Yavaş olan Windows 10 bilgisayarı hızlandırmanın yolları

Bilgisayar yavaşlarsa, bu basit teknikleri kullanarak iyi performans elde etmek mümkündür. Yavaş Windows 10 dizüstü bilgisayarınızı veya masaüstü bilgisayarınızı daha hızlı hale getirmenin yolları aşağıda açıklanmıştır.

Windows 10 hızlandırma
Yavaş olan Windows 10 bilgisayarı hızlandırma yolları

Yeni bir dizüstü bilgisayar veya PC aldığınızda, her zaman hızlı başlar ve hızlı bir kullanım sağlar. Ancak, uygulamaları, oyunları yüklediğinizde ve sabit disk sürücüsünü müzik, belge ve fotoğraflarla doldurduğunuzda, yavaşlayabilir ve başlaması biraz zaman alabilir. Windows’u yavaşlatan birçok şey var, ancak herhangi bir ücret ödemeden orijinal hızını geri getirmek mümkün olabilir.

Ancak, dizüstü bilgisayarınız veya PC’niz modern bir SSD yerine geleneksel bir sabit sürücüye sahipse, o zaman biraz para harcayıp bir SSD satın almanız çok iyi olur. Çoğu bilgisayar kullanıcısı için halen tek etkili performans yükseltmesidir.

Bilgisayarınızın donanımına bakılmaksızın, Windows hızlandırmak için yapabileceğiniz çeşitli şeyler vardır ve en iyi ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

Başlangıç ​​programlarından kurtulun

İyi kullanılan PC’lerin, çok yavaş açılmasının bir nedeni, yüklediğiniz tüm uygulamalar ve yardımcı programlardır. Çoğu, Windows başladığında otomatik olarak çalışır; ancak bunların çoğu aslında bunları kullanmaya ihtiyaç duyduğunuzda kaynakları kullanmaya ihtiyaç duyar ve kullanmalıdır.

Görev çubuğunun sağ tarafında, bildirim simgelerini görüntülemek için yukarı bakan oku tıklayın. Her biri Windows ile yüklenen bir programdır. Bazıları önemlidir – antivirüs yazılımı örneğin – diğerleri olmayabilir. Her birini sağ tıklayın ve bir Ayarlar menüsü varsa seçin ve Windows ile otomatik olarak başlatma seçeneğini kapatın. Yada Windows 10/8 bilgisayarda Görev Yöneticisinden başlangıç programları ayarlamak mümkündür.

Google Drive gibi bazı programlar, her zaman çalışmak yerine ihtiyaç duyulduğunda manuel olarak başlatılabilir.

Windows ile başlayan tüm diğer programları ve ‘yardımcıları’ uygulamaları devre dışı bırakmak için Windows + R tuşlarına basın, msconfig yazın ve Tamam’ı tıklayın. Hizmetler sekmesini seçin, ‘Tüm Microsoft hizmetlerini gizle’yi işaretleyin ve kalanları görün. İhtiyacınız olmayan uygulamaların onay kutusunu kaldırabilirsiniz.

Windows 10 laptop için Hızlı Başlat özelliğini açabilir ve bilgisayarınızın daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz.

Disk birleştirme

Windows’un son sürümleri diski otomatik olarak birleştirir, ancak Microsoft’un aracı basittir ve performansı daha da artıran daha iyi birleştiriciler vardır.

IObit Smart Defrag ücretsiz ve Türkçe dil destekli disk birleştirme programı sayesinde, parçalanmayı ortadan kaldırarak, bilgisayarınızın daha istikrarlı ve hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Bilgisayarınızda geleneksel bir mekanik sabit disk varsa yalnızca bunlardan birini kullanmanız gerektiğini unutmayın. Bir SSD’ye sahipse, bu tür yardımcı programları kullanmayın; ikisine birden sahipseniz, sabit diskte yalnızca bir birleştirici kullanın.

Kötü amaçlı yazılım ve diğer zararlı yazılımları kontrol edin

Zarar veren ve makinenizi yavaşlatan hatalı bir yazılım parçası olmadığından emin olmak için bir sistem taraması yapmak önerilir. Güvenliğiniz için Windows Defender’a güveniyorsanız, Başlat Menüsü > Ayarlar > Güncelle ve Güvenlik > Windows Defender’a gitmeniz gerekir; daha sonra sağdaki Windows Defender’ı görene kadar aşağı ilerleyin.

Tıklayın ve sonra sağdaki sonraki pencerede Hızlı, Tam veya Özel taramayı çalıştırmak için seçenekler bulunur. Bilgisayarınıza bir süre daha ihtiyaç duymayacağınızdan ve Tam Sürümü seçtiğinizden emin olun.

Ardından Şimdi Tara’yı tıklayın. Windows, istediği gibi bir şey bulursa, sorunu size bildirecek ve önermek için yollar önerecektir.

AVG AntiVirus FREE, Norton, McAfee veya benzeri başka bir virüsten koruma paketi kullanıyorsanız, programı başlatmanız ve bir sistem taraması yapma seçeneğini bulmanız gerekir. Genellikle keşfetmek çok kolay.

Windows’un kullandığı Sanal Bellek miktarını ayarlama

Windows’un daha fazla Sanal Bellek kullanmasına izin veriyor olması yavaşlamanın başka nedeni olabilir. Sisteminizin bu yaygın sorunu gidermek için, Windows 10 Sanal Bellek miktarını ayarlama konusundaki yönergelerimizi izleyin.

Görsel efektleri değiştirme

Windows 10 oldukça hareketli bir işletim sistemidir ve boyunca çeşitli animasyonlar kullanılmıştır. Bu görsel efektler bir stil duygusu verirken, biraz daha büyük olan makinelerde bir sertleşme kaynağı olabilirler. Neyse ki kapatmak kolaydır.

Arama kutusuna ‘Gelişmiş sistem ayarlarını görüntüle‘ yazın ve çıkan sonucu seçin. Gelişmiş sekmesi altında, Performans olarak işaretlenmiş bir bölüm ve Ayarlar için bir düğme var.

Tıkladığınızda, çeşitli görsel efektlerin bir listesi görünür. Sorunlu olabileceğini düşündüğünüz seçeneklerin işaretini kaldırabilir veya üst kısımda ‘En iyi performans için ayarla‘ seçeneğini seçebilirsiniz. Değişiklikleri kaydetmek için Tamam‘ı tıklamayı unutmayın.

Sürücüleri ve uygulamaları güncelleyin

Eski sürücüler, programlar ve Windows’un kendisi bilgisayarın yavaş çalışmasına neden olabilir. Örneğin hatalı sürücüler, Windows’u durdurur veya daha yavaş başlamasına neden olur. Video kartı sürücüleri genellikle hataları gidermek ve performansı artırmak için güncellenir ve en son sürüme sahip olup olmadığınızı kontrol etmek her zaman iyi bir fikirdir.

Windows güncelleştirmeleri otomatik olsa bile, Denetim Masası’nda Windows Update’e gidin ve güncelleştirmeleri el ile kontrol edin. Yalnızca önemli olanlar otomatik olarak kurulur ve kullanılabilir isteğe bağlı olanlar olabilir.

Sürücüler, Windows’un video, ses, yazıcı, tarayıcı, web kamerası vb. gibi donanım bileşenlerine erişmesini sağlayan programlardır. Bunları güncellemek zordur ve donanım, sürücüleri ve sürüm numaralarını, donanım üreticisinin web sitesini ve indirme sayfasını tanımlamanız gerekir.

SlimDrivers Free veya Driver Booster Free gibi ücretsiz bir aracı kullanarak kolayca sürücüleri güncelleyebilirsiniz. Bunlar sizin için tüm işi yapar ve sürücüler için Windows Update’e benzer. Mevcut sürücüleri belirler, güncellemeler olup olmadığını kontrol eder ve sonra bunları sizin için indirip otomatik kurarlar.

Disk alanını boşaltma

Bilgisayarınızın sabit diski dolduğunda yavaşlar ve Windows’un daha hızlı çalışması için programların kaldırılması, daha fazla alan açmaya ve boşaltmaya yardımcı olur. Windows 10 Akıllı Depolama ile geçici dosyaları otomatik silme ve Windows 10 Ayarlar ile Hard Disk temizleyin ve geçici dosyaları silme konularına göz atabilirsiniz.

Daha derin bir arama yapmak ve işi daha hızlı ve daha kolay hale getirmek için dosyaları manuel olarak silebilir veya bir yardımcı program yükleyebilirsiniz. Aynı dosyaları bulmak ve silmek için en iyi ücretsiz programlara göz atabilirsiniz.

Birçok PC, uygulamalar, oyunlar ve diğer yazılımlarla dolup taşıyor. Artık disk alanını boşaltmak için bunlardan kullanmadıklarınızı kaldırabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, en iyi ücretsiz PC optimizasyon programları ile bilgisayarınızı gereksiz dosyalardan temizleyebilir ve en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için ayarlamalar yapmak mümkündür.

Daha küçük boyutlu ve hızlı yazılımlar yükleme

Bazen daha iyi bir yazılım yükleyerek performansı artırmak mümkündür. Örneğin, Internet Explorer’ı hala kullanıyorsanız, Google Chrome‘u veya diğer en iyi web tarayıcılarından birini indirmeyi deneyin.

Daha küçük, hafif programlar genellikle büyük, tam özellikli uygulamalardan daha hızlıdır. Gerçekten Word’e ihtiyacınız var mı? Yoksa daha küçük boyutlu LibreOffice gibi ücretsiz en iyi Office alternatifi programlar kullanmak daha faydalı olabilir.

Adobe Photoshop Elements’ı yüklemek için 4GB ve daha fazla disk alanı gerekiyor, ancak Paint.NET ve GIMP için daha az disk alanı gerekiyor. Fotoğraf düzenleme için ücretsiz en iyi Photoshop alternatifi programlar veya en iyi ücretsiz fotoğraf düzenleme programlarına göz atabilirsiniz.

Oyunların oynatılma hızı, ekran çözünürlüğüne ve kullanılan özel efektlere bağlıdır. Bazı oyunlar ekran modunu seçmek, işlemci ve video kartına efektleri kapatmak için seçenekler sunar. Bu, kare hızını artırarak yavaş oynanabilir oyunları hızlandırmayı sağlar. Daha fazla bilgi için, PC oyunlarında FPS arttırma yöntemleri konusuna göz atabilirsiniz.

Donanımınızı yükseltin

Bilgisayarı hızlandırmak için şimdiye dek tartışılan tüm teknikleri kullandıysanız ve orijinal PC’nin performansını elde etmede yardımcı olmayabilir. Eski bir bilgisayar, kullanmak istediğiniz en yeni oyunu veya başka bir yazılımı çalıştıramayabilir. Beş yıllık bir model, en son oyunlar, uygulamalar ve işletim sistemi ile mücadele ediyor. Bu nedenle, bir donanım yükseltmesi gerekebilir ve bu, PC’nin performansını orijinal spesifikasyonunun ötesinde artıracak ve mevcut bilgisayarınız ile en yeni bilgisayarınız arasındaki boşluğu azaltacaktır.

Bellek (RAM)

Birçok eski bilgisayarın belleği çok azdır. Günümüzde minimum 4GB RAM bellek kullanmıyorsanız sorun yaşayacağınız aşikardır, ancak 64 bitlik Windows sürümleri için maksimum 4GB kullanabileceğinizden 64-bit’e yükseltmenin iyi bir fikir olduğunu unutmayın. RAM eklenmesi, bir SSD’yi kurduktan sonra yapılması gereken ikinci şeydir (başlangıçta belirttiğimiz gibi).

Crucial‘u da içeren bellek tedarikçileri, web sitesinde hangi RAM ihtiyacınız olduğunu belirleyen araçlar içeriyor. PC’yi veya dizüstü bilgisayarın alabileceği en yüksek seviyeyi gösterir ve gerçekleştirebileceğiniz en iyi güncelleme budur. Herhangi bir belleği satın almadan önce bazılarının yükseltilmesi kolay olduğu için bilgisayarınızı veya dizüstü bilgisayarınızı inceleyin, ancak diğerleri zor. Online RAM satın almak ve kurmak en ucuz seçenektir, ancak becerilerinizden emin değilseniz, yerel bilgisayar mağazaları bunu yapabilir.

Bir SSD kullanın

Bir solid state disk drive (SSD), birçok eski bilgisayarın ve dizüstü bilgisayarın performansını artırmanın en iyi yoludur. Bir dizüstü bilgisayarınız varsa, yüklemeden önce eski disk sürücüsünü yeni SSD’ye kopyalamanız gerekir. Bu, SSD’nin PC’nin USB portuna takılmasıyla elde edilir (bazıları gerekli adaptörle birlikte verilir, diğerleri doğru paketi satın almazlar) ve daha sonra PC’de bir klonlama programı çalıştırıyorlar.

Ekran kartını yükseltmek oyun hızlandırmak için mükemmel bir yoldur, ancak diğer yazılımların avantajları sınırlıdır. En üst düzey video kartları büyük, bu yüzden en yeni Nvidia veya AMD modelini sipariş etmeden önce, duruma uyup uymadığını kontrol edin. Bilgisayarın güç kaynağının büyüklüğü ve diğer faktörler seçeneklerinizi sınırlar ve tam yükseklik / çift yuvalı ekran kartları çok miktarda alana sahip büyük bilgisayarlar içindir ve düşük profilli tekli yonga kartları kompakt bilgisayarlar içindir.


1 Yorum

  1. TeknoUstam Yanıtla

    Windows’un ramdisk özelliğini kullanarakta hızlanma sağlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir