YouTube Videoları Yakınlaştırma Nasıl Yapılır?

YouTube videoları yakınlaştırmak/zoom yapmak ister misiniz? Masaüstü bilgisayarlarda ve hatta birçok mobil medya oynatıcılar üzerinde çalışan çoğu video oynatıcılar yakınlaştırmayı destekler. Bu medya oynatıcılarda izlediğiniz tüm videoları yerleşik kontrolleri kullanarak büyütmek, yakınlaştırmak mümkündür.

Örneğin, VLC Media Player medya oynatıcıda, Z-tuşunu kullanarak zum yapabilir ve Shift-Z ile tersini yapabilirsiniz.

YouTube ve çoğu çevrimiçi/online video hizmetleri, yakınlaştırmayı desteklemez. Sayfaları zoom yapacak olursak, videoyu el değmeden bırakacaktır. Yakınlaştırma, belirli durumlarda, genellikle bir videoda görüntülenen bir şeye daha yakından bakmak istediğinizde yararlı olabilir.

YouTube’daki videoları yakınlaştırma konusunda YouTube kullanıcılarının iki seçeneği vardır. Yakınlaştırma yetenekleri eklemek için bir web tarayıcı uzantısı kullanmak veya YouTube videolarını oynatmak için yakınlaştırma işlevselliğine sahip üçüncü taraf bir video oynatıcı kullanmak.

YouTube’a yakınlaştırma seçeneklerini ekleyen aşağıdaki tarayıcı uzantılarını kullanabilirsiniz:

Firefox için OwlZoom for YouTube Videos uzantısını kullanın

OwlZoom for YouTube Videos uzantısı, Firefox üzerinde YouTube videoları yakınlaştırmak için kullanabileceğiniz bir uzantıdır. Tarayıcıya ekledikten sonra, Firefox’u kapatın ve yeniden açın.

YouTube’dan bir video açın ve ardından Ayarlar simgesine tıklayın. Zoom seçeneğini göreceksiniz.

Zoom seçeneğine tıkladıktan sonra, uzantının desteklediği farklı yakınlaştırma düzeylerini göreceksiniz (%100 ile %200 arasında yakınlaştırma). Yeni yakınlaştırma düzeyi otomatik olarak uygulanır. Bunun, ekrandaki videonun yalnızca bir bölümünü göstereceğini unutmayın.

 

Chrome için Zoom uzantısını kullanın

Zoom, temel olarak Chrome tarayıcısında tüm web sayfalarını yakınlaştırmak üzere tasarlanan uzantı, oynatıcı alanını genişleterek YouTube’daki videoları yakınlaştırmayı sağlar.

YouTube videoları destekleyen video oynatıcı kullanın

İkinci seçenek, YouTube videolarını destekleyen ve yakınlaştırma yapan yerel bir video oynatıcı kullanmaktır. Bunun için örneğin SMPlayer programı için YouTube tarayıcısı ekleyen SMTube uygulamasını kullanmaktır. Ayrı olarak yüklemeniz gereken bir SMPlayer eklentisidir. Kurulduktan sonra onu kullanarak YouTube’da gezinebilir ve videolar izleyebilirsiniz. İzlemek istediğiniz herhangi bir video, SMPlayer ana oynatıcı arayüzüne gönderilir.

Ardından, oynatılan videoyu yakınlaştırmak için Video > Yakınlaştırma ve kısayollar aracılığıyla erişilebilen yakınlaştırma seçeneklerini kullanabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir