Yüksek Ping Sorununu Düzeltme Yolları

Online multiplayer oyunlar oynarken yüksek ping değeri canınızı sıkabilir. Yüksek ping sorununu ele alacağız ve düzeltmek için neler yapabileceğimize bakacağız. Bu konuda görüşlerinizi de bekliyoruz.

Yüksek ping değerinin sebebi her şey olabilir. Son zamanlarda yüksek ping ile karşılaşmaya başlamışsanız ya da ara sıra oluyorsa, o zaman ağınızdaki veya PC ayarlarında bir sorun olabilir. Aşağıda yüksek ping sorununu düzeltmenin bazı yolları bulunmaktadır.

Bilgisayar ağınızda pingi etkileyebilecek sorunları paylaşacağım. Ping değerinin iyi olmasına rağmen kısa bir süre önce yavaşlamaya başladıysa, o zaman bu yazımız sizin için çok faydalı olacaktır. Daha önce yüksek ping düşürme yolları hakkında konuşmuştuk. Şimdi bu soruna neden olan etkenleri ele alacağız, ping sorununu çözme konusunda yardımcı olmaya çalışacağız.

1. Temiz önyükleme gerçekleştirme

Popüler Sandboxie aracından bir arka plan hizmeti nedeniyle yüksek ping değeri (en fazla 5000ms) ile karşılaşabilirsiniz. Temiz önyükleme hizmetini devre dışı bıraktığınızda sorun çözülebilir. Benzer bir durumla karşılaşmış olabilirsiniz.

Temiz bir önyükleme, ping ile karışan tüm üçüncü taraf başlangıç uygulamalarını ve hizmetleri devre dışı bırakır. Windows 7, 8 ve 10 sistemlerde önyükleme temizlemeyi öğrenmek için Windows’da temiz önyükleme gerçekleştirme destek makalesine göz atabilirsiniz. Ayrıca Windows 10’da Temiz Önyükleme nasıl yapılır konumunuza bir göz atabilirsiniz.

2. PC ve modemin aşırı ısınmadığından emin olun

Aşırı ısınan bir PC veya modem gecikme artışlarına neden olacaktır ve bundan dolayı ping dahada yükselecektir. Yapman gerekenler işte burada:

Aşırı ısınan modem

Modem sürekli açıksa, ısınması doğaldır. 15-30 dakika kadar kapatın ve tekrar açın. Tekrar hızlanırsa donanım sorunu olmalı. Modemi kontrol ettirin veya değiştirin.

Aşırı ısınan PC

Isınmış bir PC’yi soğutmanın bir çok yolu vardır. Sürekli açık tutmamak, arka planda gereksiz yere çalışan tüm uygulamaları kapatmak ve daha bir çok şey yapabilirsiniz. Ayrıca, dizüstü bilgisayarı soğutma yollarına bir göz atabilirsiniz.

3. Tüm sürücüleri güncel tutun

PC oyunlarından, özellikle grafik ve ağ adaptörü sürücüleri önemli bir rol oynamaktadır. Tüm PC sürücülerinin güncel olduğundan emin olmanız gerekir.

Bunu manuel olarak yapabilmenize rağmen, size IObit Driver Booster gibi bir üçüncü parti sürücü güncelleme programını kullanmanızı öneririm. Araç, otomatik olarak bozuk veya eski sürücüleri arar ve güncel sürücülerle değiştirir.

4. PC’nizi temizleyin

Zamanla PC’niz, bilgisayarınızın performansını ve üzerinde çalışan oyunları etkileyebilir önemsiz verilerle karmaşık hale gelir. PC veya dizüstü bilgisayarı temizlemek ve hızlandırmak için 5 ücretsiz yol veya en iyi ücretsiz PC optimizasyon programlarına bir göz atabilirsiniz.

5. İnternet servis sağlayıcınıza baş vurun

Bazen yavaş internet yüksek ping sorununa neden olabiliyor. Ben bu konuda çok sorun yaşıyordum. İnternetim yavaşladığında hemen İnternet servis sağlayıcısını arıyordum, ne hikmetse hemen hızlanmaya başlıyordu. Bazen bilerek yaptıklarını düşünüyordum. Bu nedenle, eğer internetiniz yavaşsa hemen arayın ve durumun ne olduğunu sorun.

Her zamankinden daha yavaş internet hızı (internet hızını kontrol edin) alıyorsanız, bu adım özellikle yararlıdır. Sorunu bulmak için ISS’nizden bilgisayar yapılandırmanızı ve ağ yapılandırmanızı kontrol etmek için bir temsilci göndermesini de isteyebilirsiniz.

6. Son çare

Bu yöntemler işe yaramıyorsa, sıfırlamak yardımcı olabilir. Hem bilgisayarınızı hemde modeminizi sıfırlamak ping değerini normal tutmaya yardımcı olabilir. Her ikisini de sıfırlarsanız, yazılım ile ilgili herhangi bir sorunu çözebilirsiniz.

Bununla birlikte, PC ve modemin sıfırlanmasının bilgisayarınızdaki tüm verileri silmesine ve modem deki ayarlamaların sıfırlamasına neden olacağını unutmayın.

Modemi sıfırlama

Çoğu modemin arkasında veya altında bir sıfırlama düğmesi var. Bir delikte olmalıdır, bu nedenle reset/sıfırlama düğmesine basmak için bir iğne veya kürdan kullanabilirsiniz. Modem, yeniden başlatılıncaya ve tekrar başlatılana kadar düğmeyi basılı tutmanız gerekir.

Sıfırlama yaptıktan sonra şifre ve güvenlik ayarlarını hemen ayarlayın.

Windows PC’yi sıfırlama

PC’nizi ping ile ilgili herhangi bir sorun olmadığında geri yüklemenizi önereceğim. Daha güvenlidir ve tüm verilerinizi tehlikeye atmaz. Geri yükleme işe yaramazsa, tam bir sıfırlama gerekli olabilir. Microsoft’un, Bilgisayarınızı yenileme, sıfırlama veya geri yükleme yazısından yardım alabilirsiniz.

Son düşünceler

Sunucuya olan mesafe, ping açısından çok önemlidir. Online oyun oynamak istediğinizde, sadece en yakın oyun sunucusuna bağlandığınızdan ve hiçbir şeyin interneti tüketmediğinden emin olun.

Yukarıda bahsettiğimiz konular, online oyun oynarken daha iyi ping almanıza yardımcı olursa, lütfen yorumlarınızla bize bildirin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir