Windows Media Player açılmıyor ne yapabilirim?

Bazen, Windows Media Player‘ın açılmadığını veya çalışmadığını, MP4 veya DVD’leri oynatamayacağını görebilirsiniz. Müzikçaların simgesini tıkladıktan sonra hiçbir şey olmaz ya da açmaya zorladığınızda arayüz görünmez, mavi daire dolaşmaya devam eder, yükleniyor gibi gözükür ama yinede açılmaz.

Windows Media Player açılmıyor ne yapabilirim

Windows için varsayılan ortam yürütücüsü olan Windows Media Player, akışlı medya için her zaman tercih edilen bir seçenek olmuştur, çünkü Windows işletim sistemi ile önceden yüklenmiş ve çoğu medya dosya biçimini desteklemektedir. Diğer büyük medya oynatıcının sahip olduğu neredeyse tüm işlevlere sahiptir – örneğin çalma listesi oluşturma gibi.

Windows Media Player açılmıyor

Windows Media Player açılmıyor veya çalışmıyorsa, belki de sorunu düzeltmek için bu önerilerin bazıları size yardımcı olabilir.

1] Yerleşik WMP Sorun Gidericilerini çalıştırın

Dahili WMP Sorun Gidericilerini çalıştırabilirsiniz. Windows Media Player Ayarları, Windows Media Player Kütüphanesi ve Windows Media Player DVD Sorun Gidericilerini çalıştırın ve sorununuzu çözmenize yardımcı olup olmadıklarına bakın.

İşletim Sisteminiz bunları içermezse, Microsoft’tan indirebilirsiniz:

WMP Ayarlar | WMP Kütüphanesi | WMP DVD sorun düzeltici

2] Bu DLL dosyalarını yeniden kaydettirin

DLL dosyalarını yeniden kaydetmek için Komut İstemi’ni (Yönetici) Win + X tuşlarına basarak açın ve aşağıdaki komutları ayrı ayrı çalıştırın:

regsvr32 vbscript.dll

regsvr32 jscript.dll

regsvr32 wmp.dll

Her komutun ardından Enter’a basın ve tamamlandıktan sonra sistemi yeniden başlatın.

3] Fix WMP Utility kullanın

Windows için ücretsiz bir Fix WMP Utility‘yi kullanın. Bu ücretsiz taşınabilir uygulama, Windows Media Player’ın düzgün çalışması için gereken tüm ilgili Windows Media DLL dosyalarını yeniden kaydeder.

4] Windows Media Player kitaplığını silin

Windows Media Player Ortam Kitaplığı’nı harici olarak, WMP’yi açmadan silmek yardımcı olabilir;

  • Başlat Menüsü / Denetim Masasından “Hizmetler” ‘i açın ve “Windows Media Player Ağ Paylaşım Hizmeti” ni durdurun.
  • Şimdi “%Userprofile%\AppData\Local\Microsoft\Media Player” e gidin.
  • Bu klasördeki dosyaların tüm “Windows Media Library (.wmdb)” türlerini silin.

5] Windows Media Player’ı kaldırıp yeniden yükleyin

Hiçbir şey yardımcı olmazsa, Windows Media Player’ı ‘Denetim Masası > Programlar > Programlar ve Özellikler > Windows özelliklerini Aç veya Kapat’ ile kaldırabilir ve yeniden yükleyebilirsiniz.

Alfabetik sırayla listelenen listede ‘Medya Özellikleri’ seçeneğini genişletin. Windows Media Player’ın yanındaki kutunun işaretini kaldırın. Sistemi yeniden başlatın.

Windows Media Player açılmıyor ne yapabilirim

Sistem yeniden başlatıldıktan sonra Windows Media Player’ı yeniden yüklemek için önceki adımda işareti kaldırdığınız kutuyu işaretleyin, Tamam’ı tıklayın ve işlem tamamlandıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın.

Önerilerimizden herhangi biri size yardımcı olursa veya kendi uyguladığınız bir yöntem olursa lütfen bize bildirin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir