Windows Media Player alternatifi en iyi ücretsiz medya oynatıcılar

Hala Windows Media Player kullanıyorsanız, bir alternatif aramanın zamanı gelmedi mi? Windows 10 son güncellemeleri gösteriyor ki, Windows Media Player artık kullanılmayacak. Elbette, ondan daha iyisini sunacak bir medya oynatıcı içerecektir.

Harika bir medya oynatıcı, daha önce hiç olmadığı gibi müzik, film ve TV şovlarının keyfini çıkarmanıza yardımcı olur. İster istemez bir sabit diskten veya diskten medya yürütmek, indirmek veya oynatmak için tercih ederseniz, Windows’un dahili araçları üzerindeki noktaları çalan bir ücretsiz oynatıcı var.

En iyi ücretsiz medya oynatıcılar

En iyi ücretsiz medya oynatıcıları, bazen çevrimiçi karşılaştığınız, daha ezoterik dosya türleri için ek codec bileşenleri indirmeye gerek kalmadan çok çeşitli ses ve video formatlarını işleyebilir. Ayrıca medya kitaplığınızı sizin yerinize organize ederler, şarkıları ve filmleri otomatik olarak etiketleyerek, albüm kapağı ekleyerek ve gerekirse meta verileri elle düzenlemenize izin veriyorlar.

Windows Media Player alternatifi en iyi ücretsiz medya oynatıcılar

Eklentiler ekstra özellikler ekleyerek ve çevrimiçi akış servisleriyle entegrasyon sunarak büyük avantajlar da sunuyor.


1. VLC Media Player

Esnek, özelleştirilebilir ve ücretsiz en iyi medya oynatıcıdır. Medya oynatan yazılım dünyasının gerçek bir kararlılığı olan VLC Media Player gerçekten rakipsiz gibi gözüküyor. Yeni yazılımların fantezi görünümlerinden ötürü bu, işi tamamlamaya ve işi iyi yapmaya odaklanan bir programdır.

VLC’yi kullanmak, müzik veya video dosyalarını yüklemek kadar basit olabilir veya altyazılar, ses ve video senkronizasyonu, resim ve ses filtreleri gibi seçeneklerden yararlanırken diskleri, akışları ve daha fazlasını yürütmek için kullanabilirsiniz.

Özelleştirmek istiyorsanız, mevcut çeşitli deriler bulunur veya kendi derilerinizi oluşturabilirsiniz. Zaten etkileyici işlevselliğini genişletmek için bir dizi eklenti var, ancak bu ekstralar olmadan bile VLC Media Player’ın inanılmaz format desteği, inanılmaz oynatma kontrolü ve şaşırtıcı performans kazanıyor.

İncelemek ve indirmek için: VLC Media Player (Türkçe)


2. Kodi

XBMC (Xbox Media Center) olarak bilinen Medyalarınızı organize edin ve ev ağınızda akışı sağlayan etkileyici medya oynatıcı. Kodi, geleneksel anlamda bir medya oyuncusundan daha az ve bir ev medya merkezinden daha fazlasını içermektedir.

Kodi, hemen hemen tüm yerel ve ağ video ve ses dosyalarını oynatacak ve ayrıca web’den içerik akışı da yapabilecek. Büyük bir video koleksiyonunuz varsa, Kodi düzgün bir şekilde düzenlemenize yardımcı olur ve Windows Media Player’ın aksine, normal meta verilerine ek olarak posterler, filmler ve gösteri bilgileri indirecektir.

Kodi, bir PVR olarak işlev görür, çok çeşitli uzaktan kumandaları destekler ve eklentiler kullanılarak genişletilebilir. Kısacası, özgür bir medya oynatıcıdan istediğiniz her şeye sahiptir.

İncelemek ve indirmek için: Kodi (Türkçe)


3. MediaMonkey

Gelişmiş dosya yönetimi ve akışlı bir medya oynatıcı. MediaMonkey sadece bir Windows Media Player’ın yerini alması değil, aynı zamanda web akış ihtiyaçlarınıza hitap ederken, tüm yerel ve ağa bağlı müzik ve videolarınızı da görebilecek gelişmiş bir medya yönetimi sistemidir.

Temel oynatma modlarına ek olarak, bir müzik kutusu seçeneği ve medyayı UPnP ve DLNA cihazlarına basma özelliği bulunmaktadır. Müzik koleksiyonunuzu düzgün şekilde etiketlenmiş halde tutmayı beceremiyorsanız, MediaMonkey bunu otomatik olarak yapmanıza yardımcı olur ve içeriği hareket halindeyken akıllı telefonunuza veya taşınabilir medya oynatıcınıza senkronize edebilirsiniz.

MediaMonkey standart sürümü ücretsiz, ancak daha hızlı disk yazma, gelişmiş arama ve otomatik arka plan ortamı organizasyonu gibi ek özellikler içeren ücretli bir Gold sürümü var. MediaMonkey’nin taşınabilir bir uygulama olarak kullanılabileceğini belirtmek gerekir; böylece bir USB sürücüsünde yanınızda götürebilirsiniz.

İncelemek ve indirmek için: MediaMonkey


4. GOM Player

Size iyi gelecek en iyi medya oynatıcılardan biridir. GOM Player‘ın “ihtiyacınız olan tek medya oynatıcı” olduğu iddiası biraz büyük gözükebilir, muhtemelen çok uzak olmayan bir işarettir. Kutudan çıkmış bir dizi medya biçimi için büyük destek var ve çalınamayan bir dosyaya rastlarsanız, oyuncu sizin için gerekli codec bileşenini bulmaya çalışacaktır.

GOM Player, 360 derecelik bir videoyu desteklemektedir ve mümkün olan en iyi eğlence deneyimini elde etmenizi sağlamak için mükemmel denetim ve düzeltme seçenekleri bulunmaktadır.

GOM Player’ı yüklerken bir tarayıcı eklentisi kurmanız isteneceğinden dikkat edin. Görünüşe rağmen, bu seçeneği kapatmak yüklemeyi iptal etmez. Ayrıca, programda görünen reklamları görmezden gelmeyi öğrenmeniz veya bu listedeki diğer alternatiflerden birini denemeniz gerekir.

İncelemek ve indirmek için: GOM Player (Türkçe)


5. Media Player Classic Home Cinema

Video için özel olarak tasarlanmış hafif, özgür bir medya oynatıcı. Media Player Classic Home Cinema, Windows ile birlikte verilen orijinal Media Player yazılımının görünümüne dayandığı için adlandırılır, ancak mütevazi başlangıçların ötesine geçmiştir.

Adından da anlaşılacağı üzere, video üzerine odaklansa da, müzikleri çok iyi işlemektedir. Çok sayıda dahili codec bileşeniyle, desteklenmeyen medya formatı diye bir durum söz konusu olmayacak.

Media Player Classic Home Cinema, bir TV kartı takılı olması koşuluyla bir TV alıcısı olarak da çalışır ve seçtiğiniz filmin veya programın oynatıldığı şekliyle görünümünü ayarlayabilirsiniz. Medya koleksiyonunuzu yönetmek için yazılım arıyorsanız, diğer alternatiflere bakın, ancak hafif bir oynatma aracı için Media Player Classic Home Cinema mükemmeldir ve son derece özelleştirilebilir.

İncelemek ve indirmek için: Media Player Classic Home Cinema (Türkçe)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir