Yeniden başlattıktan sonra Windows 10’un uygulamaları açmasını durdurma

Windows 10 v1709 güncellemesi, Windows 10 bilgisayarı kapattığınızda veya bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda açık olan uygulamaları otomatik olarak yeniden açan bir özellik ekledi. Bu özellik bazıları için gerçekten cazip gelebilir, ancak benim gibi bir çok Windows 10 kullanıcısı bu özelliği devre dışı bırakmanın veya durdurmanın yolunu arıyor. Yeniden başlattıktan sonra Windows 10 uygulamalarını yeniden başlatmasını durdurmak istiyorsanız yardımcı olmaya çalışacağım.

Bazen, bir program veya uygulamadan dolayı dizüstü bilgisayarım yavaşlıyor veya aşırı derecede ısınıyor. Yada, programlarla ilgili herhangi bir sorun olduğunda bilgisayarı yeniden başlatmak, benim için en iyi çözümdür. Ancak, Windows 10’un bu özelliği hiç işime yaramadı, çünkü bilgisayarı her ne kadar yeniden başlatsam da kaldığım yerden devam ediyorum. Sizde benim gibi, Windows 10’un bu özelliğini durdurmak istiyor musunuz?

Ne değişti

Bu özellik ile değişen şey, Windows 10’un kapanmadan veya yeniden başlatılmadan önce açık uygulamaların durumunu koruyor olmasıdır. Bilgisayar yeniden başlatıldığında, tüm bu uygulamalar verimlilik ve devamlılık açısından yeniden yüklenir.

Bilgisayar yeniden başlatıldığında, her şeye sıfırdan başlatmak istiyorsanız bu özellik gerçekten hayal kırıklığına yol açıyor. Windows’un bu özellik için herhangi bir kontrol veya geçiş yapmadığına dikkat edin, ancak bunu sağlamak için biraz uğraşabiliriz.

Bazı insanlar bunu Windows 10 bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra otomatik oturum açma özelliğini, yani ‘Oturum açma bilgimi, bir güncelleştirme veya yeniden başlatma sonrasında cihazımı ayarlamayı otomatik bitirmek için kullan’ adlı bir ayarla karıştırıyor, ancak bu ayarla bu özelliğin hiçbir alakası yoktur.

Yeniden başlattıktan sonra Windows 10’un uygulamaları yeniden açmasını durdurma

Bu durum için yapacağınız en basit çözüm, bilgisayarı kapatmadan önce tüm uygulamaları veya programları kapatmaktır. Bunu zamanla alışkanlık haline getirebilirsiniz, ancak, bu sizin için uygun bir seçenek değilse, bu konuyla ilgili aşağıdaki yaklaşımları göz önünde bulundurun.

1] Alt + F4 tuşlarını kullanın. Başlat > Kapat’ı kullanmayın. Başlat menüsü yerine, kapatma veya yeniden başlatma gerçekleştirmek için klasik ‘Windows’u Kapat’ iletişim kutusunu kullanabilirsiniz. Masaüstüne gidin ve ‘Alt + F4‘ tuşlarına basın, istediğiniz seçeneği seçin ve ‘Tamam‘ tuşuna basın.

Bunu hızlı bir şekilde yapmanın başka bir yolu, tüm pencereleri simge durumuna küçültmek ve klasik kapatma iletişim kutusunu getirmek için ‘Alt + F4‘ tuşuna basmak için ‘Win + M‘ tuşuna basın.

2] Bu yöntem biraz zor ama bir defa yaptıktan sonra artık kullanımı daha kolaydır. Uygulamaların durumunu korumadan bilgisayarınızı tamamen kapatacak bir masaüstü kısayolu oluşturmanız gerekecek.

Masaüstünüze sağ tıklayın ve ‘Yeni > Kısayol‘ u seçin.

shutdown /s /t 0 yazın ve İleri düğmesine tıklayın. Kısayolu adlandırın ve bunun için uygun bir simge seçin.

Bu komut, uygulama durumunu korumadan bilgisayarı kapatmanızı sağlar.

Yeniden başlatmak için ‘shutdown /r /t 0‘ komutu ve Windows’un hızlı önyükleme kullanmasını istiyorsanız komut shutdown /s /hybrid /t 0 olacaktır.

  • Bilgisayarı kapatmak için: shutdown /s /t 0
  • Bilgisayarı yeniden başlatmak için: shutdown /r /t 0

İstediğiniz kadar kısayol oluşturabilir ve bu kısayolu görev çubuğuna sabitleyebilirsiniz. Alternatif olarak, bu kısayolu başlangıç menüsüne yerleştirebilirsiniz; böylece, bilgisayarınızı başlangıç menüsünden kapatmanız için özel bir denetime sahip olabilirsiniz. Kısayolları işlemek istemiyorsanız yukarıdaki komutları bir CMD penceresinden doğrudan çalıştırabilirsiniz.

Bunlar Windows 10’un kapatma veya yeniden başlatma sonrasında uygulamaları yeniden açmasını durdurmak için geçici çözümdür. Bu yöntemlerden herhangi birini kullanabilirsiniz. Bunlarda ne böyle demeyin, çünkü bunun için Windows herhangi bir seçenek sağlamıyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir