Xonotic oyununda kare hızını nasıl hızlandırabilirim?

Xonotic tamamen ücretsiz bir shooter nişancı oyunudur. Oyunu oynarken bir çok kullanıcı sorun yaşamaktadır. Ses bozuldu, fare çok yavaş gibi sorunlar yaşayanlar var. Hem bu konulara değineceğim hem de kare hızını arttırmada yardımcı olmaya çalışacağım.

Sorunların çözümüne başlamadan önce, Xonotic oyunun son versiyonunu kullandığınızdan emin olun. Oyunun en son sürümü yüklü değilse, aşağıdaki bağlantıdan oyunun son sürümü indirebilirsiniz.

Xonotic oyunu indir

Xonotic oyununda kare hızını arttırma

Önceden tanımlanmış performans ayarlarını Ayarlar / Video (Settings / Video) menüsünden seçebilir, tekli özellikleri etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

En yüksek performans artışı, Ayarlar / Efektler (Settings / Effects) menüsündeki dinamik ışıkları ve gölgeleri kapatarak elde edilebilir. Bloom da oldukça fazla kaynak gerektirir. Diğer FPS artışı Deluxemapping ve Coronas’ı devre dışı bırakmayı içerir.

Daha eski grafik kartlarında, Ayarlar / Video menüsünde doku kalitesini düşürmeyi deneyebilirsiniz. Vertex Buffer Objects, Settings / Video menüsünden devre dışı bırakırsanız, bazı grafik kartları (çoğunlukla ATI veya oldukça eski kartlar) daha hızlı çalışır. Bu tür grafik kartlarına büyük ölçüde yardımcı olabilecek bir diğer şey de OpenGL 2.0 Shaders’i devre dışı bırakmaktır. Bu seçeneği etkinleştirmek çoğu kartta daha hızlıdır, bu nedenle her ikisi de varsayılan olarak etkin durumdadır.

Ses sorunu

Xonotic.exe yerine xonotic-sdl.exe’yi çalıştırmayı deneyin (Windows’ta). -sndspeed 48000 ve / veya -sndstereo komut satırı seçeneklerinin eklenmesi, bazı sistemlerde (Linux, Mac, Windows) yardımcı olabilir.

 

Fare çok yavaş ve hassasiyet en üst seviye (Mac / Linux)

Mac: Mac’te varsayılan fare hızlanma çok yüksek. Xonotic varsayılanları onunla iyi çalışıyor, ancak bazı fare sürücüleri farenin hızlandırılmasını ‘düzeltiyor’ ve Xonotic varsayılanlarıyla çakışıyor gibi görünüyor. Ayarlar / Giriş (Settings / Input) menüsünde işletim sistemi fare hızlandırmasını kapat (Turn off OS mouse acceleration) seçeneğini değiştirmeyi deneyin.

Linux: Benzer bir problem Linux’ta ortaya çıkabilir. Ayrıca Ayarlar / Giriş (Settings / Input) menüsünde işletim sistemi fare hızlandırmasını kapatın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir