Word ve Klavyede derece sembolü nasıl yapılır?

Belgelerinize bir derece sembolü eklemek ister misiniz? Bunu yapmak için bazı yollar göstermek istiyoruz.

Bazen “derece” kelimesini basitçe yazmak yerine, derece işaretini koymak gerekir. Sıcaklığı “santigrat derece” diye yazmak yerine, eklemek veya açıları belirtmek için derece işaretine ihtiyaç duyarız. Bilgisayarınızda derece sembolünün nasıl ekleneceğini bilmek faydalıdır. PC klavyesine baktığınızda, ” ° ” ikonunu göremezsiniz, bu yüzden nereden bulacağınızı merak ediyorsunuz.

Hazırladığınız bir yazıya derece işareti eklemek için birkaç yol vardır ve yapmanız gereken adımları göstereceğiz.

Klavye tuşları ile derece işaretini ekleme

Windows’da mevcut olan birtakım üst simgeler vardır; aslında klavyede kendilerine ayrılmış pek çok düğme vardır. Özel simgeleri çağırmak için her bir simgeye ayrılmış bir ‘karakter kodu’ kullanabilirsiniz.

Bu tekniğin çalışabilmesi için klavyenizde bir sayı tablasının olması gerekir. Masaüstü modelleri genellikle bunlarla donatılmıştır (klavye sağ tarafındaki sayı dikdörtgeni) ve çoğunlukla 15.6″ dizüstü bilgisayarlarda bulunan bir özelliktir.

Ne yazık ki, daha küçük dizüstü bilgisayarlar, alan eksikliği yüzünden sayı tuşları üst karakterlerle birlikte kullanır ve bu nedenle bu model klavyelerden birine sahipseniz diğer seçeneği geçin.

Derece simgesini eklemek için ALT tuşuna basılı tutun ve 0176 sayısını yazın. ALT tuşunu bıraktığınızda derece sembolünü görürsünüz. Eğer sayı tuşları kapalıysa, bu yöntemin çalışması için Num Lock tuşuna basmanız gerekebilir.

Word’de derece sembolü nasıl yazılır

Bilgisayarınızda Microsoft Word, LibreOffice veya herhangi bir kelime işlemcisi varsa derece sembolünü eklemek için Özel Karakter veya Sembol menülerini kullanabilirsiniz. Eğer Word veya benzeri herhangi bir program yoksa Word Online kullanabilirsiniz.

Word’de şeridin üst kısmındaki Ekle sekmesini seçin ve ekranın en sağında Sembol bölümünü görmeniz gerekir. Bunun üzerine tıklayın ve en son kullanılan sembollerin bir koleksiyonunu görürsünüz.

Eğer derece sembolünü görmezseniz, alt kısımda Diğer Semboller seçeneği görürsünüz. Tıkladığınızda, Word kullanabileceğiniz çeşitli simgelerle dolu bir tablo açar. Her işaretin üzerine geldiğiniz ne olduğunu gösterecektir. Derece işaretini bulun ve üzerine tıklayarak ekleyin.

Aynı teknikleri kullanarak klavyede metre kare işareti nasıl yazılır görebilirsiniz.


1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir