Yeni bir Windows PC aldıktan sonra yapılacak 10 şey

Yeni bir Windows PC satın aldığınızda, kurmak için biraz vakit geçireceksiniz. Çoğu kişi bunu, çalışması gereken uygulamaları yüklemek için harcayacakları zamanı ifade eder. Kesinlikle yeni bir Windows PC kurmanın önemli bir parçası olsa da, yapmanız gereken tek şey bu değil. Yeni bir Windows PC satın aldığınızda, yapılması gereken bazı şeylerde vardır.

İndirücretsiz ekibi olarak yeni bir bilgisayar satın aldığınızda neler yapmanız gerektiği ile ilgili 10 madde sıraladık. Bu konuda yeteri kadar bilginiz olabilir ancak bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

1. Ürün anahtarını bulma

Dizüstü bilgisayarınızda Windows önceden kurulu olarak gelirse, ürün anahtarınız büyük olasılıkla anakarta bağlanır. Bu durumda, onu kaybetmek pek mümkün değildir. Yeni bir Windows yüklemesi her gerçekleştirdiğinizde, ürün anahtarını otomatik olarak algılar. Herhangi bir durum için ürün anahtarını manuel olarak bulmanız gerekiyorsa, Windows ürün anahtarınızı bulmak için ProduKey adlı ücretsiz uygulamayı kullanabilirsiniz. Basit bir metin dosyasına kopyalayın ve bir yere yedekleyin. Dizüstü bilgisayarınız Office Suite ile birlikte verildiyse, lisansınızı bulmak ve aynı şekilde yedeklemek için yine bu uygulamayı kullanabilirsiniz.

Windows ürün anahtarını öğrenme

2. Güncellemeleri yükleme

Microsoft her ayın ikinci salı günü güncelleştirmeleri, çoğunlukla güvenlik güncelleştirmelerini ve düzeltme eklerini yayınlamaktadır. Yeni bir PC aldığınızda, güncellemeleri aramasına ve yüklemesine izin vermek iyi bir fikirdir. Windows 10 Home kullanıyorsanız, Pro kullanıcıları gibi güncellemeleri erteleme seçeneğine sahip olmayacaksınız. Sisteminizi ayarlamaya başlamadan önce bu işi yapmak en iyisidir.

Windows güncellemeleri denetle

3. Sürücüleri yedekleme

Windows, sisteminizde küçük bir bölüm ayırır. Windows’u temizlediğinizde size yardımcı olacak önemli bilgileri içerir. Bu ayrılmış bölümde ne kadar faydalı bilginin saklandığını söylemeye gerek yok. Her ne kadar silinmiş olsaydı, özellikle sürücülerle ilgili çok sık sorun yaşanır. Windows’u yüklemek sorun haline gelebilir. Bunu önlemek için, makineniz için gerekli tüm sürücülerin bir kopyasını yedeklemek veya indirmek her zaman iyi bir fikirdir.

Gerekli olmayan şeyleri atlayabilir, ancak LAN, kablosuz kart ve ekran kartı için güvenli bir yerden indirilmiş sürücüler kullandığınızdan emin olabilirsiniz. Bilgisayarınızı yoğun bir şekilde değiştirmeyi planlıyorsanız, bazı şeyler yanlış gittiğinde sürücüler yardımcı olacaktır. İnternet’e bağlanamayan sorunlu bir PC’ye sahip olmaktan başka büyük sıkıntı olabilir mi, bu nedenle gerekli sürücüleri indirin.

4. Bloatware kaldırma

Herhangi bir uygulama yüklemeden önce sisteminizde yer açmak ve Windows ve PC’nizin üreticisi üzerinde yüklü bloatware kaldırın. Böylece iki avantaj elde edersiniz; daha çok boş alana sahip olursunuz ve herhangi bir uygulamanın bloatware ile çakışmasını önleyebilirsiniz.

5. Fotoğraf çekme

Dizüstü bilgisayarlar, özellikle de HP ve Dell dizüstü bilgisayarlarının özel hizmet etiketleri ve kodları vardır. Bu kodlar, üreticinin web sitesinde sürücüleri aradığınızda bilgisayarınızı tanımlamanıza yardımcı olur. Genellikle, etiketler dizüstü bilgisayarınızın altına veya bazı durumlarda pil yuvasına yapıştırılır. Bu etiketlerin fotoğraflarını çekip onları yedeklemek iyi bir fikirdir. Hizmet etiketleri, dizüstü bilgisayarınız için yardım almanın en kolay yoludur.

6. Bir Antivirüs yazılımı kurma

Windows 10, bilgisayarınızı korumak için Windows Defender ile birlikte gelir. Windows Defender’ı kullanmayı düşünmüyorsanız, bunun yerine bir virüsten koruma yazılımı kullanmanız gerekir.

7. Garantiler

Dizüstü bilgisayarınızın veya bilgisayarınızın geldiği satın alma belgelerinin ve garantilerin herhangi birini ve tüm kanıtlarını sakladığınızdan emin olun. Dizüstü bilgisayarlar için bu önemli değil, masaüstü bilgisayarlar için bu önemlidir. Bir masaüstü bilgisayarının bileşenleri kendi garantilerine sahiptir.

Nadir durumlarda, ör. bir dizüstü bilgisayardan bir HDD çıkartılıp SSD ile değiştirilirse, sürücünün ayrı kendi garantisi olabilir. İhtiyacınız olan her durumda garantiyi muhafaza ettiğinizden emin olun.

8. USB bağlantı noktalarını belirleme

Dizüstü bilgisayarınız veya masaüstünüz çok sayıda porta sahiptir. Hangisinin hangisi olduğunu belirlediğinizden emin olun. Örneğin, hangisini telefonunuzdan şarj edebileceğinizi ve hangisini farenizi bağlayacağınızı bildiğinizden sisteminizdeki USB bağlantı noktalarını belirleyin. Hangi bağlantı noktalarının USB 3.0 bağlantı noktaları olduğunu ve USB C bağlantı noktasının nerede olduğunu belirlemek de iyi bir fikirdir. Muhtemelen bilgisayarınız için el kitabına bakabilirsiniz, ancak makinenize iyi bakmanız ve bağlantı noktalarını belleğe kaydetmeniz daha hızlıdır.

9. Havalandırmaları ve ısı emicilerini belirleme

Dizüstü bilgisayarlar aynı şekilde tasarlanmamıştır. Isı alıcılarının ve havalandırma kanallarının yerleştirilmesi standart değildir. Üreticiler, onları amacına uygun, en iyi neye hizmet edecekleri yere yerleştirirler. Havalandırma deliklerinin nerede olduğunu bilmeniz gerekir, böylece örneğin yatakta çalışırken onları yanlışlıkla engellemezsiniz. Aynı şekilde, makinenizdeki ısı emicilerinin nerede olduğunu bilmelisiniz.

Dizüstü bilgisayarınız için bir ısı haritası aramak da iyi bir fikirdir. Isı haritası, normal kullanımda dizüstü bilgisayarınızın hangi bölümlerinin daha fazla ısınacağını belirtir. Maalesef bu bilgilerin bulunması kolay değildir. Üreticiler her zaman yayınlamaz ve bunu çözmek için başka kaynaklara bakmanız gerekebilir. Dizüstü bilgisayarınızı ayrıntılı bir şekilde inceleyen web sitelerine bakmayı deneyin.

10. Bir yükleme diski oluşturma

CD / DVD sürücüleri dizüstü bilgisayarlardan ve masaüstlerinden yavaş yavaş kayboluyor. Onların yok olmasıyla başa çıkmanız gereken başka bir sorun var; Yeni bir dizüstü bilgisayar satın aldığınızda disk yükleme yoktur. Windows 10 gibi işletim sistemleri için bu bir sorun değil; çünkü Microsoft’un Medya oluşturma aracıyla önyüklenebilir bir Windows 10 USB indirebilir ve oluşturabilirsiniz. Tek sorun, işletim sisteminiz bozulursa veya virüs bulaşırsa, yükleme diskini indirip kurmanız mümkün olmayabilir. Bir USB satın almak ve bir önyükleme diski haline dönüştürmek iyi bir fikirdir. Windows’u yeni yüklemeniz gerekiyorsa, hazır olan diski kullanmak sizi mutlu edecektir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir