazada çok yakında görebiliriz. Mağazadan birden çok dağıtımı indirebilirsiniz ve bunların her biri ayrı bir ortamda çalışır ve birbirlerine engel olmaz. Windows’daki Ubuntu, kesinlikle tüm Ubuntu uygulamalarınızı Windows’ta çalıştıramaz ancak ilerisi için her şey iyi görünüyor.

Windows Mağazadan Ubuntu indir


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir