Online Multiplayer Oyunlarda Yüksek Ping Düşürme Yolları

Online çok oyunculu oyunlarda yüksek pingleri azaltmak için yardımcı olacak bazı bilgiler paylaşmak istiyorum. League of Legends ve benzeri online multiplayer oyun oynayanların en çok sıkıntı veren yanı yüksek pinglerdir. Yüksek ping düşürmenin kolay bir iş olduğunu zannetmeyin. Bu konuda bir sürü araştırma yapmak, oyun destek temsilcileri ile görüşmek ve bazı deneyler yaparak düşük bir ping değeri elde edilebiliyor. Yada bu konuda, daha önceden tecrübesi olanlardan yardım alarak yapabilirsiniz.

İnternet hızının gayet iyi olmasına rağmen online oyunlarda hala yüksek ping ile karşılaşıyorsanız bu sizin için yardımcı olacaktır. Bu yazımızda online oyunlarda pingi azaltmanın yollarını ve sorunsuz bir oyun oynamanın bazı püf noktalarını belirteceğiz.

Pingi azaltmak için ipuçlarını ve püf noktalarını paylaşacağım, eğer oyun oynarken hep yüksek pingle karşılaşırsanız, bu bölüm size yardımcı olacaktır.

Yüksek Ping Düşürme Yolları


İnternet bağlantınızın yanı sıra pingi etkileyebilecek başka birçok faktör de vardır ve öncelikle bu faktörleri ele almamız gerekir. Sabırlı olun ve yazımızı düzgün bir şekilde okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca, bunları yaptıktan sonra olumlu veya olumsuz, yorumlarınızı bekliyoruz. Amacımız bu yazımızda oyunlarda ping sorunu yaşayanlarla birlikte bu sorunu gidermeye çalışmaktır. Bu nedenle yorumlarınız çok önemlidir.

1. Ethernet kablosuyla bağlanın

Ethernet kablosu bağlantısı genellikle çevrimiçi oyun için tercih edilir. Çünkü kablosuz WiFi bağlantısı, yakınlardaki elektronik cihazlar, duvarlar ve hatta yönlendirici uzaklığı gibi birçok şeyden etkilenir. Ethernet kablosuyla doğrudan bağlandığınızda, her türlü paraziti ortadan kaldırır ve mevcut en iyi İnternet hızını elde etmenizi sağlar.

Modem ile birlikte verilen ethernet kablosunu kullanabilirsiniz, ancak bir şekilde kaybettiyseniz, yine de düşük bir fiyata yeni bir tane satın alabilirsiniz. Sağlam ve 600MHz hızında kaliteli bir ethernet kablosu satın almanızı tavsiye ederiz.

Alternatif olarak, modem veya yönlendirici deki WiFi’yi de devre dışı bırakabilir ve ethernet üzerinden bağlanabilirsiniz. Her yönlendirici farklı bir arayüze sahip olduğundan, size nasıl yapılacağı konusunda kesin talimatlar veremem. Ancak size bir ipucu vermek için yönlendirici ayarlarına erişin ve Kablosuz seçenekleri / ayarları’nın altında Kablosuz seçeneğini kapatın.

2. Bant genişliğini kullanan etkenleri ortadan kaldırın

İlla da, WiFi’ye bağlanarak oyun oynamak istiyorsanız, ağa bağlanan tüm cihazlarda WiFi’yi kapatmanızı tavsiye ederim. Ağınızı kullanan bir başka uygulama veya cihaz, gerekli bant genişliğini kullanacağı için pingi arttırabilir. Diğer cihazlardaki arka plan işlemleri hala bant genişliğini yiyebileceğinden, WiFi’yi kapatmak önemlidir.

Bant Genişliği ve Ağ Trafiği İzleme Programlarına göz atın.

İkinci olarak, bilgisayarınızdaki tüm uygulamalardan çıkın ve arka plan uygulamaların sistem kaynaklarını kullanmasını önleyin. Windows’da, arka plan işlemlerini görmek için görev yöneticisi işlem bölümünü kontrol edebilirsiniz.

3. Doğru sunucuya bağlanın

Temel olarak, konumunuz ile sunucu arasındaki mesafe gecikmeyi belirler. Oyun sunucusundan daha fazla uzaklaştığınızda, ping daha yüksek olacaktır. Bunu düzeltmek için, bulunduğunuz yere en yakın olan bir sunucu bulun ve burada bir hesap oluşturun. Neyse ki, oyun sunucuları genellikle coğrafi konumlarına göre adlandırılır, bu nedenle en yakın sunucuyu bulmak kolaydır.

Ayrıca, hesabınızın taşınmasıyla ilgili yardım almak için oyunun oyuncu destek ekibiyle iletişime geçebilirsiniz. En yakın ülkedeki veya konumdaki sunucuya geçtikten sonra yüksek ping değerinin düştüğünü göreceksiniz.

4. Oyun VPN’si kullanın

Her ne kadar bir VPN genellikle İnternet bağlantısını yavaşlatsa da, bağlantıyı temizlemeye yardımcı olduğu için kullanmak faydalı olabilir. İnternet servis sağlayıcısı (yani TTNET, SuperOnline ve diğerleri gibi) bağlantınızı azaltmakta veya şebeke tıkandığında sizi yeniden yönlendirme ihtimali var. Bu durumda, bir oyun VPN’si deneyebilirsiniz.

Bağlantınızın temiz göründüğünden bir oyun VPN’si kullanmak istemeyebilirsiniz. Bununla birlikte, birçok kullanıcı bir oyun VPN’si kullanarak %70’e kadar ping iyileştirmesi gerçekleştirmiştir.

Ne yazık ki, şu anda ücretsiz güvenilir bir oyun VPN’si yok. Her ne kadar, ücretli VPN’lerde güven vermese de, deneyebilirsiniz. Kusura bakmayın bu konuda herhangi bir önerim olmayacak. Çünkü, VPN programlarına güvenmiyorum. O zaman, neden oyun VPN’si kullanmamızı tavsiye ediyorsun diyenler olabilir, ping düşürmede etkili olduklarını belirtmek istediğim içindir. Kullanıp kullanmamak size kalmış.

5. PingEnhancer’ı kullanın

PingEnhancer, oyun sunucusuna (her türlü online oyun) gönderilen TCP paket onaylarının sıklığını artırarak gecikmeyi azaltacak küçük bir programdır. Windows sistemlerde kullanılabilir.

Bu ne işe yarıyor?

Teknik jargonun içine girmeden, şebekeyi, aktarılan her veri paketini kontrol etmeye zorlar, diğer bir deyişle bağlantı doğruluğunu arttırır. Doğruluk, daha iyi ping değer elde etmenizi sağlasa da, taranması için daha fazla paket gerektiği için genel İnternet hızını ters yönde etkileyebilir.

Bu program nasıl kullanılır?

  1. Programı başlatın ve Optimize düğmesine tıklayın.
  2. Sonra, bilgisayarı yeniden başlatırsanız, bağlantınız en iyi duruma getirilir.

Bunu yaparak, pingi 25-30ms azaltmayı başarabilirsiniz. Ayrıca, genel İnternet hızında bir düşüş görmezsiniz. Bununla birlikte, sorunlarla karşılaşırsanız, sadece oyun oynamaya başlamadan önce PingEnhancer kullanabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir