ZoneAlarm Anti-Ransomware tanımlanamayan fidye yazılımlardan korur

Son aylarda gördüğümüz gibi, ransomware (fidye yazılım), hayati altyapı sistemlerini dize getiren, birkaç saat içinde dünyadaki PC’lere yayılabilir bir tehlikedir. En büyük fidye saldırısı PetrWrap, ulusal enerji şirketi, merkez bankası ve ana havaalanı dahil Ukrayna’daki önemli hedefleri vurdu.

PC güvenlik şirketleri, yeni tehditleri tanımladıkları anda korumak için belirli araçlar geliştirerek tepki vermeye çalışmışlardır ancak bu her zaman yeterli değildir.

Ransomware yani fidye yazılım nedir?

Ransomware (fidye yazılım), kurbanların belgelerine, resimlerine, veritabanlarına ve diğer dosyalara erişerek şifreleyen ve şifrelenmiş bu bilgileri veya dosyaları geri almak için bir fidye talep eden kötü amaçlı bir yazılım türüdür. Fidye ödemesi için bir son tarih atanmış ve eğer son teslim tarihi geçerse, fidye talebi ikiye katlanıyor ya da dosyalar daimi olarak kilitleniyor. Ransomware, dünya çapında giderek artan bir tehdittir ve her 10 saniyede fidye yazılım tehditleri ile karşılaşan kullanıcılar olduğu söyleniyor.

ZoneAlarm Anti-Ransomware indir

ZoneAlarm Anti-Ransomware

ZoneAlarm’daki teknoloji lideri Skyler King verdiği demeçlerde, “Fidye yazılımı bilgisayarınıza yayıldığı an şifreler” ve ayrıca “Geleneksel antivirüs programlar, fidye yazılımını kaldırabilir, ancak dosyaların şifresini çözemez” diyor.

Örneğin PetrWrap, bilinen bir fidye yazılımı tehdidine dayanıyordu ancak güvenlik firmalarının veriyi geri yüklemek için kullandığı zayıf noktaları ortadan kaldırdı. PetrWrap tespit edildiğinde dosyalar zaten kilitlenmişti.

ZoneAlarm, yeni tehditleri hedefleyen güncellemelere gerek kalmadan dosya kilitleme programlarını tespit etmek için davranış analizi kullanan yeni bir güvenlik aracı olan ZoneAlarm Anti-Ransomware‘i yaratmasının nedeni de budur.

Davranışsal analiz ve Akıllı Yedekleme

ZoneAlarm, hangi tür işlemlerin aranacağını belirlemek için yüz binlerce fidye yazılım (ransomware) varyantını analiz etti ve verilerinizi şifrelemeye başlamadan önce onları engelledi.

Son altı ay içinde gördüğünüz tüm saldırılar, bir güncelleme yapılmadan durduruldu diye de haklı olarak hava atmaktadırlar. Bilgisayarınızı açın ve birden fazla algılama teknolojisi nedeniyle otomatik olarak korunacaksınız diyorlar. Yapılan testler ve gelişmeler gösteriyor ki, haklılar.

Zararlı bir program ilk kontrolden kaçmayı başarırsa, ZoneAlarm Anti-Ransomware, dosyaların sistematik ve gayri meşru biçimde değiştirildiğine dair işaretleri de izlemektedir. Bir saldırı şüphesi varsa, anti-ransomware yazılımı, dosyaların bir anlık görüntüsünü alır (Smart Backup olarak bilinir, yani akıllı yedekleme) ve bu kötü amaçlı yazılım karantinaya alındıktan sonra bunları geri yüklemek için kullanılabilir.

ZoneAlarm Anti-Ransomware indir

Şüpheli bir işlem tespit edildiğinde bu işlem yalnızca harekete geçirildiğinden, sistem performansı üzerindeki etkisi minimumdur ve anlık görüntüler için yalnızca 1 GB yedek depolama alanına ihtiyaç duyarsınız. Algılanan işlem iyi huyluysa yedeklemeler silinir.

ZoneAlarm Anti-Ransomware indir

ZoneAlarm Anti-Ransomware, 30 günlük ücretsiz deneme süresiyle bir PC için aylık 1,99 dolar tutarında kullanılabilir. Var olan virüsten koruma yazılımınızın yerini alacağını düşünmeyin, sadece antivirüs programları ile sorunsuz bir şekilde çalışacaktır.

ZoneAlarm Anti-Ransomware programı Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7 sistemleri ile uyumludur.

ZoneAlarm Anti-Ransomware indir


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir